şükela:  tümü | bugün
 • misantropist işi. şöyle oluyor: yeter yalnız yaşadığım, kibri bırakmalı ve insanlarla kaynaşmalıyım. gezmeli, tozmalı, sık sık iletişime geçmeliyim.

  ...kaynaşmaya çalışma aşamalarından sonra ise şöyle: yahu bu adamı/kadını nasıl hayatımdan tamamen çıkarırım. üstelik kendimle ilgili de bir sürü şey anlattım. tüm bunları konuşurken aklım neredeydi?! senin neyine gerek böyle işler?!

  sonra tekrar yalnızlık; bir şeyler okumak etmek; yeniden duyguların kabarması; yine kederden insanın içinin şişmesi. 99 francs filminde şöyle geçiyor: "belki de dünyayı kurtaracak olan sırrı kendine açıklıyordu: "can sıkıntısını kabullenmek."

  spring, summer, fall, winter... and spring gibi...
 • insanları sevmemek demeyelim de güvenememek.

  kendim de dahil insanlar olarak o kadar sahtekarız ki.

  belki de güvenilmez biri olduğumdandır.

  asosyal falan değilim ama hep bir mesafe insanlarla aramda.

  ben de isterdim arkadaşlarıma doğum günlerinde sürpriz falan yapayım ama cıks değmezler bence, keh keh.
 • şu iki şeyin birbiriyle harmanlanması ve sıra ile yapılması gerekir: yalnızlık ve kalabalığa katılma..biri diğeri için çare olur:yalnızlık,kalabalığa karşı duyulan nefrete,kalabalık,yalnızlıktan duyulan bıkkınlığa çare olur.(seneca)
 • (bkz: hepinizden nefret ediyorum ama tek başımayken canım sıkılıyo)
 • (bkz: tinder)
 • uzaylılar tarafından kaçırılmak istemek.
 • yaman çelişkidir
 • insanın kalabalığa karışma hevesi, kalabalıkta kendine bir yer bulma isteğinden kaynaklanır. kendi kendine yetebilen bir insanın, başka insanlarla beraber olma ihtiyacı yoktur. kişi kendine yetemiyorsa, başkalarından ilgi görmeyi istemeye başlar.
  her insan bu ilgiyi kendine has bir şekilde karşılamaya çalışır.
  sosyal medyada ilgi çekecek bir cümle paylaşmak, instagram gibi bir yere fotoğraf atmak, online bir oyunda belli bir yer(seviye vb.) edinmeye çalışmak, pahalı kafelere gidip oturmak, arkadaşlarıyla oturup sohbet etmek gibi farklı eylemler denenebilir.
  herhangi bir eylem beklenildiği gibi sonuç vermezse, bu sefer bu eyleme ortak olan insanlara karşı bir tepki oluşur insanda.
  kalabalığa karıştıktan sonra kalabalık tarafından süper bir ilgi gören insanın, çok büyük bir derdi yoksa kalabalığı sevmemesi beklenir şey değildir.
  bütün bunlardan sonra kendi kabuğuna çekilen insan, belli bir zaman geçtikten sonra aynı eylemi tekrar gerçekleştirip farklı bir sonuç elde etmeyi umar, böylece kısır döngüsüne girer.

  kendi kendine yetebilen bir insanın böyle karmaşık problemleri yoktur. kendine ait bir yaşayış biçimi, benliğini diğer insanlara muhtaç olmaksızın doyurma yöntemleri, tek başınayken de mutlu olabileceği, hayattan zevk alabileceği uğraşları vardır.
  insanların içine sadece olağan bir davranış ve sosyalleşme amacıyla çıkar, onlardan bir beklentisi yoktur, kendisine zarar vermedikleri sürece onlarla bir problemi de olmaz.

  bir de kendi kendine yetebilme durumundan bağımsız olarak, kalabalığın içinde tamamen uyumla yaşayan insanlar vardır. kalabalıkla uyumlu oldukları için de böyle acayip meselelere kafa yormalarına gerek yoktur. onlar için kalabalık bir yaşam biçimidir.
 • bazen bana vuran olay. hatta nasa'ya mail attım 'şu yeni bulunan gezegene beni yollayın ne rapor istiyorsanız hepsini göndereceğim. hatta başlığımı çıkartıp ilk bakacağım şey oksijen olacak.' umarım kabul edilirim.