şükela:  tümü | bugün
  • bir sevingül bahadır şarkısı.

hatırladığım kadarıyla sözleri şöyledir...

ne uzanan biri kaldı elime
    ne de erişilmez yorgun yüreğime
    nasıl olur ölür hergün ve güller
    yastığımda erir nefesim

yalnızlığı anla (x4)
  • kilim albümünde yer alan bir sevingül bahadır şarkısı. az bilinen iyi şarkılardan.

fırlatırdım bir taş gücüm olsaydı
    yıkmaya yalnızlığımın duvarını
  • bir satranç tahtası vardı klibinde, sevingül bahadır bu satranç tahtasında kendi hamlelerine kendi cevap vermekteydi. şimdilerde yanlızlığı kendi ile satranç oynamaya benzetmek çok da banal gelmekte bana ancak hatırladığım kadarıyla klibi ilk izlediğimde çok sevmiştim bu anlatımı. geçmişten veya bu günden bakacak olursam şarkının güzelliğini ve sevingül bahadırın güzel sesini yakıştıramadığım bir klibi olan güzel şarkıdır yalnızlığı anla...
  • kazım koyuncu'nun dünyada bir yerdeyim albümünün sözleri bora ebeoğlu, müziği tarık sezer'e ait olan ikinci parçası.

ne uzanan biri kaldı elime
    ne de erişilemez yogun yüreğime
    bir boşluk ki nasıl insanla dolsun
    bilmiyorum var mı daha acısı

yalnızlığı anla, yalnızlığı anla...

bir bahçıvan çiçeklerinden yoksun
    bir ırmak akamıyor kuru kuru kaynağı
    fırlatırdım bir taş gücüm olsaydı
    yıkmaya yalnızlığın duvarını

hep böyle mi varla yokun savaşı
    ya kazanan yoklar onlar hep böyle mi
    bir boşluk ki nasıl insanla dolsun
    bilmiyorum var mı daha acısı

• özellikle kazım koyuncu nun o güzel, ahenkli dilinden dinlenildiğinde yalnızlığın milli marşı gibi duran hoş şarkı...hani sanki gece olmuş, ıssız bir ormanın içinde bir kamp kurulmuş, eksiksiz bir ateş yakılmış da, subcommandante sol yanınıza oturmuş hep beraber bu şarkıyı söylüyormuşsunuz gibi...topluca yanlızlığın duvarını yıkmak için...yukarılarda amazon kuşları, ur kekliği ya da bir kızılgerdan çığlık çığlığayken..memleket, ülke ve insan dinlemezken, farketmezken...
  • yalnızlığın liriği (bkz: #10422413)... müziğin ritmindeki hüzün ve isyan, bu kadar anlamlı sözlerle bütünleşince; dinlerken insanın kendi içinde kaybolup gitmesi, hayata karşı isyanının birikmesi işten bile değil.
  • - "...bilmiyorum var mı daha acısı"
    - bilmiyorum, bilmiyorum, gidenlerin ardından el sallarken, gelenlere hoş geldin demek zor gelirken, bilmiyorum. sen de ne içli söylüyorsun yine ...
  • akıldaki ve yürekteki tüm hislerin, tüm kelimelerin serbest salınıma geçtiği, anlamını yitirdiği, hayatın rutin döngüsüne kapılıp yaşadığını, ilerlediğini sanan bünyeyi derinden sarsan, ruhu üşüyenlerin hüzünlü şarkısı.
  • "varla yok" arasında, "yokla var" arasındaki şarkılardan.
    hadi "anla" ...
  • hayatımın fon müzigi olan, kazımın o duru sesi, yalnızlıgın ensemdeki soguk nefesi ile daha bir anlam kazanan ağıt.

''bir boşluk ki nasıl insanla dolsun??''