şükela:  tümü | bugün
  • yamahanin efsane makinasi tenere nin yeni versiyonu.

teknik ozellikleri icin bakiniz; http://www.bikez.com/…yamaha_xt660z_tenere_2008.php
    5000 mil sonunda yazilan guzel bir inceleme icin bakiniz;http://adventuremotorcyclinghandbook.wordpress.com/…

edit: 5000 mil raporunun link'i guncellendi.
  • çogzel motor ama leylek bacaklı. 89 cm sele yükseliği olan motor mu yapılır lan? motoru sadece kuzey avrupa'ya mı satıyorsun sen? hadi yaptın bari alçak sele alçak bilmem ne opsiyonu yap.
  • yaklaşık bir senedir sahibiyim ve kesinlikle belirtmek isterim ki, kullandıkça kendisini daha da çok sevdirmektedir.
    kendileri benim 3. motosikletim olur efendim. bir yaz günü kadıköy meydanında göz göze gelmemizle başlayan aşkımız, ilk sahibinden kendisini allah'ın emriyle istememle devam etmiş, noterde yapılan satışla da mutlu bir birlikteliğe adım atılmıştır.
    daha önce kullandığım motosiklet yamaha xt 660r olup, tenere'nin kuzeni sayılır. zaten iki motosiklette de aynı motor bloğu kullanılmakta. eski motorumu satıp tenere almak istediğimi söylediğim zaman "aynı motor ikisi de, üstüne o kadar para verip sattığın motorun aynından alma" diyen arkadaşlarım ve merak edenler için ufak bir karşılaştırma ve kullanıcı değerlendirmesi yapacak olursak eğer,
    - aynı motor bloğunu taşımaları dışında 660r ile 660z'nin ortak noktaları çok az. tenere'nin motor ve vites oranlarının farklı olması hızlanmanın daha düzgün olmasını sağlamış. eski motosikletimde gazı açıp kapattığınızda hissettiğiniz on-off etkisi tenere'de yok.
    - şasiler tamamen farklı. bu farkdan dolayı tenere özellikle yavaş manevralarda ve düşük hızlı seyirde daha stabil.
    - 660r da tek parça ve düz olan sele tenere'de de tek parça ama artçı kısmı yükseltilmiş. bu yol sürüşlerinde daha iyi bir oturuş sağlamakla birlikte arazi sürüşlerinde hareketi kısıtlayabilir.
    - sele tenere'de daha yüksek. abs'li versiyonlarda 2-3 cm daha alçak olduğunu söylüyorlar ama ben denemedim.
    - ön amörtisörlerde ön yükleme ayarı mevcut. kullanıcılara tavsiyem kesinlikle ön yayları progresif ön yaylarla değiştirmeleri. motorun yol tutuşunu ciddi şekilde geliştiriyor.
    - rüzgar koruması 660r'a göre daha iyi ama boyunuz 1.90 civarında ise ön cama takılacak bir yükseltici ile daha rahat edebilirsiniz.
    - işçilik kaliyesi 660r'dan daha iyi. kumandalar eskisi ile aynı.

muadilleri olan diğer motosikletler (bkz: bmw f 800 gs), (bkz: triumph tiger 800xc), (bkz: honda transalp) ile karşılaştırılınca arazide diğerlerinden daha başarılı olduğu birçok inceleme ve test sonucunda ortaya konmuştur. en büyük eksikliği ise rakiplerinde olan abs tcs gibi sistemlerin olmaması ve beygir gücü eksikliği sayılabilir.
  • yamaha, zaten şanı belli olan bir motosikleti daha uzun bir süre daha, honda'nın africa twin'in aksine piyasada tutabilmek için yenilemiş bu modelde.

kesinlikle 50bin km üstünde turlarda kullanılabilsin diye tasarlanmış, moğolistan'ın göbeğinde acayip anahtar setleri aramayın, yoldan geçen bir kamyonetin bijon anahtarıyla lastiğini sökebilin diye tasarlamış.

110-120'ye kadar hızlarda f800gs ile aynı titreşimde bir makine, evet amortisörleri bir f800 veya ktm 990 değil fakat, uzun yol motorculuğu riskten uzak, sakinlik, dinginlik üzerine kuruludur. internette dolaşan afrika turlarında, kullanıcının kendisinin de kabul ettiği gibi zorlandığında evet patlar o amortisör ama zorlamazsan o makineyi, hem amortisörü patlamaz hem de bir depo ile aynı kişinin yine bahsettiği gibi 650 km de gidebilir bir motosiklet tenere.

kesinlike uzun yolda bineceğim, bir motosiklet. üstelik ucuz. uzun yol motorcusu olarak yazdım bunları, şehir için de vespa candır ötesini tanımıyorum.
  • kısacası gittiği yerde kaskı çıkarmadan yol soran adamın motoru değildir. oturup bir çay kahve içip, fazla plan yapmadan gezecek adamın motorudur veya kadının. ayrımcılık etmiyim.
  • bu motorla 50k km yol yapılmaz, zor yollara gelemez, 100 km gitmeden herşeyi elinize alırsınız, denemesi bedava gibi sonuçlara nereden ulaşıldı emin değilim ama aksini ispat eden denenmiş örnekler mevcut.

