şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir lars svendsen kitabı. redingot kitap tarafından şubat ayında yayımlandı. murat erşen çevirisi ile.
 • okuyan varsa ve yeşillendirirse sevineceğim kitap.

  edit: aldım, okuyunca güncelleyeceğim 04.09.2018
  edit 2 : basladim. okuyunca guncelleyecegim. 31.10.2018
  edit 3: 5 gun once bitirdim. aklında okumakla ilgili soru işareti olan herkese tavsiye ederim. o kadar cok referans verilmişki akademik bir yazıdan farkı neredeyse yok .
 • - “birinin varoluşunun, olmasının ya da olmamasının başka herkes için büsbütün önemsiz göründüğü bir dünyada yaşamak tahammül edilemez bi şey olacaktır.”

  - “yalnızlığa dair uygun bir felsefi inceleme, son yıllarda diğer disiplinlerde elde edilen ve daha önceki yalnızlık algılarını birçok ana noktada düzelten deneysel buluşları hesap katmak zorundadır.”

  - “felsefe tarihine bakarsak, deneysel bilimleri bünyesine katmak felsefe için bir istisna değil kuraldır. -nitekim felsefe ile bilim arasındaki ayrım hayli yakın zamanlıdır.”

  - “yalnızlık öznel bir fenomendir. başkalarıyla ilişkinin tatmin sağlamaması olarak tecrübe edilir; ya öznenin çok az ilişkisi vardır. ya da mevcut ilişkileri arzu ettiği yakınlığı sağlamamaktadır.”

  - “tek başına geçirdiğimiz zaman başkalarıyla olan ilişkimizle,onlarla dünyada nasıl en iyi yaşayacağımızla ilgilidir.”

  - “tek başınalık hakiki tanınmayı ve hakiki yaşamı barındırır, oysa toplum yalanın ve sahteliğin dünyasıdır.”

  - “ruh halleri basit bir irade eylemiyle değiştirilemez. heidegger'in de ifade ettiği gibi, bir çift eldiven gibi bir ruh halini öylece çıkarıp giyemezsiniz.”

  - “yalnızlıkta, insan kendisiyle bir başınadır, oysa tek başınalıkta kendisiyle birliktedir.”

  - ''dostluk bir parçanı talep eder, oysa aşk tüm benliğinizi.''
 • norveçli felsefeci ve yazar lars svendsen’in kitabı yalnızlığın felsefesi, yalnızlık kavramını farklı yönleriyle tanımlayan, sosyoloji ve psikoloji alanındaki araştırmalardan yararlanarak hunharca inceleyen,edebi ve felsefi referanslarıyla altını çizmelere doyamayacağınız cümlelerle dolu.

  "karakterimiz yalnızlığa meyilli olduğu için mi yalnız hissediyoruz yoksa hep yalnız olduğumuz için mi karakterimiz böyle? fiziksel olarak yalnız olmadığımız halde yalnızlık duymamız normal mi? yalnızlığı sevmek sağlıklı mı? yalnızlığın karşıtı nedir ve ona ulaşmak mümkün mü? iki kişinin yalnızlığını birbirine ekleyince sonuç ne olur?"
  lars svendsen, sık sık kendime sorduğum bu gibi soruları cevaplamaya çalışıyor.aynı zamanda da yalnızlık ve tek başınalık perdelerini çok güzel aralıyor.

  altını çizdiğim cümleleriyle, dönüp dönüp tekrar okuyup hazmetmeye çalışmalarımla başucu kitaplarımdan birine dönüşecek gibi yalnızlığın felsefesi.
  (bkz: lars svendsen)