şükela:  tümü | bugün soru sor
 • edit 1: "burada yalnızca işçilerin alacaklarını alamaması değil aslında bence daha büyük skandal 28.8 milyon tl yani dönemin dolar kuru ile (kasım 2008 dolar kuru=1.58) 18.2 milyon dolar paranın isimsiz vekaletname ile bir icra dairesinden tahsil edilip ülke dışına çıkarılmasıdır. yalova milletvekili iken yalova'dan cumhurbaşkanlığı seçimine aday olan bazı kişilerin olaydan haberi başından itibaren olmasına rağmen bu konuda neden sessiz kalmıştır?"

  edit 2: " aynı zamanda akp yalova milletvekilleri fikri demirel ve temel coşkun, olay kendilerine aktarılmasına rağmen ilgili komisyona iletiriz deyip hiçbir şey yapmamıştır. yukarıda yazılan particilik olarak anlaşılmasın. bu olayla ilgili masak'a da başvurulmuş olup herhangi bir yanıt alınamamıştır. masak başvuru "

  edit 4: bazı faydalı linkler eklendi.

  ekşi sözlük'de kaç yıllık yazarlığıma rağmen ilk defa başlık açıyorum. bu skandallardan bir çaylak vesilesiyle haberdar oldum. (bkz: cristian troy) buradan sonrası kendisinin emeği, takibi ve haliyle ifadeleridir.

  " yaklaşık 1400 fabrika işçisi olan yalova elyaf fabrikasının iflası ve satışıyla bu işçilerin kıdem ve ihbar tazminatlarını nasıl alamadıklarını ve 10 yılı aşkın süredir süren mücadelelerinin neden sonuçsuz kaldığını anlatmaya çalışacağım.

  yalova elyaf fabrikası 2006 yılında iflas etti. 2007'de icra kanalıyla 53.8 milyon tl bedelle satıldı. 2008'de bu karar kesinleşti. iflas masasına kayıtlı 1400 fabrika işçisi satıştan yaklaşık 10 yıl geçmesine rağmen alacaklarını alamadılar. hukukçuların bileceği üzere işçi alacakları imtiyazlı alacaklardandır. iflas masasında alacaklar dağıtılırken ilk sırada olan işçi alacakları öncelikle dağıtılır. işçilik alacakları önüne ise rüçhanlı alacak olan ipotek geçebilir. bu şekilde de olmuştur. elbette ipotekler hukuka uygun olsaydı ortada herhangi bir sorun olmayacaktı. ancak yalova elyaf fabrikasının iflas ve tasfiye sürecinde birden fazla skandal seviyesinde hukuksuzluk gerçekleşmiştir ve bunlarla ilgili yargılama süreci devam etmektedir.

  bu süreçte fabrikanın satış tutarı olan 53.8 milyon tl'nin 28.8 milyonu, ingiliz virgin adaları menşeili ve adı panama papers'ta da geçen yukon investment management corporation aracılığıyla yurtdışına çıkarılmıştır.

  iş bu "dosya" kamuoyunu da bilgilendirmek ve haberdar etmek üzere hazırlanmıştır."

  başlıktan da anlaşılacağı üzere, iflas ve tasfiye sürecinde birden fazla hukuksuzluk ve skandal olduğundan hepsini burada yazarak okuyucuyu boğmak yerine parçalara bölüp anlatmak daha uygun olacağından bu entry güncellenerek ek başlıklara bakınız verilecektir.

  (bkz: ifc temlik işlemleri skandalı)
  (bkz: isimsiz vekaletle para tahsilatı skandalı)
  (bkz: yalova tapu müdürlüğü ipotek skandalı)
  (bkz: yalova elyaf fabrikası işçilerinin avukatları)
  (bkz: eski bir vergi kaçakçılığı rezaleti)

  satış sürecinde icra dosyası çalınıyor.
  https://m.sondakika.com/…-fabrikasi-nin-icra-satis/

  satış fabrikanın değerinin yüzde 40'ına yapılıyor.
  https://m.haberler.com/…i-43-trilyon-liraya-haberi/
 • yine kötü kokular, yine mağdur olan insanlar takipte olmakta fayda var

  edit; ayarını bozduğunuz kantar gün gelir sizi de tartar
 • (bkz: yalova elyaf işçilerinin mağduriyeti) başlık 2016 yılında da açılmış ama pek rağbet görmemiş sanırım.

  google aracılığıyla olayın detaylarına bir bakayım dedim, sadece birtakım yerel gazetelerde haber olmuş. hepsinde de olayın bazı detayları farklı aktarılmış.

  aktif karamürsel

  özgür kocaeli

  yalovam.com

  yalova gazetesi

  yalova gazetesi olayı bir tık öteye taşıyıp elyaf mağdurları paralarını alıyor başlıklı bir habere yer vermiş. 16 temmuz 2018.

  umarım doğrudur değilse de umarım seslerini daha fazla duyurabilirler ve en kısa zamanda da bu insanların mağduriyetleri giderilir.
 • adalet ve hukuk kavramlarının içininin boşaltıldığı bir ülkede bu tarz olayların yaşanması çok şaşırtmamıştır. umarım işciler haklarını bir şekilde alırlar.
 • bu hak kavgası davalarını görünce en aydın geçinen insanımız bile ıyk mıyk ediyor, ses çıkarsak nolacak sanki? yılgınlıkları her yere sinmiş. haksızlık gördüğünde müdahil olmak için ortalığı yakmana gerek yok güzel kardeşim. sesini çıkar, gördüğünü, şahit olduğunu belli et ki bu haksızlıkları yapan ipnenin evlatları rahat hareket edemesin. her zaman bu tip olaylar olacak aramızda bolca orospu çocuğu var zira sana düşen gözünü, dilini bu işlerden sakınmamak. elinin altındaki amk klavyesine iki tık fazla basarak bile şahit olduğun bu haksızlığın görünürlüğünü arttırabilir, karanlığa sürüklenen yolsuzluklara el feneri tutabilirsin. susma.
 • şaşırtmayan skandallar serisi.

  işçi kardeşlerimize allah sabır versin, ama hak arayacağınız ve bunu elde edebileceğiniz son yer türkiye.

  umarız en kısa sürede haklarınızı alırsınız..

  not: (şirkette para varken bile alamamışsınız, parayı hüplettikten sonra biraz zor alınır bu tazminatlar, cümleten geçmiş olsun. )
 • şimdi bu paralarını alıyorlar iddiası doğru bir iddia değil. esas itibariyle sıra cetvelindeki bütün ipoteklere para dağıtıldıktan sonra artan miktarı garameten işçilere paylaştırıyorlar. bu miktar da işçi başına 4-5 bine denk geliyor ve anlayacağınız işçilerin kıdem ve ihbar tazminatı alacakları yanında çok çok cüzi bir rakam bu.

  bunu da bu şekilde haber yaptırıyorlar. haberdeki isme dikkatinizi çekerim.
 • oy oranı verip svihs yazınca ne oluyor? adamlar çıkıp parti propagandası mı yapsın? nedir bu kafa? akp' ye oy verenleri vazgeçirmeye mi çalışsın mağdurlar? yaşadığı ilde akp daha fazla oy aldı diye mağdur insanlar haksızlığa uğrayabilir mi? umurumda değil demek mi bu? ne demek?

  edit: imla