şükela:  tümü | bugün
 • yalova'dan 13 km uzaklıktaki termal ilçesine bağlı, antik dönemde pythia olarak anılan, romalılar devrinde sağlık merkezi olan, 1929 yılında kaplıcaya gelen atatürk tarafından verilen emirle şimdiki haline kavuşan turizm sağlık merkezi.şifalı sular m.ö.2000 yılındaki bir yer sarsıntısı sonucu gün ışığıyla tanışma imkanı bulmuş. ender bulunan mineral ve gazlarını bünyesinde barındıran radyoaktivitesi yüksek kaplıca suları günümüzde de banyo yoluyla olduğu kadar içme ve teneffüs yoluyla insan sağlığına katkıda bulunuyor. kaynak ısısı 66 derece olan kaplıca suyu kullanım sırasında 40 dereceye kadar indiriliyor.
 • otel binasinin mimari sedad hakki eldem'dir.
 • termal kaplıcalarından yukarı çıkınca bir orman eşlik eder sevgililere..
 • mantar kapma ihtimali yüksek olan yer.mümkünse aile hamamlarına girdiğinizde elinizdeki temizlik malzemelerini kullanmanız gereken yer.göze,yüze,başa,ona,buna iyi gelen bi ton kaynak suyu mevcuttur.eskiden insanların bu şişelere su doldurup eve medet ummaya gittiklerini bilirim.bir de dilek ağacı mevcuttur.
 • atatürk yazlık köşkü'ün hemen yanıdır. kenan evren zamanında müze olan köşk'te, rehberlik yapan beylerin halılar dışında hiçbir objenin kökenini bilmemeleri ilgi çekici. çalışma odasında bulunan ve "atatürk'ün en sevdiği tablo" diye anılan tablo'nun kimin tarafından yapıldığını sorduğunuzda "valla ben yapmadım" cevabına hazırlıklı olun. 4 ytl'lik gezi 5 dakikayı geçmemektedir.

  termal kaplıcalarının oralarda eskiden mağara* diye anılan ve ergen piknikçilerin eğlence noktası haline gelmiş yerde artık inşaat görebilirsiniz.

  doğada böcek sesleriyle kuş sesleri duyacağınızı sanıyorsanız "kadınlar matinesi" yankılarına hazırlıklı olmanızı öneririm. zira otellerden gelen piyanist şantör eşliğindeki "konyalıdan başkasına bastırmaaaaam" nakaratıyla irkilebilirsiniz.

  baharın gelmesiyle papatyalar ve ballı babalar her yerde gözlerinizi şenlendirecek ve hatta ormana doğru ilerlediğinizde piyanist şantör yerine kuş seslerini duymaya başlayacaksınız. birazcık sabır gerektiriyor yalnız.
 • sıcak olmayan havalarda gidilirse bunalmadan güzel vakit geçirilecek, havası temiz, doğası güzel, tenha kalmayı başarabilmiş muhit. termalin tesislerinde kalmak istemezseniz hemen dibinde pansiyon dolu bir köy var (sanırım gökçedere ismi). temiz ve ucuz yer bulabiliyorsunuz, hatta iki oda bi salonlu dairelerde arkadaşlarınızla birlikte apart otel misali takılabilir, jakuzi keyfi yapabilirsiniz. adı olmayan bi yer var, kahvaltısı güzel, işleten aile sevimli ve ortam diğer mekanlara göre temiz görünüyor (sarı masaörtülü, önü ful cam, bulmakta zorlanmazsınız zaten üç adımlık bi yer). ha bi de engin restoran diye bi yer var ki aman diyim! pislikten midenizi kaldırdığı yetmezmiş gibi karın doyurmayan porsiyonlara kestikleri şişirilmiş hesapla ayak üstü adam şaapmaya kalkıyolar. bi de bu hesap ne diyince pişkin pişkin sırıtıyo sahibi mi çalışanı mı neyse. demem o ki oraya verceğiniz parayla dört kişi bi akşam rahat rahat daire kiralar.
 • buyuk kucuk herkesin gidip guzel vakit gecirebilecegi bir yerdir. buyukler sifali ortamdan faydalanirlar, cocuklar da o kucucuk beyinleriyle ilginc anilar yasayabilirler. ornek vermek gerekirse: cocukken annemler kuzenlerimle beni oraya her goturdugunde ortamda bulunan turistlere hava atmak (!) ve yabancilara onlardan pek de yabanci olmadigimizi (!) belli etmek istercesine atmasyon konusmalar yapardik. atmasyon konusma derken: "vadagidiogometo kol metukos? yad fettomanikespo ha" gibi anlamsiz cumleler kurup termal kaplicalarinin yesillikleri arasinda ortancalara bakarak yurur, temiz havayi solur ve sifali sudan icer gezerdik. ey gidi gunler..
 • tam bu havaların mekanı. özellikle açık havuz çok keyifli. sıcak suyun içinde, göğü kaplayan yüz yıllık ağaçların arasında insan bir oh çekiyor. üstüne yalova atatürk köşkü'nü de ziyaret edince, doğayla içiçe, sağlıklı ve kültürel bir haftasonu geçirme imkanı sunan bir tesis.

