şükela:  tümü | bugün
 • celik'in duzenleme olayina yeni yeni merak sardigi, sarki boyunca ci-ci-ci-ciuuuvvv diye oten elektro gitarlarla kafa siktigi, bunu da "rock esintileri" altinda yutturmaya calistigi sarki. tabii satis itibariyla allah da ona yutturmustur.
 • gün senin günün kapına geldim
  bir demet gülüm yoluna serdim
  al şu kalbimin külünü verdim
  gel yapma gel sen de sevdin

  ah sevda ah sevda böyle yaman sevda
  ah sevda ah sevda başı duman sevda
  ah o gülüşün e bana dönüşün
  döner durur başım yaman bu sevda

  nerede yüzün o kara gözün
  yanıyorum her bakışta
  bir daha mı aman of aman aman
  kaçıncı bu acı bilmem kaçıncı

  bir daha mı aman of aman aman
  yanıyorum her bakışta

  bir sefer bakıp ateşe attın
  sen beni yakıp nereye kaçtın
  bil peşindeyim sana ne yaptım
  gel yapma gel sen de yandın
 • yıl 1996, tanju okan yeni ölmüş, ben bir olmaz kızı çok severek cyrano olmaya yeni başlıyorum, çok moralsizim. arkadaşlar sağolsunlar pikniğe götürmeye kalktılar beni, yolda da "çelik"in yeni kasedi alındı. yılların popçusu çelik birden bire, rock'çı olmuştu bu albümde. o zamanlar bir şarkının içine üç beş gitar koyan rock'çı oluyordu zaten. burak kut'da yapmıştı bundan. dönem türkiye'sinde, gençler arasında rock bir hayli tükedildiğinden, popüler olan da oydu aslında.

  gür akad, şebnem ferah, ahmet özden, erdinç gibi isimler de çeliğe kâh vokal, kâh enstümentalist olarak destek vermişlerdi.

  dinledik albümü, "yaman sevda", "bu şehirde" "kim daha çok seviyor" gibi şarkılardaki gitarlar kulağa çarpıyordu. ama zoraki yapıldığı belli, ne bestecide, ne aranjörde (ki aranjeleri de kendisi yapıyordu sanırım) bir rock kültürü yok, gitarlar, davullar şarkılarda emanet duruyordu.

  çelik'in sözleri her zaman dongi dongi'ydi. bu albüm de, öyledir. mesela "yaman sevda"daki şu bölüme baksanız yeterli:

  "nerede yüzün o kara gözün
  yanıyorum her bakışta
  bir daha mı aman of aman aman
  kaçıncı bu acı bilmem kaçıncı"

  burası kime ne anlatır? "nerede o yüzün o kara gözün"den sonra "yanıyorum her bakışta" olmuş mu? hani, nerede diyordun, ne oldu birden? sonra kafa dank ediyor birden, "bir daha mı aman of aman aman". neye "bir daha mı"? sanırım, yüze, kara göze of aman ediyor. "kaçıncı bu acı bilmem kaçıncı" ise ilk üç mısradan 4-5 yıl sonra yazılmış sanırım. ya da bu mısrayı bir arkadaşından ödünç almış dörtlük olsun diye. başlangıçta birisine sesleniyor, ikinci mısrayı ya, yine o kişiye veya bir güruha anlatıyor, üçüncü mısrada, kafadan kendi kendine söyleniyor, son mısradaysa, haykırıyor; bilmiyorum kime, yoksa tanrı'ya isyan mı ediyorsun çelik, ayıptır.

  albüm aşağı yukarı benzer çelişkiler taşıyan sözlerle doludur. ayrıca bu albümde çelik, yüce atatürk isimli eseriyle, atatürkçü bir duruş kazandırmıştır kendisine. (bkz: atatürkçü çelik)

  yine de itiraf edeyim ki, "bu şehirde" şarkısını, çok fazla defa dinlemiş, hem de çelik'le beraber bağırarak söylemişimdir. o zamanlar çok dokunurdu bana bu şarkı, öyle de hicran olardım, bir garip ,"bu şehirde sana aşık biri var" dedikçe.

  bu albümden sonra çelik, akdeniz ezgilerine bir yakınlaştı, tabii o zaman ege, nil ünal gibi akdeniz şarkıcıları moda. ardı sıra, bir tıkanıklıkta "best of" kotardı ve sonra da slow şarkıların emsalsiz(!) temsilcisi oluverdi.

  işte böyleyken, "yaman sevda" albümü, çelik antolojisinin, hedef kitlesini ve sömürü amacını en açık eden yapıtıdır.
 • ortaokuldayken, bütün bir gece oturup da tarih notlarını kasede kaydettikten sonra sınav öncesi biraz dinleyeyim de aklımda bişeyler kalsın diye serviste walkmanin play tuşuna bastığımda çalmaya başlayan*** ve hayatımın ilk zayıfını almama vesile olan lanetli şarkı.
 • küçükken çelik'in bir türlü ne demek istediğini anlayamadığım şarkıydı bu. ''ah sıııda'' nedir yahu?
 • şimdi fark ettim, tek gözlü bir kıza yazılmıştır. korsan olabilir.
 • çelik'in 1996'da çıkan üçüncü albümü. oldukça güzel bir albümdür.

  01 - yaman sevda
  02 - bu şehirde
  03 - komşu kızı
  04 - en sevdiğim olur musun
  05 - kıyamam
  06 - yüce atatürk
  07 - kim daha çok seviyor
  08 - geçmem senden
  09 - gidişin olmasa
  10 - kıskanıyorum
 • hemen şu an berlinde nargile kafe*de denk geldiğim şarkı. kültür şoku yemin ediyorum.
 • bir süredir dilime takılan şarkı. kendimi bir anda ah sevdağaaa auhh sevdağağağa diye bu şarkıyı söylerken buluyorum.
 • 90'ların ortasında, sanırım ya lise 1 ya orta sondayken, 19 mayıs provalarında devamlı çalmasından mütevellit, duyduğumda hep elimde kırmızı ponponum ile 1000 derece sıcaklıkta sahada abuk subuk hareketler yapışımızı aklıma getiren şarkı.