*

şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yalan soyledikten sonra bir oz teselli cumlesi, atasozu.
    (bkz: atasozleri arasindaki celiskiler)
  • "sen ilk olabilirsin mesela" diye cevaplanasi soru cumlesi
  • yalan söylemek için gaz veren, ayreten yürü be oğlum kim tutar seni bile dedirten kelime
  • yalani tesvik eden "at yalani sikeyim inanani"nin farkli versyonu
  • bir akım vardır. insanlar öldükten sonra namları alır yürür hani. yaşıyorlarken de galile (nasıl yazılıyordu bu adamın ismi yahu?) gibi dünyanın gailesini çekerler. jeanne d arc gibi cadı ilan edilirler. mansurvari dara düşürülüp masturbasyona meta olurlar. sonra tarih iadei itibar eder, aziz olurlar..
    bu akımdan etkilenen insanlar (ki yaşanmışı bilinmişi vardır, ressamın teki kendini öldü diye lanse etmiştir, kimdi o hatırlamıyorum) yalan haber çıkararak kendilerini öldü diye tanıtırlar elaleme..
    peki şimdi, yalandan kim ölmüştü? yalancıktan kim ölmüştü?
    "azizim, kanında ben de yalandan öleceğim" bu benden örnek bir cümle.
  • yardim et'te geçen bir cümle
    "zamandan kim korkmus"
    diye de devam eder..
    (bkz: dunya yalan söylüyor)
  • mor ve otesi'nin bir şarkı sözüdür aynı zamanda
  • ''günler geçmiş aradan kurt anlar mı şakadan
    bir kocaman kurt dalmış, çobanı korku almış
    yalancı yalancı sana kimse inanmaz
    yalancı yalancı sözüne kimse kanmaz

“kurt var!” diye bağırmış, köy halkını çağırmış
    fakat kimse gelmemiş, yalancıyı kurt yemiş
    yalancı yalancı sana kimse inanmaz
    yalancı yalancı sözüne kimse kanmaz''

(bkz: yalancı çoban)
  • ortamdaki birinin o an yalan söylediğini dile getirmek için "yalandan kim ölmüş, hasan (mesela) komada" diyerek eğlenirdik lisedeyken. ota boka gülerdik; ne güzel günlerdi.
  • yalancı şahitlere cesaret veren bir deyim ya da atasözü. mahkemeler yalancı şahit kaynıyor, insanların çoğunda vicdan ve insaf kalmamış, kinle nefretle ya da para karşılığı çok rahat yalancı şahitlik yapıyorlar. esasen bunları sorgusuz sualsiz kabul mahkemeler de suçlu. şahitlerin hiç bir zaman sabıka kaydını istemiyorlar. isterse şahit, yalancı şahitlikten daha evvelden ceza almış olsun, yine de hakimin savcının haberi yok. çünkü bakmıyor ilgilenmiyor sıradan vatandaşın işine, açıyor davayı basıyor cezayı. her sanığın sabıka kaydı isteniyorsa mutlaka tanıkların da istenmesi lazım. böyle iş olmaz. kanunsa kanunun değişmesi lazım.