şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yamalamak'la aynı şey... bir şeyi yama koyarak onarmak.
 • insanın istemediği bir işi başkasına vermesi;

  - n'aaptın, temizledin mi evi?
  - valla kardeşe yamadım, "benim çok işim var" diye yalan söyledim.
  - ne ibnesin lan...
 • (bkz: patch)
 • delikleri, yırtıkları yamamak.
  bazı satıcılar da sorunlu, defolu malları yamamaya çalışırlar.aldanmayınız.
 • içinizde boşluğunuz, kocaman bir deliğiniz varsa ve sizi cesaret isteyen bir yere, içine çağırıyorsa, bu boşluğu daha kolay ve az marjinal olan başka yerlere giderek yamamaya çalışırsanız mutsuz olursunuz. zaman geçer ve içinizdeki boşluk daha da büyür ve normal hayatınıza diktası daha da artar.

  boşluğu ona uygun olan şeylerle doldurmak ve kesinlikle benzerleriyle yamamamak gerekir. bazılarının içindeki boşluk diğerlerinden daha büyüktür, daha çok göt isteyen yerlere gitmeleri, daha çok göt isteyen şeyler yapmaları gerekebilir bu boşluğu tatmin edebilmeleri için. bu tip insanlar böyle şeyleri yerine getirmezlerse ve boşluğun taleplerini daha hafif şeylerle yamalayarak üstünü örtmeye çabalarlarsa, sonunda kendi içlerindeki boşluğa düşer ve boğulurlar. sonra bir bakarlar ki kendilerine risksiz buldukları bir hayatı yamamışlar bir asalak gibi, ancak dikişleri bir türlü tutmamış. yamamak fayda etmeyen bir şeydir özetle. kendi içinde boğulmaktan korkan insanlarda illa ki ters tepecektir.
 • (bkz: ulamak)
 • eskilerde kalmış bir aktivite. zamanında (küçüklüğümüzde) meşinleşen, eriyen, yırtılan pantolon, çorap, yorgan, çarşaf vb. kumaş ürünün hasarlı bölgesinin üzerine, sırıtmayacak tonda, desende, biçimde vb. bir kumaş parçasının dikilmesi ile yahut eski kıyafetlerin kesilip biçilip yeni kıyafet gibi dikilmesiyle gerçekleştirilirdi.

  bugün artık her şeyi çıldırmışçasına satın alıp yığdığımız için, kıyafetleri giyerek değil bekleterek eskitiyoruz. yeterince eskidiğine yahut demode olduğuna kanaat getirdiğimiz veya hiç sebepsiz, sadece artık ondan sıkıldığımız için elden çıkarıyoruz (büyük bir çoğumuz). haliyle tasarrufun belki de belkemiği olan bu uygulama, sessiz sedasız tarihe karışmıştır. halen yapan varsa da

  yerine, patchwork/kırkyama denilen "sosyete sanatları" bilinir olacak. kadınlarımız kızlarımız, bir zamanların tasarruf yakında tamamen tedavülden kalkacak, gelecek nesiller ismini bile bilmeyecekler.uygulamasını gerek kursuna gerek malzemelerine paralar dökerek yeniden hayata geçirecek, esas maksadının ne olduğundan bîhaber, yaptıkları "eserlerle" övünecekler.
 • (bkz: özbakım)