  http://www.yalovatermal.com/tr
 • bayram için istanbul'dan yakın yerlere yapılan güzel küçük bir kaçamak mekanı, kaçamak dedikse çoluk çocuk hep berber olan cinsini kast ediyoruz aşk kaçamağı değil zinhar yanlış anlaşılmaya.

  otel olarak termal otel bu sene bayrama yetiştirilerek açılmış diğer alternatif olan çamlık otel ise oldukça eski, bakıma almak için ödenek bekleniyor. termal dar bir vadi içine konuşlanmış, tarihi kurşunlu hamam ve önünde termal havuz var, buraya dışardanda insanlar kaplıca için geldiğinden çok kalabalık olabiliyor.

  termal otelin iyi yanı bu otelin altında da kendi kapalı havuzu olması odadan çıkıp asansöre basıp hop diye havuza gidiyorsunuz.dışarıya göre daha boş ve tabii daha da küçük ido ile yenikapı yalova yaparsanız bir saat ido sürüyor sonrası on beş dakikada termal oteldesiniz. kapalı havuz açık havuzdan beş derece daha sıcak ama gerçekte bu ısı bile düşürülmüş bir ısı zira termal su kaynağı 72 derece imiş. çevre yeşillik, çok fazla ayıda manolya ağacı var ilk baharda da gelmek lazım, yürüyüş yolları işaretlenmiş değil sadece bir ok işareti sizi doğaya salı veriyor ama dar bir vadi olduğu için pek öyle yitip gitme şansınız yok.

  termal otel yarım pansiyon yemek kalitesi oldukça iyi açık büfe ama çeşit az öte yandan yemekler lezzetli. sağlık bakanlığı işletiyor ama ilginçtir çoğu belediye tesisinin aksine alkollü içeçek serviside var. müşteri karışık türbanlısı,70 yaşında teyzeler, bizcileyin çoluk çocuk ama hedef kitle yaşlılar.tesiste topu topu iki çocuk yatağı var. günde üç kere suya girip çıkmakdan insanın rengi beyazlaşıyor bir de üstüne yirmi kaada kese yaptırdın mı sabaha kadar bebek gibi uyuyorsun. fiyatlar bayram sebebi ile 110 tl idi kışın daha da düşecekmiş ve asıl güzel dönemi kış diyorlar. kar yağarken açık havuzun içinde olmak keyiflidir de çıkınca ne olur bilemem.
 • balayı niyeti ile karlı bir hafta sonu geçirdiğim mekan.
  ilk kez kaplıcaya giden birisi olarak alışık gelmeyen bir durum var ki otel müşterilerinin yaş ortalaması 50-60. cumartesi akşam yemeği ile birlikte 80'li yılları aratmayacak bir canlı müzik serenadı oluyor, piyanist şantör, aşırı makyajlı bir kadın solist ve müşteriler şık şıkırdım giyiniyorlar. tecrübe edilesi olmakla birlikte 20li yaşlara pek de hitap etmiyor doğrusu. kahvaltı ve yemek çeşidi oldukça zengin ve yeterli idi.

  otel bünyesinde küçük bir kapalı havuz, bir küçük hamam, hamam içinde bir sauna ve bir havuz var, ayrıca aileler için odacıklar şeklinde tamamen size tahsis edilmiş 2 küvetli banyolar var. kese, masaj, kil maskesi gibi hizmetler de satın alabiliyorsunuz.

  bu hizmetler haricinde otel dışında yer alan ve halkın da kullanımına açık sultan hamamı (klasik türk hamamı), açık yüzme havuzu, sıra banyo otel ücretine dahildir. fakat soğuk ve karlı havalarda otelden havuz ve hamamlara yaklaşık 40-50 m yürümeniz gerekiyor ki; bu yürüyüşü bornoz ile yapmanız epeyi titretici oluyor. aksi durumda atmosfere açık soyunma kabininde giyinmeniz gerekir ki bence o daha sıkıntılı.

  ulaşım yalova merkezden 20 dk süren dolmuşlar ile sağlanıyor. genel olarak düşük bütçeli tatil kapsamında tavsiye edilir.
  (bkz: http://www.yalovatermal.com/termalotel)

hesabın var mı? giriş yap