• doların durumu malum, şu an çok anlamıyoruz ama elbet yakın zamanda çok daha somut olarak vuracak hepimizi.

çoluğu çocuğu olmayan, kendi yağında kavrulmaya çalışan, belirli zevkleri için bugüne kadar zor da olsa vakit/para ayırabilmiş beyaz yakalı vb. arkadaşlara bir takım öneriler içeren bir başlık aradı gözlerim. göremedim, aramaya da inanmadım gerçi ama varsa başlıkları birleştiririz.

tamamen kendim için bir planlama yaparken bari sözlüğe yazayım dedim, hem ffikir vermek hem de fikir almak amacıyla, dalga geçmeyin lütfen*

*alışveriş: yiyeceğimiz ya da pişireceğimiz garanti olmayan şeyleri almamak ve alınan sebze meyvelerin bozulmasına izin vermemek. ticket kullanıyorsak azla yetinmek, fast food ve ıvır zıvırı mümkün olduğunca azaltmak.

*yemek: hazır yazken karpuz-peynir, soğuk yoğurt çorbası, domatesli makarna, sebzeleri konserve yapıp ilerisi için saklamak gibi şeylere yönelmek.

* sigarayı bırakmak: ben zaten bırakmıştım ama arada içiyorum maalesef. bırakamayanlar için azaltmak, tütüne geçmek ve yine de azaltmak. (hiç içmesek keşke.)

* alkol: zaten evde bira yapıyordum fakat bira kitleri de aldı başını gitti. 90 tl olan kitler 150'nin üstüne çıktılar. çözüm: 2 kit yerine 1 kit, malt özü yerine şeker. haftada 3 kere yerine 1-2 kez içmek.

*tatil/seyahat: yurtdışını unuttum zaten. yurtiçi için de çadır/kamp alanları tercih etmek ve giderken mümkün olduğu kadar konserve gibi hazır yiyecekleri de yanımda götürmek. nereye gidersek gidelim deniz bedava olabilir ama yiyecek/içecek değil. yine içkiyi seven arkadaşlar için bölgeye yakın bir yerlerden şarap alınabilir (soğutmaya gerek yok) ve pet şişede kendi yaptığımız biraları götürebiliriz, kendimiz yapıyorsak.

*kültür: filmleri ve dizileri zaten online izliyoruz artık. kitap için de ikinci el bir kindle uzun vadede güzel bir çözüm olacaktır.

*sanat: ücretsiz etkinlikleri kovalamak.

*evcil hayvan: burada kısacak bir şey bulamadım. arada tavuk (ya da ciğer vb.)+patates+havuç+pirinci bir arada pişirip verebiliriz. bayağı hacimli ve doyurucu bir mama çıkıyor ortaya ve yaş mama muamelesi yapıyor zaten saftirikler : )

*dışarda takılma: 3 tane 50'lik içip yanında yemek yiyorsak 2 bira içip ortaya patates söyleyeceğiz. hafta sonları gündüz için de termosumuza kahveyi koyup bulduğumuz en yakın sahile atacağız kendimiz temiz hava almak için.

*çöp poşeti kullanımı: altı delik olmayan market poşetlerini değerlendirelim.

*deterjan: bir tık daha az koyabiliriz bence.

*elektrik: gece yatarken fişleri çekelim, tasarruflu ampuller kullanalım.

ben kendi hayatımı düşünerek yazdım bunları. biz zaten böyle yaşıyorduk diyenler de kendi alternatiflerini sunabilir. gazamız mübarek olsun.
hesabın var mı? giriş yap