şükela:  tümü | bugün
  • klasik gitara düet olarak çok yakışan üflemeli çalgı. bir düet örneği için:
    http://www.youtube.com/watch?v=uqrwbbvtw0o
  • hiç bıkmadan dinleyebileceğim, dinlerken beni başka dünyalara götüren, ruhumu dinlendiren enstrüman.
    (bkz: yan flut calan sevgili)
  • çalarken nasılsa yer yer beni kontrol eden enstrumandır...
    evet bazen kontrolden çıkıyoruz beraber ama kimin umrunda?
    sahip olduğum en şefkatli kız arkadaş flüdüm...
    bir kaç çift nota ile beni daha güzel ne anlatabilir bilemiyorum?
    (bkz: www.e-yarat.org/orman.mp3)

çalmak için heves ediyorsanız yeteneksizim diyorsanız ve kararsızsanız
    hiç durmayın hemen başlayın.

ben de yeteneksizim ama flüt de olmasa dediğim çok zamanlar oldu.

durmayın koşun hemen...
  • nasıl ki vücut çalışan birinin kasları belli bir süre çalışmayınca tatlı bir uyuşukluk, gerinme isteği yaratır yan flüt de belli bir süre üflemedikçe diyarfam kasımda bu uyusukluga sebep olmaktadır.
  • yetenekli, çekici, hatta biraz çapkın, zararı kendine serseri bir erkek gibiydi ilk flütüm. altı yıl önce başlamıştı arkadaşlığımız. sesi parlak ama volum'ü düşüktü. defalarca problem çıkardı, bakıma gidip geldi, aslında beni terketmekle tehdit etti. direndim... ama iki buçuk yılın sonunda, artık flütçülüğüme zarar vermeye başladı. doğru sesi çıkarmak için dudaklarım garip haller alıyordu. volum daha da düştü.. kabul etmek istemesem de ayrılık vaktimiz gelmişti. gözüm gibi bakmama rağmen nikel'i fazla olduğundan çabuk kararan perdelerinde parmak izlerim, emeğim vardı. kendimi ihanet ediyor gibi hissetsem de beni terkeden oydu. yapacak birşey yoktu, vedalaştık.. artık başka bir flüt almalıydım..
    yeni yol arkadaşım öncekinin aksine, şımarık bir markanın, pahalı, şımarık, gümüş bir flütüydü. tıpkı kibirli, kendine aşık, çok bilmiş bir kadın gibi. ilk buluşmamızsa tam bir kabus... ilk çaldığım parçada fazlasıyla karşılıksız ses/nefes sesi geldi. çok sevdiğim, doyamadığım eserleri bile yadırgadım onunla. tonu yabancıydı, perdeleri yabancıydı... bütünüyle yabancıydı bana, bu burnu havada flüt. anlaşamadık.. aylarca küs kaldık... sonra ben ufak bir fırtınanın ardından, sadece flüte/müziğe değil, hayata hatta kendime küstüm. müzikte dinleyici, hayatta seyirci oldum...kendimi özledim, flütümü özledim, etken olmayı özledim...
    aylar sonra o kibirli kadın, çok bilmiş ses tonuyla seslendi bana: madem mutlu olmak için çabalamıyorsun, o zaman mutsuz olmak için de bu kadar uğraşma, eziyet etme kendine... ben burdayım!
    daha önce çalmadığım, bilmediğim eserlerle, yepyeni etütlerle buluştuk bu kez. tanımaya, sevmeye başladık birbirimizi, birlikteliğimizi... meğer ne çok benziyormuşuz birbirimize; ilk başta soğuk, hatta burnu havada görünen, ama aslında uyumlu, huzur peşinde, sabırlı...
    önce yeni şarkılarla bağladı hayata, bugünü sevdirdi; ardından bildiğim/tanıdığım eserler sayesinde geçmişle barıştırdı beni... minnettarım bu huysuz kadına, ben sustuğumda konuşmasına, birlikte geçen her dakikamıza... (:
  • sesler piyanodaki, gitardaki ya da ne bileyim kemandaki gibi birbiri ardına dizilmediği için çok seri parmaklara, sesleri hakkıyla çıkarabilmek ve çok fazla nefes isteyen bir alet çaldığınız için kuvvetli ciğerlere ve başarılı bir diyaframa*, ve elbette ki yeteneğe ihtiyacınız vardır bunu çalabilmek için. bunlardan biri dahi eksikse ya çok üzülürsünüz ya da çevrenizdekileri çok üzersiniz.
  • hobi olarak düşünüldüğünde genelde ucuz versiyonlarıyla çalışmaya başlanır, ancak bazen ucuz flütler çok zorlar aklınızda bulunsun. ısınamazsam bırakırım modunda aşırı ucuz bir şey alıp da sonra ses çıkaramayıp flütten soğuyabilirsiniz. tabi yamaha ile başlamak da çok mantıklı değil, ucuz olsun ama düzgün ses çıkaracak kadar da pahalı olsun. mesela 1500 e yamaha varsa ve 80 liraya da flüt varsa siz 200 liralık alabilirsiniz, ama kurs hocanız varsa ona danışmanız en iyisi olur.
    eğer başarılı olursanız çok seveceğiniz bir alettir. eğer blokflütle aranız iyi ise tereddüt etmeyin, bununla da büyük ihtimal iyi olacaktır çünkü notalar benzer. ama blokflütle aranız iyi değilse yine de şansınızı deneyin derim çünkü okullardaki müzik eğitimi bazen gereksiz yere sizi müzikten soğutmuş olabiliyor.

