şükela:  tümü | bugün
  • yamaha'nin litrelik ciplak (naked) motoru diyerek tanimimizi yaptiktan sonra gelelim nasil bir makina olduguna.
    2003 modeline 4 aydir sahip oldugum gayet yakisikli ve gereginde fazla guclu bir motora sahip,kullanimi oldukca rahat ve kolay(ybr 125 yerine bununla baslayin demiyorum kesinlikle.yada basla,banane)hem uzun yola gidilebilecek (ki ufak bir kac modifikasyon ile gayet basarili bir sport-touring makinaya donusturulmesi mumkun) hem de sehircinde bakkala cakkala(evet,cakkal) gidebileceginiz hemde arasira icinizdeki hayvani tatmin edebileceginiz,kisaca her yola gelen bir motordur fz1.

2001-2005 yillari arasinda neredeyse hic degisiklige ugramamis fakat 2006 senesinde buyuk bir degisim gecirerek gunumuze kadar gelmis ve hala da uretilen bir makina.01-05 modelleri karburetorlu,eski tip suspansiyonlu ve celik sasiye sahip.2006'dan sonraki modeller ise modern aluminyum sasi,enjeksiyonlu ve modern suspansiyonludur.motor karakteristigide degistirilmistir(bence icine edilmis de denebilir.eski modeller daha saglikli bir guc-tork dagilimina sahip,torklu alt devirleri sehir ici kullanimina elverisli,guzel bir orta devir ve allahim sana geliyorum dedirten bir ust devire sahip olmakla birlikte yeni modellerde guc tamamen orta ve ust devirlere birakilmis,alt devirler bos kalmistir.guc olarak cok bir degisiklik sozkonusu degil,karburatorlu modeller 143,enjeksiyonlu modeller 150 hp).

peki kime hitap ediyor bu makina.super-sport makina performansi olsun ama janjanli plastikleri olmasin,cok ilgi cekmesin,hergun binebileyim,uzun sure mutlu mesut bir beraberlik yasayayim diyorsan al,pisman olmazsin.kisaca motoruna hergun binen adamin motorudur,sadece haftasonlari iki saat bineyim,sonra garaja birakayim dersen uzulur,bozulur.(saka lan,bozulmaz)
  • aralik 2015'ten beri sahip oldugum, 30 bin km koydugum, binbir cesit modifikasyonla gucunu arttirdigim, hala severek bindigim motorum. cok on numara bir makina gercekten ama sikintilari yok degil. ozellikle gaz tepkisi beni cileden cikartiyordu ancak ecu flash yaparak giderebildim bu sikintiyi. herkese tavsiye ederim, ancak benzini biraz iciyor.