şükela:  tümü | bugün
 • crr konser salonunun yeni genel sanat yönetmeni olmu$ zat-ı muhteremdir..
 • ihvan-ı safada müzik düşüncesi adlı bir kitap yazmıştır.müzik üzerine yaptığı yorumlardan birinde şöyle demiştir:müzik hz ademden beri var olan bir şey.her müzik kendi toplumunun ürünüdür.bach bir hiristiyan müzisyenidir.onun müziklerini çoğu klisenin ruhani yönünü yansıtır.siz bach dinlerken kendinizi kilisede hiseder gibi olursunuz.oradan dini yapılara gelir,ve der ki almanyada bonn katedrali vardır,dünyanın en büyük katedrallerindendir.ona yaklaştıkça o sizden uzaklaşır.bir adım attığınızda o size iki adım uzaklaşır.avlusuna girdiğinizde o devasa mekan adeta yok olur ve görünmez.bunu da hirstiyanlık felsefesinin insana bakışına getirir.oradan istanbul'a ,sultanahmet camisine gelir,tranvay durağından sultanahmet camiisine bir adım attığınızda o size iki adım yaklaşır.caminin avlusuna vardığınızda cami sizi kucaklar ve birbirinize geçer gibi olursunuz.bunu da bana bir adım yaklaşana ben iki adım yaklaşırım hadisiyle ifade eder.bu güzel sohbet bitmez.ben sizin rabbiniz değilmiyim ayetinin tılsımının insanı kendinden geçirmesinden bir sürü müzik,felsefe ve din bütünleşmesinden söz eder.hasılı o bir derin abimizdir.
 • (bkz: ihvan-i safa´da müzik düsüncesi) doktora tezidir
  (bkz: müzik yazilari) müzikle ilgili yazilarinin toparlanip nesredilmis hali
  (bkz: memleket meseleleri) toplanmis ropörtajlari
  adli kitaplarin yazari ve ekim 2009 dokuzda görevden alinan crr konser salonunun sanat yönetmenidir
 • bilim ve sanat vakfı'nda hâlihazırda müzik düşüncesi ve tarihi üzerine ders veren, gerek itüdeki, gerek bisavdaki öğrencilerinin bayıldığı mûsiki üstadı.
 • yeni şafak'ta, (yeni şafak'ın gözü kapalı desteklediği akp hükümeti devlet korolarını, tiyatrolarını, opera ve baleyi kapatacağı için) yüzlerce yıllık türk musıkisinde hanendelik ve meşk geleneğine, binlerce yıllık tiyatroda oyunculuğa, bütün sanat kurumlarında sazendelik edenlere bir tür küfürname yazmış eski bürokrat.

  şöyle şeyler karalayabilmiş bugün:

  "devlet korolarında, orkestralarında, tiyatrolarında ve diğer sanat kurumlarında yıllardır aynı ya da benzer repertuarı ezberleyip tekrar eden kimseler sanatçı değillerdir ve olamazlar da. çünkü bu kimselerde başkasına ait eserleri ezberleyip durmadan tekrar etmekten başka hiçbir beceri yoktur. tekrar ve taklid, sanatçının doğasına aykırıdır."

  yazdıklarından utanır mı bilmem ama cemal reşit rey yöneticisi olduğu yıllarda bunları niye söylemedi acaba?

  . sazendeler tanbur, ud, keman, kontrbas, trombon, saksafon vb çalıyor ama beste yapmıyorsa sanatçı değilmiş!

  . hanendeler meragi'nin, dede'nin, mozart'ın, bach'ın eserlerini ezberleyip seslendirmekle yetiniyorlarsa sanatçı değillermiş.

  . tiyatrocular, sahnede shakespeare'i ezberleyerek "durmadan tekrar etmekten başka hiçbir beceri" göstermiyorlarsa sanatçı değillermiş.

  . opera ve bale (hele bu, hele bu!) sahnede, sahneye koyucu "sanatçı"nın yönetimiyle aynı performansı her gece gösteriyorsa, hiç sanatçı değillermiş.

  .

  yalçın çetinkaya efendi, başbakanın gözüne girmeye çalışıyor belli ama crr sicili de orada duruyor !
 • yenikapı mevlevihanesi sanat danışmanı, itü türk musikisi devlet konservatuarı öğretim üyesi. bugün bilhassa yenikapı mevlevihanesi ile ilgili söyledikleri dikkate şayandı. güzel bir adam vesselâm.