şükela:  tümü | bugün
  • arkadaşlar bir fikrim var. yalnızca el yapımı bira, şarap, rakı vs satarak, uygun fiyat politikası güderek ve şirin bir ortam ayarlamak şartıyla bir mekan açmayi düşünüyorum. bu içkileri satmak yasal olarak mümkün müdür ?
  • tapdk'den üretim izni, belediyeden ise satış ruhsatı alabilirseniz neden olmasın. yasal düzenlemelerden sonra uygun fiyat politikanız nasıl olur onu bilemiyorum.
  • şarap için yeni yeni olsa da butik şaraphaneler var. kendi bağlarındaki üzümlerden şarap yapıp satan, hoş daha bir italya, fransa, arjantin kalitesini yakalayanı görmedim. hoş türkiye gibi üzüm çeşidinin bol olduğu bir ülkede butik şarapçılık neden bu kadar düşük onu da anlamıyorum.

ama hiç brewing yapan bir işletme görmedim. amerika ve almanya'da çok yaygın özel yapım biralar, bunların tadımları falan. güzel yani ama türkiye'de hiç denk gelmedim. zaten bizde içki tadımı kültürü yok bir çoğumuzda içmek için içiyor. tat, esans, koku vs. gibi özelliklerin pek önemi yok. bunda vergilerin payı olsa gerek.

aslında gelişmeye açık alan, değerlenebilir. ben ilerde ufak bir şaraphane ve bağ evi düşünüyorum. ah ah yanlış memlekette doğmuşum.
  • belirli bir kapasiteye ulaşman lazım üretim yapabilmek için.üretim ruhsatı,satış izni yani anlayacağın senin dediğin gazoz ağacı.