örnek 1: kudu expeditions uzunlukları 3 hafta ile 4 ay arasında değişen motosiklet turları düzenleyen bir ingiliz firmasıdır. bu firma tüm gezilerinde 660 tenere kullanır. şu gezi londra- magadanarasında düzenlenmekte, 10 hafta sürmekte ve toplam 35k km yol katedilmektedir. gezinin 13k km'lik kısmı bozuk kum ve çakıl yollarda, 4k km'lik kısmı ise çok bozuk ve zorlayıcı koşullarda gezilmektedir. gezinin detaylarına yukarıda verdiğim linkden ulaşabilirsiniz.

örnek 2: rüzgarın izinde türkiye'den güney afrika'ya yapılan bir motosiklet gezisinin öyküsü. 3 ay ve 15k km'lik bir yolculuk. bir 660 tenere ve bir 1200 gs adv ile yapılan yolculukta iki motosiklette de karşılaşılan en kayda değer sorun arka amortisörlerin patlamış olması. ama bu soruna rağmen yollarına devam edip rotayı tamamlamayı başarıyorlar. aha, bak patlamış işte birşeyler diyecekler için elimde, özel hazırlanmış rally raid motosikletlerde de amortisör patlatıldığını gösteren adventure riderraporları mevcuttur.

sonuçta nedir olay, alıyorsun altına bir motosiklet, basıyorsun marşa, veriyorsun gazı. gezip, görüp eğlenip evine dönüyorsun. yok o gitmez, bu yolda kalır, bu patlar diye olayı karmaşık hale getirmenin bir anlamı yok bana göre. yamaha ybr 125ile dünya turu atan adamlar da var, 1200 adv ile de.
  • yaklaşık 15-16 gündür bir tanesine sahip olduğum fındıkkıran. henüz rodajı tamamlayamadık kendisiyle.

ilk gözlemlerim;
    motosiklet düşük beygir gücü ve yüksek tork ile ara hızlanmalarda gayet tatminkar performans sunuyor. düşük oranlı 1. vitesi stabilize yolda viraj giriş ve çıkışlarında kararsızlığa düşürüyor. uygun vitesi bulmak için alışmak gerek. gerçi rodajın etkisiyle 4500 d/dk motor hızını geçemediğim için bu çok yerinde bir eleştiri olmasa da rodaj sonunda düşük vites ve yüksek devir tekniğiyle çözülecek bir sorun. ayrıca yol ve sürücü konforu ile kendisine hayran olmamı sağladı.

biraz daha hasbihal edelim, neticeleri aktarırım.

7.000 km editi;

uzun yolda üzmeyen, şehir içinde trafiğin yanına koyan tabiri caiz ise "swiss army knife".

7.000 km boyunca yayla yollarından, yeni zift dökülmüş yollara, yağmur-dolu altında uzun km'lerden, dar patikalara kadar tek bir an bile pişmanlık yaşatmamış demir at.

cüssesine oranla az arpaya ihtiyaç duyuyor*.

son hızı 180 km/s civarı*. ideal otoyol hızı 130-140 km/s aralığı. fazlası oldukça gereksiz ve tehlikeli.

çadırı, mangalı, tulumları, sandalyeleri, ispirto ocağını, nevaleyi yükleyip kampa götürür, çamurlu yolda ön tekeri kaydırıp sağ yanına yatsa bile yüksek ağırlık merkezi nedeniyle 220 kg ağırlığını ve sırtındaki yükün etkisini zerre hissettirmeden gerisin geri doğrulur.

duygulu çocuk kerata. sevildiğini biliyor.
  • bu motor için yapılacak en doğru yorum kesinlikle "ölçülü olmak" üzerinedir. piyasada 25k fiyata size her şeyi yeterince yaptırabilecek başka bir motor yoktur. arazi, uzun yol, şehir içi. hiçbirinde çok iyi değilse de, hepsinde yeterince iyidir.

- devrilince üzülmenize gerek yok. kaldırın ve sürmeye devam edin. masraf diye bir şey yok. bakımları, parçası ucuz. çantasıdır, elcik korumasıdır, koruma demiridir keyfe keder.
    - arazide hafif bir enduro gibi elbette değildir. fakat arazide akrobasi yapmıyorsanız, her türlü dere, tepeyi aşacağınız konusunda içinizde hiçbir şüphe yoktur.
    - asfaltta, uzun yolda dengesiz değildir, konforlu seyahat hızı 130 oldukça yeterlidir.
    - şehir içinde, trafikte bir scooter gibi kıvrak olmasa da, torkuna ve gaz tepkisine bir kere alıştınız mı her yerden kaçabilmeye başlarsınız. bazen scooter'ın da çaresiz kaldığı durumlarda siz kaldırımlardan kendinize yol açarsınız. önünüze ne zaman bir çukur, tümsek çıkacak diye bir endişeniz yoktur.
    - afrika'da olsanız da size yetecek bir menzile sahiptir.

dünyanın her yerine gitmeye hazır sadık bir demir attır. içinizi tüm gezegen sizinmişçesine bir özgürlük hissiyle doldurur.
  • bugün beni ormanlı plajında yolda bırakan sevdiceğim. abs li modeller için "nolcak canım akü de deponun altındaysa" demeyiniz duymamış olayım.
  • görünümüyle,tarzıyla çok güzel makina ama gel gelelim ağırlığına göre gücü düşük ve tek silindirli olması beni soğuttu.