şükela:  tümü | bugün
490 entry daha
 • 2010 yılında yalova en keyif aldığım şehirlerden biriydi. şehir çok kozmopolittir. arap,kürt, laz,çeçen,çerkez, boşnak vs kaplıcalardan ötürü arap çoktu ( suriyeli değillerdi) . ama sırıtmıyor rahatsız etmiyordu. şimdi o kadar çok suriyeli var ki gözü tırmalayan bir şehir halini almış durumda. ha bide sn. yalovalılar pembe dolmuş işi olmasa iyi olurdu ;)
 • çok güzel şehirdir ancak insanlarını pek beğenmem. ayriyetten her yerde dilenciler, zorla bir şey satmaya çalışan çocuklar. ki bu amına kodumun çocukları iğrenç insanlar. normalde çocuğa sövmem ama yaşamayan bilmez onları. ilk bir yaşamak lazım sonra eleştirebilecek göt varsa gelin eleştirin beni. ama hepiniz hak verirsiniz.

  kısaca güzelim şehir yarak gibi insan demek yalova.
 • bundan önceki belediye başkanı, dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş şekilde yolları daraltıp kaldırımları genişletmeye başlamıştı tam seçim öncesi. hatta şehrin tam ortasındaki cumhuriyet caddesinin en önemli bölümünü bir kapan ile kapamış ve sadece minibüs ile taksilerin geçebileceği şekilde ayarlanmıştı.

  seçim oldu kaybetti ve şimdiki belediye başkanı seçildi. o kapanı kaldırdı ve millet oh dedi. fakat önceki başkanın yanlışını devam ettirdi akıl almaz bir biçimde. şu an neredeyse bütün sokaklar daraltıldı, kaldırımlar aşırı geniş. iki araba yanyana geçebilecek sokaklar tek arabanın zor geçeceği hale sokuldu. kesinlikle trafik sıkıntısı olmayan şehirde trafik sorunu oluştu bu sebepten. arabalar dönemiyor, gidemiyor adeta.

  akıl almaz bir şekilde bazı sokaklar tek yön hale getirildi. ana caddeye çıkabilmek için bir sokaktan girip dolanıp başka bir sokağa girerek çıkmak gerekiyor.

  sokaklar parkometreci şirkete verildi ve devletin, milletin sokağına parkettiğiniz için park ücreti ödemek zorunda bırakılıyorsunuz.

  özetle kötü yönetilen bir şehirdir.
 • yalova çok güzel bir şehirdir. dibindeki istanbul'da alamadığınız keyfi size verir. bu kadar küçük bir coğrafyada bir tarafta ege kıyılarında yolculuk yapıyormuş hissini(yalova-armutlu yolu), bir tarafta karadeniz dağlarında yürüyüş yapıyormuş hissini(termal ilçesi ve samanlı dağları), bir tarafta eski tadı olmasa da bir tatil beldesi keyfini(çınarcık), öteki tarafta 3 büyük şehir arasında olmasına rağmen kendisine has bir yaşam tarzına sahip merkezi ve sahili yaşayabilirsiniz. atatürk'ün benim kentim dediği şehirdir.

  ufak bir tanımdan sonra son yıllardaki en büyük sorununa gelelim. yalova şu an yalovalılar harici herkesin. 5 seneye kadar yalova'ya yaz aylarında yoğun olarak zengin arap turist gelirdi. arap turistler bildiğiniz 3+1 köy evine gecelik 100dolar gibi fiyatlara konaklardı. bıraktıkları parayı siz hesap edin. bunun sonucu ise yalovalılar bu işin bokunu çıkartarak şehrin bütün turizmi zengin araplara göre yürütmeye başladı. aralar için villalar yapıldı, onların keyfine göre oteller yapıldı. arapça tabelalar her yerdeydi. peki sonra ne oldu, suriyeliler gelmeye başladı. tüm türkiye'ye yayılan suriyeliler için yalova cennetti. bir şehir düşünün, paralı araplardan fazlasıyla gelir elde etmiş, onlar için belirli şeyler yapmış ve hali hazırda çok güzel bir dokuya sahip olsun. bu insanlar buraya gelmeye başladılar. böylelikle zaten arapların fazla olduğu bir yerin yapısı da iyice bozulmuş oldu. geçenlerde bir liste gördüm, türkiye'nin en yaşanabilir şehirleri diye. yalova 6. veya 7. sıradaydı. belki bu hali bile daha yüksekleri hak ediyordur. evet, şehrin en büyük sorunu olan araplar ve suriyeliler. keşke bu sorun bir şekilde çözülse de yalovam eskisinden de güzel olsa...
 • şehrin en büyük sorunu türkiyede olması. insanımız her şeyi öğüttüğü gibi doğa harikası yalovanın da sonunu getiriyor. tabi bir de araplar var ki hiç girmiyorum bile. 10-15 yılda bir şehir bu kadar kötü hale gelebilirdi gerçekten
 • sol framede görünce öldü sandığım canım memleketim.

  son zamanlarda yalovabld parodi hesabı güldürüyordur.