şükela:  tümü | bugün
 • "sevgili borges, biz seni ilk okuduğumuz zamanlarda ispanyolca nasıl telaffuz edileceğini bilmediğimiz için adını “g” harfine bastıra bastıra söyler, en ufak bir kuşku duymadan seni kendimizden sayardık. jorge... belki iskandinavların telaffuzuyla söyleseydik jørg diyecektik, hamlet’in yorick’i gibi... belki de oğuz atay’ın olric’i. bu şakalarımı mazur gör, her şeyi birbirine bağlamayı senden öğrendim. ama o yıllarda henüz dünyadan haberim yoktu..."

  murat gulsoy işte dedirten miss gibi bir kış romanı.
 • murat gülsoy romanıdır. konuyu yazsam spoiler içerecek o yüzden yazmıyorum. bence okuyacak olanlar da sakın gidip bir yerlerden konusunu okumaya kalkışmasın; yazık olur güzelim kitaba.

  insanın kalabalıklar içindeki ve yalnızlar içindeki yalnızlığını bambaşka bir şekilde anlatan enteresan bir roman. biraz fantastik şeylerden hoşlanıyorsanız tamamdır.

  bitirdiğimde ama tamamen bitirdiğimde; kitabın son sayfasını da okuyup bitirdiğimde beklemediğim bir şekilde etkilendim. halbuki kitap bitmişçesine çeviriyordum sayfaları, 'bu son sayfalar da gerekli miydi?' diye düşünüyordum ki bir anda tüm hislerim değişti. hayır, beklentiye de girmeyin; son sayfada olay örgüsünü değiştirecek, insanı dumura uğratacak bir şey okumayacaksınız. daha başka bir şey var orada...

  - insan sonlu bir varlık. sonlu bir şeyin içinde sonsuz olur mu?
  -- bilmem. matematikçi olan sensin. bir ara anlatıp duruyordun, bir çemberin bir şeyini bölünce...
  - çemberin uzunluğunu çapına bölünce pi sayısını elde edersin.
  -- evet işte o... sonsuz değil mi o?
 • onsoz, yalnizlar icin cok ozel bir hizmet, sonsoz ve ekler olmak uzere dort ayri parcadan olusan roman. hayalgucu ve anlatim oyle carpici ve ayni zamanda yalin ki, cup diye icine aliveriyor okuyani. ilk murat gulsoy romanim ama bitirir bitirmez hem kendisini hem de yazdiklarini arastirdim buyuk bir istahla, ellerine saglik!

  --- spoiler ---
  sonsoz'u ben de new age muziginde okudum. daha derinime islesin diye.
  --- spoiler ---
 • (bkz: black mirror)
  (bkz: black museum)