şükela:  tümü | bugün
  • yamaha'nın 254 davul sesine sahip elektronik davulu. bir ses sistemine bağlamadan pek verimli sesler alamasanızda anfiye bağladığınız anda tatminkar bir sese sahip elektronik alet.
  • bu perküsyon setine kaçan oyuncaktan bir gaz ile amerikadan enüşteye getirtmişidim, fiyatı çok uygundu türkiyedeki fiyatına göre. alet uygun güzel. lakin ilk etapta tuşe problemi yaşayan amatör davulcular için bir gig e çıkıldığında ilginç durumlar yaratabilmektedir. trampet olarak atadığınız padin kenarına vurursunuz herkes dönüp bakar nerede bu trampet sesi ritme ne oldu gibisinden. tabii bunlar alışılmayacak durumlar değil. zamanla tahta uçlu baget kullanmaktan ötürü padlerden mikron mertebesinde parçalanan padimtrak siyah malzeme aletin üstüne yayılır. porselen uçlu hafif bagetler kullanım için idealdir şahsımca. bahsedildiği gibi güzel güçlü bir amplikatöre ya da güzel bir mikser+hoparlör ile kullanıldığında geçerli ses alınabilir. şahsen sennheiser hd 205 kulaklıklar ile kullanıyorum. bildiğiniz akustik davul seslerini hissettiriyor.bunların dışında trigger kabloları bir zaman sonra çeşitli abanma hareketlerinden ya da ne bileyim dandik bi şekilde padlere tutturulduğundan dolayı yerinden çıkıp şaçma sesler ya da vurduğunuzda tepki vermeme gibi durumlara yol açabiliyor.bu sorun 20 küsür vida sökülerek alet açılıp ufak lehim işlemleriyle ya da bantlar ile halledilebiliniyor. ama garantisi ne olur bilemem.ayak pedalları için bişe diyemeyeceğim. bunların yerine gerçek kros pedalı şeklinde olanlar ya da rolandın bir aparatı var o güzel gidiyor.normal bir kick pedalı kullanarak verim alabiliyorsunuz. ayrıca bilgisayara mididen bağlandığında iş yapıyor. (ux 16 usb kablosu da olur) lakin delaysiz bir ses kartına sahip olmalısınız ya da alışmaya bakacaksınız. driver ı windows xp için vardı bilmiyorum windows 7 de hiç kullanmadım. addictive drums drumkit from hell falan bunun gibi vst ler ile ya da midi kontrol cihazı olarak çoğu programla sorunsuz çalışıyor.tabi mapping olayını kendiniz hallediyorsunuz.benim alet amerikadan geldiği için adaptör sorunu yaşadım ama boşu boşuna aldığım zilyon tane büyük pilden sonra adaptörü bir elektrikçiye götürerek amper değerleri uyuşan bir adaptör alarak sorunu halletmiştim.çocukların bu işi öğrenmesinde büyük rol oynayabilitesi olan bir cihaz. gençlik için ise el ayak koordinasyonu çalışmalarında yararlı. alıştıktan sonra rahatlıkla programlara çıkıp çalınabilmektedir.50 tane tane hazır davul seti 3 tane de kendinize özel set hazırlamanıza olanak sağlar. gerçi bir çoğu ziyan şeyler kedi köpek sesi falan var.bu aletin en güzel kullanılacağı yer olarak akustik bir davulun yanında çeşitli efektler ile süsleme işleri olduğunu düşünüyorum. bütçe uygunsa neden olmasın dedirtecek bir alet. ama akustik davul şeklinde bir rahatlatma yok, bir gaza geldiğinde abanma olayı pek sağlıklı olmuyor. zaten triggerlar 3 farklı derinlikte çalışıyor. he tabii unutarak söyleyeyim dahili metronomu çok kullanışlı zamanlama olayını geliştirmede pek faydalıdır.hatırlamadan bir ek daha yapmak lazım. alete aux çıkışından mp3 bilgisayar idi bilimum şeyleri bağlayıp drum track leri olmayan şarkıları çalışma gibi olanağınız da vardır yani belirteyim.
  • yeni başlayanlara tavsiye etmeyeceğim enstrüman. bir kere akustik davulla düzenli çalışma olanağınız yoksa yararı olabileceği gibi zararı olur. bir kere pedalsız ayak çalışılmaz. padler gelen ses bir yere kadar sessiz ve gürültülü olabilir hihate ne kadar abanırsanız abanın bir sesin bir sınırı var ama akustik bateriyede hihate daldığınız anda iğrenç bir ses çıkar. rimshot yok, crash durduralamıyor, ride'ın ortasında değişik bir ses yok, trampete fazla abanmadan pat diye ses çıkarmak isterseniz ortasına vurmanız gerekli, aynı zamanda maksimum hassaslıkta çalarsanız trampete vururken floor tom, hihate vururken crash sesi gelebiliyor. hihat ya tam açık çalınabiliyor, ya tam kapalı, ortası yok.

