şükela:  tümü | bugün
  • çocukluğunda yapılan iq testinde 157 iq ya sahip olduğu tespit edilmiş dahi çocuk başlıklarıyla gazetelerde haber olan kişi.

2,5 yaşında okuma-yazmayı, 7 yaşında ingilizce konuşmayı öğrenmiş. 1. ve 2. sınıfı özel bir sınavla atlayıp 7 yaşında 3. sınıftan eğitime başlamış. 7,5 yaşındayken katıldığı mete akyol'un sunduğu bir programda yapılan röportajda uzay ile alakalı konular üzerine yöneleceğini söylese de istanbul üniversitesi iktisat fakültesinden mezun olmuş, yüksek lisansını boğaziçi üniversitesi tarih bölümünden almış. şimdi de doktora çalışmasına istanbul üniversitesi siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümünde devam ediyor.

çok iyi bir retorik bilgisi olduğunu düşünüyorum. diksiyon ve kendini ifade edebilme konusunda gerçekten başarılı biri. bunu da 2,5 yaşından beri okuduğu kitaplara bağlayabiliriz. bir röportajda sorulan; "okuduğun kitaplar arasında yarışma yapsan dereceye hangileri girer?" sorusuna "dostoyevski'den karamazov kardeşler ve cinler okuduğum en iyi iki roman, jean paul sartre'ın varlık ve hiçlik’i, nietzsche’nin ahlakın soykütüğü üzerine’si ve immanuel kant'ın pratik aklın eleştirisi düşünsel yapımın gelişmesinde önemli yer tuttular diyebilirim." şeklinde yanıt vermiş. ayrıca 2si ödüllü olmak üzere 8 adet kitabın da yazarıdır.

kendisini istanbul film akademisi'nin youtube kanalında safsatasavar adlı dizide gördüm. burada ise yalanın siyaseti adını verdiği kitabının içeriklerinden örneklerle bahsederken ilker canikligil ile birlikte konudan konuya dalıp, öğretiyor, gülüyor ve güldürüyorlar. güzel bir ikili olmuşlar her hafta yaklaşık 15 dk süren konuşmalarının en son 6. bölümü yayınlandı. umarım kitabın konusu bitince başka konularla yine aynı ikilinin sohbetini dinlemeye devam ederiz.
  • bağlamından koparıyorum ama post-truth da bunu gerektirir. 26.06.2019'daki ekotürk yayınından:

"diyelim ki bir kalem satın alacağım. bu kalem için, internete başvurup, malumat çekmeye çalışıyorum. bunla ilgili, binlerce kişi, binlerce yorum yapmış ve sırf bu kalemi alabilmek için, o gün bütün bilgilerle cebelleşmem gerekiyor çünkü hangisinin hakiki, hangisinin olmadığını ayırt edemiyorum.

troll'leme denilen post-truth'a ilişkin bir kavramla beraber, sürekli dezenformasyon işin içinde olduğu için ve çoğu zaman da dezenformasyon, hakiki bilgiden daha fazla sayıda olduğu için, benim, kalemle ilgili fikrim ancak bir iki gün araştırmadan sonra "realize" olabiliyor.

