• orhan veli'nin, herkesin hayran olduğu ünlü yazın öğretmeni nahit hanım'a yazdığı mektuplar yky'den yayımlandı : "yalnız seni arıyorum". kitabın iki ayrı basımı yapılmış. biri büyük boy, kalın kapaklı, mektupların asıllarının da yer aldığı özel basım (35 lira olan bu), ikincisi de düz boy, yumuşak kapaklı, içinde birkaç mektubun aslının bulunduğu ucuz basım (bu da 10 lira).

  *

  ekleme : nahit hanım/#40407197
 • yazarlar hakkında bilmek istediklerimizi onların ördükleri kurgulardan ziyade, içtenlikle ve tüm zaaflarıyla yazdıkları mektuplara bakarak daha iyi görebileceğimizi düşünürsek önemli bir eserdir.
 • ıctenlik doludur, kalp sizlatir.
 • --- spoiler ---

  "ben de birçok kötü şeyler biliyorum. ama onları düşünmek istemiyorum. içimin bu kadar seninle dolu olduğu bir zamanda düşünemiyorum demek daha doğru olur. aramıza giren şeyleri yok etmekten zevk duyacağını söylüyorsun. nahit, sen bunu istiyorsan aramızda, yani seninle benim aramda, hiçbir kötü şey yok. bizden başka hiçbir şey yok. inan bana. sen benim için daima tek varolan şeysin. dikkat et, ben çok etmiyorum, tek diyorum. senden başka hiçbir şeyim yok. hiçbir şeyim olmasını da istemiyorum." orhan veli, yalnız seni arıyorum, syf. 61

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  "istanbul'a gelebilmek yahut gelememek vesilesiyle istanbul muhabbetinden bahsediyorsun. istanbul muhakkak ki güzel şehir. ama benim için güzel şehir, çirkin şehir diye bir şey yok. sadece senin bulunduğun şehir, senin bulunmadığın şehir diye bir şey var. nitekim şu son mektubunda benim ankara'ya gelmemden bahsederken elbette bir gün geleceksin demişsin. ankara'ya hususi hiçbir muhabbet duymadığım halde bu sözünü okuyunca bilsen nasıl oldum. seni görmek için bir şehre geliyorum, görüyorum ve ömrümün sonuna kadar benim yanımda oluyorsun. çok acayip ama çok tatlı bir his. hayatımda birçok sevinçli günlerim olmuştur. fakat hepsinden güzel, hepsinden sevinçli olabileceğini umduğum bir tek gün daha olabilir. o gün seninle ve hiç ayrılmamacasına yaşayacağıma inanacağım gündür. sen böyle bir günün gelebileceğini pek tahmin etmezsin. doğrusu ben de edemiyorum. ama hayattan da başka hiçbir beklentim yok. bugün için sana da bana da bu kadar imkânsız görülen bir saadet günün birinde gerçek olabilirse, bütün ömrüm içindeki kayıplarımdan hiçbirine üzülmeyeceğim. yalnız o sevinç bana kâfi derecede yaşamış olmak için yetecek." orhan veli, yalnız seni arıyorum, syf. 95

  --- spoiler ---
 • kitap ismini tarihsiz ilk mektupta geçen şu cümleden alıyor ki ben yazmaya kıyamıyorum aslında:

  --- spoiler ---

  emin ol, dünyada hiçbir şeyden zevk almıyorum. bütün bu tatsız günler içinde yalnız seni arıyorum.

  --- spoiler ---
 • kitapta samimi gelmeyen, buz gibi tek bir mektup var; o da nahit hanım'ın orhan veli'ye yazıp gönderemediği mektup. oysa ki orhan veli'nin her bir cümlesini okurken ona bir çift çorap, bir çift ayakkabı, bir pardesü almak istiyorsunuz yeter ki ankara'ya gidebilsin diye.
 • yeni okumaya basladigim ve okudugum yere kadar, her mektubun her kelimesi kalbimi acitan kitap. ben orhan veli'nin nahit hanimi cok sevdigini bilirdim de, bu kadar cok sevdigini bilmezdim. keske nahit hanimin orhan veli'ye yazdigi mektuplari da okuyabilsek. icimde naif, aska inanan bir taraf kalmis, iste tam oraya dokunuyor bu kitap.

  nahit hanim ayrica sen nasil bir kadinsin ki, her donemde kafasi aydinlik ne kadar adam varsa sana asik. cocuklugumdan beri o kadar kiskaniyorum ki, o kadar olur.
 • kıyamadığım için gün gün mektup mektup okuduğum kitap. güzel sevmek kavramını mektupları okurken anlıyorsunuz. tabii bir de iki kişi arasındaki en özel bağa tanık olmanın hissiyatı var.
 • çok güzel kitap öncelikle, sıkıcılıkla uzaktan yakından alakası yok. sonra gerçekten içime bişeyler otururak okudum, kimi yerde çok güldüm, triplere, nazlara, sitemlere. sonunda ise baya gözlerim doldu, çünkü tam filmin en heyecanlı yerinde esas oğlan ölüyor. hep üzülürdüm orhan velinin erken ölümüne ama bu kitapla başka bi boyut kazandı.

  uzak mesafe ilişkilerine, mesajlara dair: (koskoca edebiyatçılar anlatamıyorlarsa dertlerini, biz nasıl anlatalım):
  --- spoiler ---

  sükunet bulmamız için bir arada olmamız lazım. yazı ile halimizi anlatamıyoruz. söyleyeceğimizi zaten dolambaçlı yollardan söylemişiz. işin içine bir de dinleyenin hissiyetı karıştı mı bütün laflar başka başka manalar alıyor.
  --- spoiler ---

  ve pms'li kadın deliliklerine dair :
  --- spoiler ---

  evvela geçmiş olsun. hastalığın nedir? herhalde aydan aya tekerrür eden hal olsa gerek. o takdirde fazla mühim değil demektir. bu mektubum eline geçinceye kadar da herhalde bir şeyin kalmamış olacaktır. son mektubunda acayip bir hal var
  --- spoiler ---

  neyse, sonuç olarak fakirliğin gözü kör olsun.

  bir de sayfa 56'da bella'ya dair not var. eğer orhan veli bile bu kadar mektuplar yazdığı kadını aldatmışsa, erkek milletine cidden güvenmemek lazım. sonra vay efendim kadın niye huysuzmuş, kuruntu yapıyormuş, dedikoduymuş. bu konuda bilgisi olanlar aydınlatabilir tabi. yoksa bu kitap romantik bir mektuplar destesinden, bir erkeğin sayfalarca nasıl aynı yalanları yazabileceğinin kanıtı olacak.

  ha bu arada nahit hanım evli tabi de o nasıl iş anlamadım hiç.
hesabın var mı? giriş yap