şükela:  tümü | bugün
  • geliştirdiği koah balon yöntemi ile koah haslığının neden olduğu kronik nefes darlığını şikayetini ortadan kaldıran türk doktor. uygulamış olduğu yöntemin pantentini alıp uygulama sırasında kullandığı malzemeleri kendi tasarlamıştır. hem tedaviye adını veren balon'un hemde diğer yardımcı ekipmanları geliştirmiş ve patentlerini almıştır.

bir koah hastası olarak şu an için tek umudum kendisi. buradatedavinin nasıl gerçekleştirildiğine dair bilgiler bulunmakta. eğer ameliyat olursam bu entryi deneyimim doğrultusunda editleyeceğim.
  • bu adam tıp tarihinin gördüğü en büyük şarlatanlardan biridir.

bu balon ile akciğer kanserini tedavi ettiğini iddia etmiş, ve iyi paralar kazanmıştı.

şimdi hasta popülasyonu daha çok olan koah ta daha çok kazanmayı hedefliyor.

bronşları yıkadığını söylüyor, kirlenmesi bir saati bulmaz.
  • ilgili tedaviyi yaklaşık 70.000 tl'ye uygulayan doktor.
    babam için çok umutlanmıştık ancak muayene sonrası tedavi ücretini öğrendiğimizde şok olduk.
    tabii ki 1000-2000 bandında bir rakam beklemiyorduk ancak bu kadarını da tahmin etmiyordum.
    özet olarak yalnızca parası olanın nefes alabileceği bir tedavi yöntemi icat etmiş olan doktor.
  • akciğer kanseri aşısını bulan ancak üretim ve dağıtım haklarını ticarileşmemesi dev ilaç firmalarına satmayan kübalı doktorların olduğu dünyada, çaresiz koah hastalarının durumunu kâra çevirmeye çalışan doktor kişisi.

çok yakın bir arkadaşımın babası koah hastası ve yalçın hocanın yöntemine ümitlerini bağlayarak randevularını alıp hocayla görüşmüşler. başlarından geçenleri sözlükte paylaşmamı rica ettiler, aynen aktarıyorum;

"babam ileri derece koah hastası. bundan iki ay kadar önce yakınlarımız televizyonda yalçın karakoca’nın alanında çığır açan koah balonunu duydukları gibi bu buluşu heyecanla bize ilettiler. hemen randevu için hastaneyi aradık ancak talep yoğunluğundan dolayı 2 ay sonraya gün verdiler. randevu alırken muayene ücretini sorduk ve 625 tl olduğunu öğrendik, ameliyat ücretini sorduğumuzda ise hoca muayene ettikten sonra öğrenebileceğimiz söylendi. iki ayı iple çektik ve geçen gün randevumuza gittik. yalçın bey muayene ettikten sonra babamın durumunun çok ağır olduğunu, kalp krizinden öleceğini gözümüzün içine bakarak söyler söylemez ameliyata uygunluğunu değerlendirmek adına birçok tetkik yaptırmamızı istedi. biz ilgili muayeneye hazırlıklı gelmiş, istediği tetkikleri onbeş gün kadar önce üniversite hastanesinde yaptırmıştık fakat asla bunu göz önünde bulundurmayarak bizi doğruca vezneye yönlendirdi. tetkikler için de 1200 tl'ye yakın paray ödedik. sonuçlarımız çıkar çıkmaz soluğu yanında aldık. yeniden durumunun çok kötü olduğunu belirtti fakat neyse ki ciğerinde kanser yokmuş. ameliyata uygun olabileceğini fakat bir de detaylı bronkoskopi yaptırmamız gerektiğini ona göre son kararı verebileceğini belirtti. kendi hastanesinin çok yoğun olduğunu belirterek başka bir özel hastanenin başka bir doktorunun adını verdi. o hastaneye hemen yatış yapıp işlemlere başlanması gerektiğini de ekledi. toplamda 1800 tl'den fazla ödeyip yarım günümüzü hastanede geçirdikten sonra ameliyatın ne kadara mal olacağını asistanından öğrenmeye hak kazandık. bronkoskopi işlemi için 7500 tl ve 2000 tl hastane yatış ücreti. durun daha bitmedi. ameliyat olmaya uygun bulunursak da operasyon için 60.000 tl ödememiz gerektiğini söylediler. bunun üzerine hastaneye yatmaya hazırlıklı şekilde gelmediğimizi, maddi ve manevi olarak henüz uygun olmadığımızı belirttik ve doktor beyden şu yanıtı aldık;