ben, tek bir kalemi almak için bile bu kadar vakti olan bir insan mıyım (post-modern insan) ? hiçbir şey için vaktim yok. peki bu kadar küçük bir karar için hakikate ulaşamıyorsam, koskoca siyasi kararları vermek için bunu nasıl yapacağım?"
  • flaps club adlı youtube kanalının videolarından biriyle tanıdığım zattır. lisansı iktisat, yüksek lisansı tarih, doktorası siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler imiş. videoda da bahsediyor üstün zekalı olması hasebiyle 2.5 yaşında okumayı öğrenmiş. sonrasında da anladığım kadarıyla sistemli ve metodolojik okumalar yapmış. hatta hayatının büyükada'ya kapanıp deli gibi okuduğu bir dönemi var imiş ve bu okuma döneminin kendisini entelektüel bir yalnızlığa ittiğini söylüyor.
    tüm bunları niye anlattım? çünkü adamın interdisipliner düşünebilmesinin sebepleri bu okumalarda ve kariyerde yatıyor bence de ondan. müthiş!
    videoyu ilk izleyişte çok beğendim, bir kez daha izleyeceğim çünkü not almak istediğim yerler var.
    bilen ama gerçekten "bilen" ve bilgisini paylaşmaktan çekinmeyen, konuşurken de o bilgiyi edindiği kaynaklara referanslar vererek kendisini dinleyenlere yol gösteren insanın aşığıyım.
    velhasıl, ben sevdim eller alsın.
    daha çok insana ulaşır umarım.
  • safsata savar serisini cok eglenceli buldugum yazar. favorim ise en son cektikleri "söylem ile eylem arasindaki celiskilere saldirmak safsatasi".

bunun disinda yaptigi her isi büyük bir titizlikle ve emekle yaptigini biliyor ve cok degerli buluyorum.
  • inanılmaz karmaşadaki bilgi birikimini ve dünya üzerindeki kompleks, birbirini etkileyen veriyi en rafine şekilde kelimelere döküp karşısındaki insan hangi arka plandan gelirse gelsin demek istediğini aktarabilen filozof/yazar.

var olsun.
  • kendisini ümid gurbanov ve ilker kocael ile gerçekleştirdiği kemalizm ve porstmodernizm üzerine sohbet videosuyla ilk defa izledim. hoca anlatıyor bizimkiler karşısında meeliyorlardı resmen. müthiş bir bilgi birikimi ve bu birikimi tereyağından kıl çeker gibi aktarabilecek kapasiteye sahip bi entelektüel kokusu aldım. sanki benim gibi bir sığıra bile her şeyi öğretebilecekmiş gibi. takip edelim kendisini.
  • ekşi sözlüğe konuk olmasını dilediğim yazar kişisi.
  • "kendimi isteğim ve iradem dışında dünyaya fırlatılmış bir fazlalık olarak hissediyorum... yok olmaktan korkmuyorum çünkü yok olmayla çok barışığım; çünkü zaten iradem dışında geldiğim, olmamayı arzuladığım bir yerdeyim, dolayısıyla bana yok oluş rahatlama olarak geliyor... üzerimde hiçbir otorite olmasına razı olamıyorum. bu nedenle evrenin başıboş, sahipsiz olması beni rahatlatıyor. başka bir psikolojideki insanı bu rahatsız edebilir. o kişi evrenin anlamlı, bilinçli olarak tasarlanmış, kendisinden çok daha üstün güçlerle idare edilen bir yer olarak düşünmeyi tercih edebilir. ikisini de bilemeyiz."

yukarıda paylaşılan videonun son 4 dakikasında bunları söylemiş olan şahıs. kendisinin yalanın siyaseti adlı bir kitabını almıştım bir süre önce ve henüz okuma fırsatı bulamadım. bu cümleleri dinledikten sonra eminim ki o kitap çok güzeldir. üslubu ve naifliği iyi bir insan olduğunu da gösteriyor. kendisini daha sık takip edeceğim artık.
  • uzun süredir zihnindekileri bu kadar net bir şekilde karşı tarafa aktarabilen bir araştırmacı görmemiştim.diksiyon dersi almamış olmasına rağmen dil ile ilişkisi neredeyse kusursuz.okan bayülgen’i bile sindirmiş olması ile beraber adeta akan bir şelale. umarım bu şelalenin kaynağını tazelemeyi ihmal etmez ve biz de bu berrak sudan faydalanabiliriz.yolunun daim olması dileğiyle.
  • bir üst entryde nadide örneklerinden biri sergilenmiş olan safsata türünü, ilker canikligil ile birlikte yapmış olduğu safsata savar bölümüyle anlatmış olan yazar.