şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ünye - ordu yolunda, fatsa'dan sonra ufak bir yerleşim merkezi, muhteşem köfteleri ile ünlüdür, o köftelerden almak için arabalar sıraya girer.
 • yalıları ile meşhur sahil kasabası. beykoz ile ortaçeşme arasında yer alır.
 • "yalıköy, karadeniz kıyısında kurulmuş eski bir rum köyüdür. ilk adı türkçe de potin yada çizme demek olan “podima” dır. idari olarak binkılıç’a bağlıdır."

  devamı için :
  http://www.catalca.bel.tr/data/history/yalikoy.htm
 • i. karadeniz sahilyolunu izleyerek fatsa'dan ordu yonunde gidildiginde, bolaman'dan sonra baslayan meshur virajli yollarin kucaginda, minik ve yesil bir koyun ortasinda buluruz yalikoy'u.

  sirtini dimdik yukselen findik bahcelerine vermis, ufak korfeziyle karadenizi kucaklamistir. ufak, romantik bir kayikhanesi vardir. icinizde bir yerlerde siirler gezinir, tutamazsiniz, gelmez dilinizin ucuna.

  koftecileri meshurdur yalikoy'un. tarifeli seferleri olan otobusler bile dayanamaz, durur burada. sofor de yolcular da kofte yer. okulu kirmis cocuklar gibi kipir kipir, kikir kikir olurlar.

  ii. tirasli deli dagi ile unlu sirin koy. koyun hemen arkasinda yukselen 175 m. yuksekligindeki "delinin dagi" isimli tepenin 40 metrelik kismi, gunesi engelledigi icin "tiraslanmistir".
 • rize iyidere ilçesine bağlı denizi ve doğasıyla muhteşem sahil köyü
 • istanbul'dan çatalca istikametine doğru bir o kadar daha yol (toplamda yaklaşık 100km) gidince karşınıza çıkar. istanbullular için güzel bir haftasonu tatili alternatifidir lakin çatalcadan sonraki yol oldukça bozuktur, bunu göz önünde bulundurunuz. kısa tatilin dışında fazla olmasa da yazlıkçılar da vardır. hatta emel sayının da evinin olduğu lüks bir site yalıköy sınırları içinde bulunur. denizi ve sahili güzel olmasına güzeldir ama bazen çok fazla dalga olabilmekte ve bu da kısa tatilinizin tadını kaçırabilmektedir. şile kadar fazla boğulma olayları yaşanmaz. hatta en son boğulma vakası 5 yıl önce görülmüş. ta ki bu haftaya kadar. çünkü malesef bu pazar 16 yaşında bir genç yalıköy sahilinde boğularak can verdi. entryi böyle bitirip kötü reklam yapmak istemezdim ama yine de dikkatli olmakla fayda var. sonuçta can bu.
 • samsun'dan bolaman'a kadar dümdüz devam eden karadeniz sahil yolu'nun karadeniz'in sarp yamaçlarına tırmanmaya başlaması ile birlikte birkaç keskin virajdan sonra muhteşem bir manzara eşliğinde kıvrıla kıvrıla yeşilliklerin içinden inerek ulaşabileceğiniz güzel bir kasaba. şükür ki karadeniz sahil yolu bolaman'dan tünelle devam ettiği için kıyı tahribatından kurtulmuş durumda. ağaçlar denize denize sarkıyor yamaçlardan. tabi apartman meraklısı kasaba ahalisi kıyıyı içerilere doğru binalarla doldurma telaşında ama yine de güzel bir yer burası. yukarılara doğru fındık bahçeleri, aralara serpiştirilmiş evlerle tipik bir karadeniz kasabası işte. eti ekmeği balı balığı ile övünür ama en çok yalıköy köftesi'dir güzel olan.

  epey anılar var tabi orada, o yüzden başka bir özel ve önemli tabi.

  http://www.yalikoy.com/

  ve hatta resimler için doğrudan http://www.yalikoy.com/…_posts.asp?tid=5&pn=1&tpn=1
 • uçsuz bucaksız bir sahilde kıyıya vuran görkemli dalgaları besleyen başıboş rüzgarın sarhoşluğu… sürüyor.