şükela:  tümü | bugün
  • orhan veli'nin, herkesin hayran olduğu ünlü yazın öğretmeni nahit hanım'a yazdığı mektuplar yky'den yayımlandı : "yalnız seni arıyorum". kitabın iki ayrı basımı yapılmış. biri büyük boy, kalın kapaklı, mektupların asıllarının da yer aldığı özel basım (35 lira olan bu), ikincisi de düz boy, yumuşak kapaklı, içinde birkaç mektubun aslının bulunduğu ucuz basım (bu da 10 lira).

*

ekleme : nahit hanım/#40407197
  • yazarlar hakkında bilmek istediklerimizi onların ördükleri kurgulardan ziyade, içtenlikle ve tüm zaaflarıyla yazdıkları mektuplara bakarak daha iyi görebileceğimizi düşünürsek önemli bir eserdir.
  • ıctenlik doludur, kalp sizlatir.
  • okurken nahit hanımı kıskandıgım kitap.gunumuzde her turlu teknoloji ve imkana sahipken askları,sevgileri cok cabuk tuketebiliyoruz.fakat kitapta yasananlar bize imkansızlıklara ragmen,birbirini uzun sure gormemelerine ragmen askın,sevginin,tutkunun ve umudun bitmedigini anlatıyor ve akıllara su soruyu getiriyor gercekten hala böyle asklar varmı....
  • --- spoiler ---

"ben de birçok kötü şeyler biliyorum. ama onları düşünmek istemiyorum. içimin bu kadar seninle dolu olduğu bir zamanda düşünemiyorum demek daha doğru olur. aramıza giren şeyleri yok etmekten zevk duyacağını söylüyorsun. nahit, sen bunu istiyorsan aramızda, yani seninle benim aramda, hiçbir kötü şey yok. bizden başka hiçbir şey yok. inan bana. sen benim için daima tek varolan şeysin. dikkat et, ben çok etmiyorum, tek diyorum. senden başka hiçbir şeyim yok. hiçbir şeyim olmasını da istemiyorum." orhan veli, yalnız seni arıyorum, syf. 61

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

"istanbul'a gelebilmek yahut gelememek vesilesiyle istanbul muhabbetinden bahsediyorsun. istanbul muhakkak ki güzel şehir. ama benim için güzel şehir, çirkin şehir diye bir şey yok. sadece senin bulunduğun şehir, senin bulunmadığın şehir diye bir şey var. nitekim şu son mektubunda benim ankara'ya gelmemden bahsederken elbette bir gün geleceksin demişsin. ankara'ya hususi hiçbir muhabbet duymadığım halde bu sözünü okuyunca bilsen nasıl oldum. seni görmek için bir şehre geliyorum, görüyorum ve ömrümün sonuna kadar benim yanımda oluyorsun. çok acayip ama çok tatlı bir his. hayatımda birçok sevinçli günlerim olmuştur. fakat hepsinden güzel, hepsinden sevinçli olabileceğini umduğum bir tek gün daha olabilir. o gün seninle ve hiç ayrılmamacasına yaşayacağıma inanacağım gündür. sen böyle bir günün gelebileceğini pek tahmin etmezsin. doğrusu ben de edemiyorum. ama hayattan da başka hiçbir beklentim yok. bugün için sana da bana da bu kadar imkânsız görülen bir saadet günün birinde gerçek olabilirse, bütün ömrüm içindeki kayıplarımdan hiçbirine üzülmeyeceğim. yalnız o sevinç bana kâfi derecede yaşamış olmak için yetecek." orhan veli, yalnız seni arıyorum, syf. 95

--- spoiler ---
  • kitap ismini tarihsiz ilk mektupta geçen şu cümleden alıyor ki ben yazmaya kıyamıyorum aslında:

--- spoiler ---

emin ol, dünyada hiçbir şeyden zevk almıyorum. bütün bu tatsız günler içinde yalnız seni arıyorum.

--- spoiler ---
  • -emin ol,dunyada hicbir seyden zevk almıyorum.butun bu tatsız gunler icinde yalnız seni arıyorum...
    -kendisiyle senden konusabilecegim kimi gorsem seviniyorum.
    -bugun senden uzak olusumun bir mecburiyetten ileri geldigini bilmiyormusun?
    -senden sık sık haber almak istiyorum.
    -benim seni ne kadar özledigimi tasavvur edemezsin.aklımda fikrimde hep sensin....
    -ne etraf ne havalar hicbiri muhum degil.bana sen kafisin.
    -hayatımızın hic dusunmeden feda edebilecegimiz seneleri o kadar cok mu?
    -benim icin guzel sehir (ulke), cirkin sehir (ulke),diye bir sey yok.sadece senin bulundugun sehir (ulke),senin bulunmadıgın sehir (ulke),diye bir sey var.
    -buyuk olsun kucuk olsun,icinde sen bulunmadıktan sonra butun sehirler (ulkeler) benim icin manasız.
    -askla beraber kendimide dunyayı da unutmak istiyorum.
    -senden haber almadıgım zamanlar uzuluyorum.

bu guzel kitabı okumamı sagladıgın icin tesekkur ederim...
  • kitapta samimi gelmeyen, buz gibi tek bir mektup var; o da nahit hanım'ın orhan veli'ye yazıp gönderemediği mektup. oysa ki orhan veli'nin her bir cümlesini okurken ona bir çift çorap, bir çift ayakkabı, bir pardesü almak istiyorsunuz yeter ki ankara'ya gidebilsin diye.
  • yeni okumaya basladigim ve okudugum yere kadar, her mektubun her kelimesi kalbimi acitan kitap. ben orhan veli'nin nahit hanimi cok sevdigini bilirdim de, bu kadar cok sevdigini bilmezdim. keske nahit hanimin orhan veli'ye yazdigi mektuplari da okuyabilsek. icimde naif, aska inanan bir taraf kalmis, iste tam oraya dokunuyor bu kitap.

nahit hanim ayrica sen nasil bir kadinsin ki, her donemde kafasi aydinlik ne kadar adam varsa sana asik. cocuklugumdan beri o kadar kiskaniyorum ki, o kadar olur.