şükela:  tümü | bugün
  • dükkan ismi gibi ismi olan şahıs.
  • zamanında hıncal uluç, yalçın granit'in top kontrolü hakkında şöyle söylemiş

"yalçın ağabey uğruna basketbolda kurallar değişti. o zaman şut saati yoktu. maçın bitimine üç-dört dakika kala galip takımdan bir oyuncu topu alır ve tutardı. buna freeze denirdi, yani oyunu dondurmak. bir devre boyunca yalçın agabey'in elinden topu alamadıklarını seyrettim ben ankara'da. top ona geldi mi kimse elinden alamazdı. birkaç sene sonra 30 saniye kuralı getirildi. ve ben yıllar boyu, amerikalıların bu kuralı yalçın ağabey'i izleyerek koymuş olabileceklerini düşündüm. bu yüzden de benim için hep öyle kaldı: yalçın granit kuralı"

(bkz: adanmak)
  • yarım saat evvel bir bankanın müşteri temsilciliği kısmında tanışma şerefine nail olduğum yenilmez armada'nın efsane ismi. bacak bacak üstüne atmış, müşteri temsilcisi yönetmeni ile konuşurken kendisi; "burda oturup beklemem uygun olur mu" diye sordu ? ilk önce emin olamadım o mu değil mi diye. "yalçın bey sizmisiniz" dedim. "evet benim ama özür dilerim ben sizi hatırlayamadim" dedi ve elini uzattı. "daha önce tanışmamıştık zaten ama ben ........ elinizi sıkmak benim için bir şeref" dedim. kendisi, "o şeref bana ait" dedi ve ufak tefek hayata dair galatasaray'a dair basketbol'a dair lafladik ve işim bittiğinde müsade istedim. hem galatasaraydan hem de başka bir cok kulüpten sporcularla tokalaşmam, ayak üstü hal hatır sormam olmuştu. fakat kendisi, konuşurken kendime çeki düzen verdiğim ikinci kişi oldu. ilki ise; (bkz: turgay şeren)
  • oyuncuların ismini unutmasıyla ünlüdür. kanal dnin nba maçları yayınladığı zamanlarda bu özelliğiyle dikkatimi çekmişti.

- ender misal o bi siyah çocuk var şarlotta,eeeeee....eeeeee...
    +glen rice...
    -hah...

şeklindedir aşağı yukarı.
  • aramızdan bugün ayrılarak biz sevenlerini çok çok üzen türkiye basketbolunun duayen ve centilmen ismi. oyunculuk döneminden bugüne değin yaptıkları hep türkiye basketbolunda mihenk taşı olmuştur. hem ülkemizin aydınlık yüzü hem de basketbolumuzun en ekol kulüplerinden darüşşafaka’nın da johan cruyff’u gibidir. bugün kulüp uzun yıllardır altyapısından onlarca basketbolcu çıkarabiliyorsa bu başarının ardındaki en önemli isimlerin başında gelmektedir. sevgiyle, saygıyla ve özlemle anacağız hep, huzurla uyusun.
  • türkiye basketbolunun büyük bir parçası eksilmiştir vefatıyla.

bundan 16-17 yıl önce 2 yıllığına yeniköy spor klübünde sporcusu olma onuruna erişmiştim.
    spor klübü dediysem, 1 yaz boyu ilkokulun beton bahçesinde idman yaptık genç takım olarak. daha sonra kapalı salonu geçip 1 turnuvaya katıldık ve o serüven orada bitti.
    sanırım yalçın hoca; ülkenin en üst düzeyinde koçluk ve yöneticilik yaptığı sırada gördüğü bütçe kesintileri, imkansızlık ve ego savaşlarından yorulup, yaşadığı semtin takımına bir şeyler katmak istedi. bizim şansımız da o oldu. onun gibi bir tecrübe ve vizyon sahibi insan ile zaman geçirme imkanı bulduk.

