• hurriyet'in olasi 26 mayis (sur)manseti.
 • nobel kalabalığına ve piyanist kabalığına uzak ülke tanımı.
 • "...tutkuyla sevdiğim" diye devam etti nuri bilge ceylan..

  edit: milliyetçilikten filan değil, hem muhalif durup hem de herşeye rağmen tutkuyla sevmek dile gelince çok çarpıcı oluyor, bambaşka yerlere gittim, oysa ne kadar da sakin duruyordu, filmleri gibi..
 • gecenin bir vakti insanı derin düşüncelere daldıran nuri bilge ceylan'nın ödül kabul konuşmasının bir parçası.
  baktığınız gözlüğe göre anlamı değişiyor, ilk bakışta sanki o salonda bulunanlara karşı bir sitemmiş, laf sokmaymış gibi görünse de çuvaldızı kendimize batırdığımızda içim(iz) daha bir acıyor.
  bu yalnızlığın en büyük sebebi sanki kendimiz! değilmişiz gibi, nasıl soktu lafı yaklaşımı bence sözü söyleyenin işaret ettiği yalnızlıkla pek örtüşmüyor.heleki son dönemde kendi kabuğuna kapanmaya hevesli bir grubun yasa içi ve dışı faaliyetleri göz önünde bulundurulduğunda söylenen sözün muhattabı yine bu yalnız topraklarda yer alıyor.
  kendi kendini yalnızlaştıran izole eden bir toplumuz.cocuklugumdan beri tüm komşularımızın düşmanımız oldugu fikriyle büyüdüm, ve bahsi geçen yalnızlığı iliklerime kadar hissediyorum.hatta sıcak sıcak dün gece yaşanan eurovision oylaması bunun en büyük göstergesi belki de.
 • bir türk'ün gerçekten gözlerini buğulandıran , yaşartan kelimeler bunlar.
  sırf bu kelimeleri duymak adına sabah 06.00 kalkacak olmama rağmen 1,30 a kadar bekleyip kalbimin pas tutmuş milli duygularını zımparaladım.içimi döktüm yalnız odamda yalnızlığıma...
 • (bkz: nuri bilge ceylan)'ın cannes'te aldığı ödülün, türkiye coğrafyasındaki farklı yansımasının,sanat ve sanatçıya dair kısa bir değininin yereladığı ve (bkz: yıdırım tüker) tarafından radikal gazetesi 02/06/2008 tarihli köşe yazısının başlığı.

  http://www.radikal.com.tr/…06.06.2008&categoryid=97
 • umut sarıkaya'nın benim de söyleyeceklerim var 2'deki bence en iyi öyküsü.

  --- spoiler ---

  ...
  gazozlarımız geldi nuri bir yudum aldı. "içilmez bu. fanta diye bize sunny gülen gazoz kakalıyor pezevenkler dedi. fanta değil, tadından aromasından belli" dedi. "fakat fanta eksperi, fanta arsızı olmak?" diye belli belirsiz bir soru işareti oluştu kafamda. değiştirilmesini istedik gazozların, yenileri geldi. nuri bir yudum aldı ve "bambuçyaaaa" diye bağırdı. bu gelen gazozun gerçek bir fanta olduğunun işaretiydi.
  ...

  --- spoiler ---