şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hangi sarkı bilmiyorum ama yine ezginin gunlugunun bir parcasında gecen sozler...
  yapayalnız bir kuş,yapayalnız bir kus...
  ayrılıga aglarsa...
  ayrılık onemsenir.....
 • hüznün kuşudur.edebiyatın ve sanatın kuşudur.
 • yalniz kus

  yalniz kus cok yukseklere
  gokyuzune aysiz gecelere ucuyorsun
  guzelligin ve omuzlarindaki kanatlarinla
  buyuluyorsun, korkutuyorsun
  kopekleri ve evsiz insanlari

  yuvan ve cocuklarin yok
  bizim goremedigimiz uzak yildizlara
  asik olmussun
  gozlerinde mutsuzluk var
  yalnizsin ve ben senin icin uzgunum

  yalniz kus cok yukseklere ucuyorsun
  ancak cilginlar sana asik olurlar ve pesinden giderler

  seninle beraber gokyuzune gitmeye
  (dusmeye ve olmeye) *3

  mutsuzlugun karanlik melekleri geliyorlar
  gel beraber
  dallara oturalim
  sessizlikte sessizce bekleyelim

  nedir gokyuzunden seni yeryuzune getiren
  dusmeye ve olmeye

  (bkz: odinkaya ptitsa)
 • “şimdi biliyor artık yalnız kuş
  biliyor ki artık gecikmiştir
  yolcular varmıştır varacağı yere
  anlıyor ki şimdi yalnız kuş
  yalnızlık yanlışlığın ilk adımıdır”*
 • yalnızlığı uçup giden bir kuşa benzeten, her gidişin yalnızlığını ve her yalnızlığın uzaklığını anlatan çok çok güzel bir ezginin günlüğü eseri.
 • güzel bir göksel şarkısı. son albümden. en çarpıcı cümlesi:

  "senin gökyüzünde benim yerim yoktu."

  dinlemek mi istiyorsun genç?

  http://www.youtube.com/…u8shs6j0_pe&feature=related
 • annemle babamın hiçbir şekilde konuşmadan beraberce yaşadığı yıllar, ki o yıllar 90'lı yıllara tekabül etmekte, benim adıma pek naif, pek melankolik geçmişti. bir bahçe düşünün. şehrin ne çok sessiz ne de çok gürültülü kıyısında. çirkin ve büyük bir apartman. çevredeki apartmanları kıskandıracak yeşillikte bahçesinde geçen çamuru bol, yağmuru bol, güneşi bol bir apartman. ve siktiğimin kozmopolit aileleri. 2 numara ressam. 5 numara ressam. 4 numara muhafazakar, 3 numara çok daha muhafazakar, 6 numara dudu teyze, 7 numara ortaya karışık ikizler, 8 numara perdeleri tutuşan ev, 14 numara türk örf ve adetlerine aykırı ev, 13 numara çirkef, 1 numara üç ayda bir değişen kiracı ve bodrum kat...

  suna vardı. aklımda hep 13-14 yaşlarında kalmış. esmer ten, düz saç. gözler çekik. iki tane deli kardeşi vardı. ki kendisi de deliydi. anneleri ve babalarını hatırlamıyorum bile. suna'nın kız kardeşini bodrum katındaki merdivene iple bağlayan suna'nın erkek kardeşi ve suna'nın kız kardeşini döven suna. allahın belası suna.

  işte göksel'in bu şarkısını duyar duymaz, suna'nın bodrum katında çığlık çığlığa bağıran kız kardeşini görüp de kitlenişimin üstünden geçen 15 yıl, tokat gibi yüzüme çarptı. kızın yediği tokatlara karşılık veremeyişine bakakalmamı, kızın bağırmaktan başka hiçbir şey yapamayışını ve bir türlü kanatlanıp uçamayışını hatırlattı.

  kulağa çok 'acısı olmasa da acısı varmış gibi davranan insan cümlesi' gibi gelecek farkındayım ama bunu demem gerek:

  içim acıdı, içim!

  göksel. canımı yaktığın için, 15 yıl sonra durduk yere kendimi suçlamama sebep / neden / yardımcı olduğun için teşekkür ederim sana.
 • sözlerinde, bulunduğu albümün adı* geçen muhteşem şarkı. ayrıca özellikle mi yapılmış bilmem ama diğer şarkıların sözlerindeki "bir"ler albüm adındaki gibi "bi'" şeklinde yazarken, bu şarkıda tam tersine "bir" şeklinde yazılmış. hoş bi' şey olmuş.
 • göksel'in söz ve müziği kendisine ait olan ve kelimenin tam anlamıyla ağzıma sıçan şarkısı. güleyim mi ağlayayım mı? bilemiyorum. kalbimin hala atıyor olmasına seviniyorum sadece. zira bir kalp sızısına ortak olmak gibi bir şey o melodiye eşlik ederken "kuuuş" diye kendine acımak.

  çok sanatçının sesinden düşündüm. mamafih bulamadım daha güzel söyleyeni. her yönüyle buram buram "yüreğine sakla beni. yarana tuz diye bas beni." diye haykıran bir şarkı. benim gökyüzümde yeri büyük.