"siz geri geldiğinizde de belki biz uygun olmayız"

bu küstahça “işinize gelirse” yanıtından sonra işlemi yaptıracağımız varsa da bu tavırdaki bir doktora asla güvenip yaptıramayacağımıza karar verdik. sonuçta babam ameliyattan çıkamasa diyecek ki "eh kalpten gideceğini ben demiştim, ne yapabilirim"

evimize gelir gelmez yalçın karakoca hakkında ekşi’de yazılanlara baktık. keşke daha önce baksaymışız. bu konuda ne ilk kandırılan ne de son kandırılanmışız. hatta şikayetvar sitesinde üç adet bizimle aynı dertten muzdarip hastanın yorumlarına denk geldik. buyrun;

1
    2
    3

muayeneden birkaç gün sonra babam rahatsızlandığı için bir başka göğüs hastalıkları doktoruna göründük ve bu olaydan bahsettik. doktorun ilk işi "sizin de 10.000 liranızı çarptı mı" diye sormak oldu. "yok, biz 1800 tl ile yırttık" dedik. bu operasyonu yaptırmayarak çok da bir şey kaybetmediğimizi, kısa süreli iyi hissetmenin ardından aynı hale geri dönüldüğünü, ayrıca buluşu patentletip kendisinden başka hiçbir doktora bu rezektör balon tekniği ile ameliyat yaptırtmadığını söyledi.

bu adama kanacak bizim gibi çaresiz koah hastalarına uyarıda bulunmak istiyoruz. lütfen bu doktorun para tuzağına düşmeyin."

edit: link düzeltildi
  • sadece zenginler için tedavi icat eden, sadece onları iyileştiren bilim adamı imiş. olabilir. kapitalizmde mümkün. ama tedavi ücretinin asla ödeyemeyecekleri bir meblağ olduğunu öğrenmenin de fakir fukaraya birkaç bin liraya mal olmasına ne denir bilm... yok, biliyorum da yazamıyorum.

"öncelikle, kendileriyle iletişime geçen hastaya hiçbir şekilde ücret konusunda en ufak bir bilgi verilmiyor. kendisine 'koordinatör' diyen bir bayan organize ediyor tüm işi, ilk etapta kesinlikle doktorun bizzat kendisiyle muhatap olamıyorsunuz. muayenehanesi, türkiye'nin her yerinden gelen çaresiz koah hastaları yada yakınlarıyla dolu oluyor genellikle. muayene ücreti olarak 600 tl tahsil edilip, devletin ücretsiz yaptığı solunum testi ve bilgisayarlı tomografiniz için de ayrıca 1100 tl isteniyor. bu iki testi herhangi bir devlet hastanesinde bedava yaptırabileceğini söyleyenler boşuna nefes tüketiyor. başka bir umudu olmayan hastalar, istemeye istemeye o testleri bir de orada yaptırıp, ellerini bir kez daha cebine atmak zorunda kalıyorlar. daha hiçbir işlem yapılmadan ödenen miktar 1700 tl'yi bulmuş oldu. (...) bu iki engeli de aşınca nihayet mucit doktorla yüz yüze gelme şerefine nail oluyorsunuz! kendisini ve tedavi yöntemini biraz daha öven bu doktor, minimum 2, maksimum 3 seans öngörüyor. sıkı durun seans başı ücreti söyleyeceğim; 70 bin tl. toplam maliyet 140 bin yada 210 bin tl oluyor kısacası, kendilerinin deyimiyle 70 bin çarpı 2 veya 3..." http://www.hurhaber.com/…durdursun-yazi-361389.html