büyük bir aşkla idmanlara gelen benden bir bok olmayacağını öngörüp, daha o yaşta benim koçluk yolundan gitmem için yol göstermişti. videolar kaydedip yardımcı antrenörlük yaparsam en azından sektörde bir geleceğim olurdu diye beni işin o tarafına itmek istedi. ben keçi inadı ve şişko götümle görmezden gelmiştim o yol göstermeleri.
    aradan o kadar sene geçtikten sonra, şimdi baktığımda yalçın hocanın ne kadar doğru öngörüde bulunduğunu anlıyorum. keşke diyorum şimdi.

hayatımda en sevdiğim, hatta tek sevdiğim olan basketbolu bana öğreten oydu.
    vefatından dolayı inanılmaz üzüntü doluyum.

2005 yılında beton zeminde şut idmanı yaptığımız bir video. yalçın hocanın o güzel motivasyonu:
    '' en çok yapmak istemediğiniz anda elli tane daha yapın. ''

https://www.youtube.com/…vsbokfnyq&feature=youtu.be
  • gençliğimde ta gaziantep'de kendisini o zamanın muhteşem dergisi fast break'deki yazılarından tanımıştım.
    açıkcası dergi, bizim bilmediğimiz görmediğimiz onlarca şey anlatıyordu ama en sevdiğim yazılar onundu çünkü hep farklı şeylerden bahsederdi mesela efsane motion offence yazıları, türk basketbolü gelişimi için önerileri falan şu anda bile muhteşemlik seviyesinde fikirler barındırıyordu. sırf onun yazılarından yola çıkarak kendime bir defter hazırladım içi oyuncu geliştirme yöntemleriyle doluydu gel zaman git zaman üniversiteyi bitirince ulan acaba dedim bu defter sayesinde bu sektörde iş bulabilir miyim gittim itü'nün o zaman ki genç takım hocalarına yav dedim 'ben böyle bir şey üzerine çalıştım amacım sizdeki oyuncuları geliştirmek ama skorun önemsiz olması lazım' hepsi birden 'yok olamaz çünkü veliler galibiyet istiyor' dedi üstelik defterime göz ucuyla bile bakmadılar ben de dedim son çare yalçın abiye durumu kısacık anlatan bir mail yazayım. maili gönderdim 5 dakika sonra aradı ama ben bir heyecanlandım konuşamıyorum kemküm yani yıllarca yazılarını takip ettiğim duayen beni arıyor 'neredesin? ben hürriyet binasındayım atla gel', dedi. dedim 'çok uzaktayım yarın geleyim', 'gel mutlaka seni bekliyorum ama bu sektörde para kazanman zor onu bil' dedi. ertesi gün bir iş görüşmesi için aradılar gittim işe kabul edildim ve yalçın abiye gidemedim keşke gidip bir elini falan öpseydim.
    neyse bir daha da basketbolla nerdeyse hiç ilgilenmedim taşınmalarda falan da defterimi kaybettim. yalçın abinin bana ilgisi benim için bir gurur vesilesidir. ruhu şad olsun.
  • socrates derginin hazırladığı erman kunter anlatımlı yalçın granit'in hikayesi:

https://www.youtube.com/…4xsykzwda&feature=youtu.be
  • bazı insanların ölümü sonrası kötü sözler söyleniyor muhakkak ama yalçın granit'in açtığı yoldan geçen -onlarca yılda- yüz binlerce genç (belki de milyonlarca) içinde gerçek anlamda bir kültür ve gelişim şansı olan güzel bir spor disiplininde hayatına yön ve renk katmıştır. lisanslı/lisanssız pek çok basketbolsever için büyük bir yol açtı ve insanların sporla gelişmesini sağladı.

aydan siyavuş, aydın örs, yalçın granit, doğan hakyemez gibi klasik figürler, mehmet baturalp gibi figürler bu ülkede basketbolun bir yere gelmesinde özel katkılar sundular.

yalçın granit'in mekanı cennet olsun. bugün bu ülkede basketbola dair her şeyde onun attığı harcın, betonun parçaları vardır.
  • maalesef vefat etmiş efsane basketbol adamı. ruhu şâd olsun.