*

şükela:  tümü | bugün
 • turkiyenin en iyi ara$tirici, sorgulayici beyinlerinden, $u siralar kendini komplo teorilerine adami$, paranoyakla$mi$, her$eyde sabetayci, yahudi parmagi gorur olmu$. yazik.
 • kitap, artık silahtır.
  hegemonya savaşının en güçlü silahlarından birisi artık kitaptır.
  benim kitaplarım da silahtır.
  amerikan yönetiminin icat etmek istediği kalkan füzeler misali bir kalkan-kitaptır.
  şebeke'ye karşıdır.
  topraklarımızı ve değerlerimizi işgalden korumak için bir kalkan-silahtır.
  ister edebiyat ve isterse bilim olsun, yazan bir süre sonra yazdıklarına bağımlıdır; eğer dürüstse, kendi bulduğu ve dizmeye başladığı maddenin direksiyonunu kabul etmek zorundadır. bu nedenle, yazmak, düşünmek kadar yaratıcı olabilmektedir; her has yazıcının bunu duyduğundan kuşku duymuyoruz.
  (şebeke-önsöz'den)
 • kendisini o kadar ciddiye alıyor ki bizim onu ciddiye almamıza imkan ihtimal kalmıyor.
 • sanildiginin aksine bir sabetayci ve yahudi dusmani degildir. hatta, turkiyede sabetaycilar olmasa modernite de olmaz demisligi de vardir. karsi oldugu sey emperyal guclerin turkiyedeki sabetayci cemaati kullanarak, turkiye'yi israil'in rahatlikla at kosturabilecegi bir alan haline getirmeye calismasidir. revivo'nun fenerbahce'ye gelmesine karsi degilim ama fenerbahce klubunun israil devletinin bir propaganda aleti haline donusturulmesine karsiyim demistir. gencken universiteyi turkiye birinciligiyle kazanmis. turkiyenin son kirk yilinda beni cikarin baska orijinal bir fikir adami bulamazsiniz demistir. bir toplumun utopyalar yazan yazari yoksa o toplum cahildir fikrini savunup hayatini utaopyalar yazmaya adamistir. bunlardan en goze carpani tbmm'yi nazim hikmet universitesi'ne donusturme projesidir.

  turk ve dunya edebiyati hakkinda anormal bir bilgi sahibidir.
  nazimoloji'den bahseder mutemadiyen. kemal tahir'e son derece karsidir, yazar bile olmadigini savunur. ahmet altan ve orhan pamuk'a alerjisi vardir. hatta benim adim kirmizi'daki dil yanlislarini kirmizi kalemle cizerseniz gercekten bastan asagi kirmizi bir kitap olur der. ahmet altanin kitaplarini okuyanlarla 900'lu seks hatlarini arayanlarin ayni insanlar oldugunu soyler. ve ahmet altan'in kullandigin dilin turkce degil de belce oldugunu iddia eder. yasar kemal icin ince memed disinda yazdiklari hicbiseye yaramaz demistir. jean paul sartre'yi dusuncelerinden dolayi hicbir bedel odemedigi icin paris'te kafelerde oturup kitaplarini okuyan beyhudelerin yazari olarak tanimlar ve akabinde ismail besikci sartre'den daha ustundur der.

  sovyet romanini ve tarihini ezbere bilir demek yerindedir. sovyetler yikildiginda cok feci bunalima girmistir ama artik sevindigini soyluyor. zira sovyetler sanildiginin aksine ekonomik nedenlerden degil de politik nedenlerden coktu, demistir. marxism'in turkiye topraklarinda olurse dunyanin her yerinde olecegini savunur, ve devrime olan inancini devam ettirir. boris pasternak yerine ivan goncarov'u tercih eder, ve cemal mithat kuntay'in uc istanbul adli kitabinin, doktor zhivago'nun eline verecegini soyler.

  lafin kisasi enteresan adamdir. dunyayi baska bir bakisla algilamak icin okumak lazimdir.
 • kitaplarını yayınlamdan önce bir avukat kurulundan geçiren yazar..bu nedenle bir çok yazardan tepki görmüştür..türkiye üzerine tezler ve aydın üzerine tezler de resmi tarihi redderek yakın tarihi farklı yönlerden irdelemiştir..son kitaplarında farklı konulara eğilmiştir.
 • yeniharman'ın 7.sayısında röportaj vardır bu beylen.
 • bir sayfada anlatilacak bir fikri bin* sayfada anlatabilme yetisi vardır.
 • tum marxist onyargilarina ve laf oyunlarina fazlasiyla basvurmasina ragmen turk solunun ve genel olarak modern turk edebiyat, sanat, siyaset elestirmenlerinin en goze batan isimlerinden. tarkan'in sesi olmadigi, pepsinin icadi oldugu, sanatcilik acisindan seda sayan'dan pek bir farki olmadigi saptamasina katilmamak elde degildir gercekten de. en buyuk yanlisi tc'ye karsi gelecem diye pkk'ya anlamsizca destek vermesi olmustur.
 • yıllar yıllar önce alev alatlı'nın hbb'de yayınlanan 'yüksek tansiyon' adlı programda:

  - şimdi mi yalan söylüyorsunuz? biraz önce mi yalan söylediniz! diyerek azarladığı kırmızı kaşkollu adam (bkz: aydın despotimzi)

  herşey bir yana orjinaldir. kendisine mürşit görevi biçmiş, rölüne ısınmıştır. muridi bol... zekası keskin! bazı tesbitleri dahiyanedir!

  cemal süreyya için 'darphanede memurdan şair mi olur? demiş, sevenlerini rencide etmiştir.'

  ayrıca makalelerinde 1. tekil şahıs kullanmak gibi 'akademik raconu' zedeleyen uygulamaları vardır ki; lazımdır!
 • sabetaycılık la bu aralar bayağı kafayı bozmuş,utanmasa benim bile salamon şeklinde bir cemaat adına sahip olduğumu iddia edebilecek kadar konu üzerinde saçmalayabilecek,komik adam.