insanların flütleriyle yaşadıkları romantizmi görünce çok acıdım benimkine, gariban evin bi kenarında aylardır paslanıyor.
    dün çıkardım azıcık, hala ses çıkarabiliyor muyum diye deneyeyim dedim. unutmamışım çok şükür, bir kaç parça bile çaldım hoşuma gitti, ama yeni taşındık komşularla da papaz olmamak lazım. güzelce silip temizleyip kaldırdım.(yeni başlayacaklara not: her kullanımdan sonra temizleyin aleti) bi de nasıl hamlamışsam diyaframı kasmaktan karnım ağrıdı, bence bu alet karın kaslarını da çalıştırıyor benden söylemesi.
  • baş döndüren bir çalgı. gerçekten öyle.
  • kalin dudaklari olanlar iyi ton cikaramaz diye iddia edenlerin kaci yusef lateef'den daha iyi flut calabiliyordur acaba?
  • bu enstrümanı çalma becerisini geliştirmede çaldığınız flütün durumu büyük rol oynar. siz istediğiniz kadar dudak pozisyonunuzu, dudak germenizi, diyafram kontrolünüzü, parmak çabukluğunuzu vs. mükemmelleştirin, eğer çaldığınız flütte iş yoksa hiçbir kayda değer ilerleme gösteremezsiniz. bu yüzden eğer ekonomik durumunuz müsaitse kendinize en kötüsü bir yamaha yfl 211 edinin. tabi kesinlikle ilk flütünüz bu olmasın, 250 liralık öyle ahım şahım kalitesi olmayan bir flütle başlayın ki, baktınız enstrüman pek size göre değil, zararın neresinden dönülürse kar olsun. yamaha, miyazawa, pearl gibi markalara flüt çalmakta kararlı olduğunuzu anladığınızda geçin.

flütün durumunu iyi bir seviyede tutmak adına, o gün için çalmayı bırakır bırakmaz kesinlikle ve kesinlikle flütünüzü temizleyin. temizlemezseniz flütün içi ıslak kalır, pas yapar, ve enstrümanın tınısına büyük ölçüde zarar verir. flütün periyodik bakımını yaptırmayı da ihmal etmeyin. 6 ayda bir yapılacak bir bakım yeterli olacaktır.

enstrümanınızı sağa sola çarpmayın. flüt darbe alırsa ezilebilir, şeklinde deformasyon oluşabilir. böyle bir durumda da tını çok büyük zarar görür.

bir de benden tavsiye, jazz çalın. inanılmaz zevkli.