şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tahsil yahut mesai yapmakta olan, evlenmemiş veya evlenip de boşanmış olan kadındır. en büyük doğal düşmanı bir zamanlar kapıcı tabir ettiğimiz apartman görevlileridir. zira apartman görevlilerinin asal görevlerinden birisi yalnız yaşayan kadınlar hakkında hayat kadını yahut deli olduğu intibasına yol açacak yorumlarda bulunmak, dedikodu yapmaktır. bu kadınların bakımlı olanına vay orospu, bakımsız olanlarına deli lan bu diyenler çoktur.
 • yalnız yaşamaktan hoşnut olup olmaması bir yana, koca bir evi okul/iş dışında çekip çevirmekle sorumlu kadındır. yemekti, çamaşırdı, ütüydü, temizlikti derken bir noktada isyan bayrağını çekebilecek ve hatta "ev arkadaşı mı arasam?" diye sormaya başlayabilecektir. bir yandan da tüm evin hakimidir, ister gecenin bir yarısı kimseye hesap vermeden sokağa çıkar, isterse saatlerce film seyreder, evde çıplak gezer. odaların arasında tek nefestir.
 • kariyer sahibidir.

  değilse bile adaydır.
 • neden yalnız yaşadığı sorgulanır herkes tarafından. ya ailen şehir dışında yaşıyor olmalıdır ya da onlarla bir sorun yaşamışsındır. yoksa anlam verilemiyor bu harekete.
 • ''birlikte yaşamak'' olayından sıkılmıştır. kafası yalnız kafasıdır, öyle rahat edendir, kimseyle problemi olmayandır, işe gidip gelir, ayrıca yalnız yaşayan kadınlar ya yüksek bir kariyer hedefler ya da zaten yüksek bir kariyere sahiptir, artık eski çevresi ona tat vermez ve bu şekilde yaşamayı seçen bir kadındır. ne mutlu ona dediğim kadındır.
 • rusya'da 60 yasin ustundeki kadinlarin cok buyuk bir kismi bu kategoriye girer. cogunlugu tek bilemedin 2 cocuk yapmistir. kocalari vodka diyeti nedeniyle 60'i asamamistir. cocuklari da ya moskova'ya, ya da diger buyuksehirlere goc etmistir. yalnizliklarini evde besledikleri evcil hayvanla paylasirlar. hava birazcik isindiginda apartmanin giris kapisi onundeki banklarda veya ic avluda oturup arkadaslariyla sohbet eder.
 • iki türü olabilir isteyerek yalnız kalıyordur ya da gerçekten yalnız kalmıştır. işte ikincisi bir süre sonra duvarlar konuşmuyor anne demeye başlayacak olandır.
 • erkeklerin korkulu rüyasıdır. çünkü yalnız kadın güçlü kadındır, güçlü kadın akıllı kadındır, akıllı kadın başta cezbetse de uzun vadeli ilişkiye girmek için erkeği korkutur. aslında ilişki, yalnız yaşayan kadın için de bir nevi kabustur. şöyle ki, özgürlüğün tadını öyle bir almıştır ki seks dışında ne kendini ne de evini paylaşmaya yanaşır. yatakta sere serpe yatmaya alışmıştır, seviştiği adamla uyumakta zorlanır, ayağına ayak değsin rahatsız olur. canı ne istiyorsa o gece onu pişirir ama hepsinden güzeli ve tadından yenmezi, kumanda hep ondadır!
 • tam hakkında yazmayım diyordum ki diğer yazarların sinir olduğum düşünceleri dile getirmesi düşüncemi değiştirdi. efendim erkeklerin korkulu rüyasıymış çünkü yalnız yaşadığı için güçlüymüş. hassiktir be rıfat abi... işte bu göt kalkıklığı irrite ediyor beni. yalnız yaşayabildiği için dünyayı kurtardığını sananlar var. sen sadece yapman gerekeni yapmışsın bebeğim. bu kadar abartma lütfen.
 • toplumun aşırı mal bir yaklaşımı vardır kendisine karşı. yalnız yaşıyor ya bazısı bu yalnız yaşayan kadının ailesi olmadığını zannediyor. ağaç kovuğundan çıkmıyor annem bu kadınlar, yazın bunu bir kenara, ileride lazım olacak bu bilgi size. bir annesi ve babası var o kadının. hatta muhtemelen ailesine son derece düşkündür de. mühim kararlar alırken ailesini muhakkak katmak isteyebilir. mutlu günlerinde, acı günlerinde onlar yanında olsun isteyebilir. ha bu arada o yalnız yaşanan ev de yol geçen hanı değil, beynine tükürdüklerim sizi.