şükela:  tümü | bugün
  • yamaha'nın türkiye pazarına soktuğu yeni cruiser motoru. ahanda link

yamaha'nın sitesinde bulunan alengirli fotolardan değil de, sahibinden.com üzerinden bakarsanız; motor daha iyi anlaşılıyor. bana pek olmamış gibi geldi. en büyük sorun; özgün bir tasarıma sahip olmaması ve amerikalı rakibi karşısında kötü bir kopya gibi durması. anlayan anladı ne demek istediğimi. bir harley davidson iron 883 değil.
  • en büyük rakibi harley davidson iron 883 karşısında tasarım, karizma gibi cadde motorcusunun takılacağı konularda geridedir. eğer yurtdışı incelemelerini okur incelerseniz performans, frenleme, ve malzeme konularında harley'i alt üst ettiğini görürüsünüz. motoru yazdan yaza hava atmak için kullanmayan adamlar için üstün olduğu özellikler daha önemlidir. 30.000 liraya yaklaşan 2015 fiyatıyla, 40.000 liralara yaklaşan harley'e hayli hayli tercih edilebilir bir alettir.

son olarak bu kadar para vereceksem bari harley sahibi olayım demek gayet muhtemeldir. iki motoru da hedefine koymuş bir insan evladı olarak ben de aynı ikilemi yaşıyorum. sonuçta yamaha yamaha'dır. harley davidson ise farklı bir klasmandadır.
  • chopper motosiklet alacakların karşısına çıkan ilk seçeneklerden. en hoşuma giden noktası ledli arka farıdır: http://moto-images.caradisiac.com/…_950_mg_0309.jpg

en boktan yanı ise göstergesi. abartmıyorum hayatımda gördüğüm en kötü gösterge. 30 bin tl verip alıyorsunuz ve karşınıza çıkan şu: http://www.motorcyclespecs.co.za/… xv 950 14 3.jpg
  • avrupa'da xv950 diye satılıyorken yamaha cruiser serisi star markası altında bolt adıyla satılmakta. link

950cc motoru 65 66 beygir üretiyor. oturuş pozisyonu aynı üvey kardeşi harley davidson iron 883 gibi biraz rahatsız, gidon ileride kalıyor. extender kullanarak umulan pozisyon bulunabilir.

dur kalk trafikte motor blogu epey ısınıyor, teknik bir problem olmayabilir ama sürücünün de çocuğu olmaz sanıyorum. iron kullanmadım ancak farklı olduğunu sanmıyorum.

frenleri iyi gibi, absli olanın arka frende abs erken devreye giriyor gibi geldi. bir yandan da ikiyüzyetmiş küsur kiloluk bir motorda normal olabilir.

son derece dengeli, kullanması kolay ve sakin bir motor. zemin ıslak olunca ani gaz açışlarda arka plakayı okumak mümkün tabii, dikkat etmek lazım, tork başka bir şey.

malzeme kalitesi yüksek. kayışlı aktarma pratik. ömrü ne kadar olur, bilmiyorum.

titreşim 140tan sonra var, ayna blurlaşıyor. 140+ hızda 1 saatten fazla gidince gidonda da hissediliyor.

edit: bridgestone exedra lastikleri michelin commander 2 ile değiştirince yüksek hızda titreşim korkunç azaldı. 25.000km yapmamak lazımmış aynı lastikle. ayrıca muhtemelen eski lastik ovalliğini yitirmişti; yeni lastiklerle motor çok daha rahat yatmaya başladı, yeni bir motosiklet almış gibi hissettim kısacası.
  • neyin çakmasıdır değildir kim kasılıyor niye kasılıyor bilmiyorum ama sizce de motosiklet fiyatları çok fazla artmadı mı ya? bu motor nedir abi 30 bin lira edecek ne var yani yazık günah
  • 883 ile arasında ne fark var yeaa! diyen abiler için site üzerinden fiyat araştırması yapmalarını şiddetle tavsiye ederim. şahsen 10 bin tl benim için büyük bir fark.
  • 2017'de abs'siz modeli 33.000 türk lirası olmuştur.
    abs'li almak isterseniz 35.250 liradır.
    motor başında ufak bi pazarlık söz konusu bile değildir.
  • bir anlık kararla 1 buçuk yıllık cbr 250r deneyiminden sonra geçtiğimiz haftasonu geçiş yaptığım motor.

sözlükte bu veya buna benzer tarzda olan motorlardan kullanan varsa yardım eder tavsiye verir umuduyla yazıyorum, uzun yolda sanki biraz fazla rüzgar alıyor. motorun gücü var ama edirne-keşan yolunda 140 a çıktığım anda beni üzerinden atacak kadar rüzgar aldım göğsüme. bu tarz bir motorda yakıt tankının üzerine yatmak gibi bir durum da mümkün değil. rüzgarlık taktırmaya da hem orjinalinin çok pahalı olması hem de tasarımı bozar düşüncesiyle sıcak bakmıyordum ama başka da çare yok gibi duruyor.

rüzgarlık taktırmak gerçekten uzun yolda sürüşümü kolaylaştırır mı? orjinali dışında uygun fiyata taktırabileceğim, aynı zamanda şehir içinde de istediğimde takıp çıkarabileceğim bir şekilde çözüm bulmak mümkün müdür yeşillendiren yazar olursa çok sevinirim.
  • yakında almak istediğim güzellik. motor ehliyeti alma nedenim.