"elektronik bateri alayım, nasolsa kulaklıkla çalınabiliyor, gecenin birinde bile çalalım trelölölö" dediyseniz sizi bir süpriz bekliyor, çünkü padlere vurduğunuzda masa vurmuş gibi bir tok sesi alıyorsunuz. bir de titreşimle birleşince alt kat komşularınızla papaz olabiliyorsunuz. daha kötüsü var o da kendi hoparlöründen çalınca hihat sesi tıs tıs değil de tok tok şeklinde çıkıyor.

yeni başlayanlar bunu almak yerine kursa gitmeli. çünkü malum bateri dediğin üç boyutlu olur, hihat solda havadadır, crashlar göklerdedir. doğru tutmazsanız bagetleriniz çarpışabilir. he bu alet de böyle bir sorun yok çünkü alet uç boyutlu. diğer bir "akustik bateriye geçince bocalama evresi" ise rideda. bu alette ride nası vurursanız vurun aynı ses çıkar, ama gerçekte gelişigüzel vurursanız ride kendini crash sanıp abuk sesler çıkarabilir, ride kendisi crashsa da çıkacak ses malum.

bu bilgiler yeni başlayıp da alayım şunu kendi çabamla bateri öğreneyim diyip parasını çöpe atanlar içindi. bu bilgiler çoğu elektronik bateri için geçerli. artılarına geçelim, gidip bateri seti gibi dizilmiş çalışma pedleri alacağınıza bunu alıp kick ekleyin en azından bateri de çalmış olursunuz. padlerin sekme kabiliyetleri iyi, yastığa vurur gibi değil. yakında ikinci yılını dolduracak alet ve henüz adamakıllı hiçbir sorunu yok. bursada bir ünlü bir kafede canlı müzik yapan bir grupta kullanıldığını duydum. zaten taşıması kolay olduğu için gayet de canlı performansta kullanılabilecek bir enstrüman. fazla yer de kaplamıyor. bir de dışarıda düzenli olarak akustik bateri çalabildiğiniz takdirde eve pahalı ve akustiği mumla aratacak elektronik bateri alacağınıza bunu alıp çalışın daha iyi. ayrıca bazı elektronik baterilerde görülen normal çalarken sesin arkadan faytonla gelmesi sorunu yok. en önemlisi elektronik baterilerin genel özelliğine sahip. çalmanın havalı ve zevkli olmaması ve bir süre sonra bayması.

özetlersek: yeni başlayanlar akustikte çalışsın. bateri çalmasını bilen arkadaşlar için faydalı bir alet.
  • erken gelen doğum günü hediyem. akustik davula alışmış bünyemin afallamasına sebep oldu ilk etapta fakat zamanla alışırım diye düşünüyorum.
  • elektronik davul modeli. pad'leri oldukça sağlam. ek olarak yanında pedal da veriliyor ayrıca almaya gerek yok. ama pedalları çok sağlam gözükmedi gözüme. padlerden fazla ses çıkıyor bagetle vurulduğunda tahtaya vuruyor hissi veriyor. ama davulun kendi ses çıkışı gayet yeterli. bende ayrıca sennheiser hd 202 var. bu kulaklıkla çok iyi verim alıyorum davuldan. ayrıca amfiye bağlandığında hayvan gibi ses çıkartabilir, normal davuldan aldığınız hazzı alabilirsiniz. bu modelle ilgili soru sormak isteyen varsa bir yeşil uzağınızdayım.
  • geçen gün italyan bir arkadaşımda denediğim sağlam enstrüman.

bateri sertifikam olmasına rağmen çevresel sebeplerden dolayı evime bir davul seti kuramamıştım. bunu uygun bir fiyata satın alıp bir süre oyalanmak istiyorum.

edit: aynen, bateri sertifikası