şükela:  tümü | bugün
  • manifest: açıkça göstermek, belli etmek, dışa vurmak, beyan etmek.
    manifesto: dilsel bildirişimde konuşucunun dinleyiciye yönelttiği göstergesel bütün, bildiri.

öncelikle her yere mantar gibi özel okul açıldığı için yetkili mercilere selam olsun. bu okullardan biri de bizim evimizin yanında peyda oldu. benim de ergenlerle tanışmam bu şekilde oldu. biz de böyle miydik diye düşünüyorum bazen, bildiğin üzülüyorum lan. pencereden aşağıya soda şişesi atıp araba camı kıran mı dersin, aşağıdan geçen kızlara laf atan mı dersin, hocalarıyla sanki arkadaşlarıyla konuşurcasına konuşan mı dersin, dikkat çekmek için beşinci kattan voleybol oynayanlara bağıranlar mı dersin, okulun önünden geçen bana "abi bi sigara versene" diyen mi dersin, arabamızın üzerine oturup sigara içenler mi dersin, kızlar için birbirini yiyenler mi dersin... işleri güçleri kız olmuş lan bunların. kızlar için bırak arkadaşını, götünü satacak seviyeye gelmişler.

olum yapmayın lan. bu işler böyle yürümüyor. "popüler" böyle olunmuyor. kızlar bu şekilde hoşlanmıyor. hocalarınızı sizi böyle daha çok sevmiyor. arkadaşlarınız size bu şekilde hayran kalmıyor. üniversiteye böyle girilmiyor. adam böyle olunmuyor.

nereden öğreniyorsunuz lan bunları. amerikan filmlerinde bile yok şu yaptıklarınız aq. lan hiç mi aklınızdan geçmiyor birini inciterek bir şey kazanamayacağınız. lan siz bi dakikalığına da olsa düşünmüyor musunuz? çok ayıp ediyorsunuz aq. birinin arabasına zarar vererek, yaşlı bir kadına gürültünüzle zarar vererek, size bir şey öğretmeye çalışanlara efelenerek, dikkat çekmeye çalışarak bir yere varamayacaksınız. bir bok olmayacak oğlum sizden. malsınız siz. okumuyorsunuz. lan kitap okumuyorsunuz anladım. hiç çıkmadığınız sosyal medyada da görmüyor musunuz? herkes sizin gibi salaklarla dalga geçiyor. sıyrılın lan artık şunlardan. oğlum devir değişti. siz eski ergenler gibi olamazsınız. taşşak oğlanı yaparlar sizi zamanı geldiğinde. yerin dibine sokarlar sizi.

bakın beyler, ergen kardeşlerim. yolunuz yol değil ama asıl ben sizin ailelerinize çakayım. bütün suç aileleriniz aq. bakın suçun yüzde yirmibeşi, yüzde ellisi demiyorum. bütün suç sizin ailelerinizde. biz babamız bize bakınca dururduk, bir şey söyleyince demiyorum bak! bakınca diyorum. sizin ağzınıza sıçsam bana mısın demezsiniz.

oğlum bu kızlar sizinle yoluna devam etmeyecekler. kızlar sizin gibi değil. lan kızlar zekidir oğlum, akıllıdır onlar, göründükleri gibi değildirler. şeytana pabucunu ters giydirir oğlum bunlar. siz kimsiniz lan!!! binmişsiniz ergen egonuza gidiyorsunuz uçuruma. inin lan şu egolarınızdan. yoksa vakti geldiğinde sizi indirirler. siktir edin kızları falan. daha var lan. bulursunuz. her yer kız. inanın bana. lan size kimse bir şey söylemiyor mu? kimse size bir şey anlatmıyor mu? işsiz adama kimse bakmaz. sizin ne işiniz olur, ne eşiniz. çalışın oğlum biraz. ders çalışın lan, okuyun biraz.
    bakın bugünden itibaren ne yapacaksınız söylüyorum. dinleyin kuş beyinliler.
    birincisi samimi olun. ikincisi kimseyi incitmeyin. üçüncüsü yok olum. hayatın tüm sırrı bu iki eylemde. dua edeceksiniz bana. başka bir şey yapmayın.

kendinizi kanıtlamaya çalışmayın. bi bakın lan etrafınıza. herkesin alıcısı var oğlum. niye başkası olmaya çalışıyorsunuz. işte bu yüzden okuyun diyorum. ınstagram sıçtı sizin ağzınıza. mutsuz onların hepsi. hepsi başkaları olmaya çalışıyor. şeyma ılıcalı mutsuz. vallahi mutsuz ya. inanın bana. açmayın bakmayın lan. dedelerden farkı yok açıp baktıklarınızın, sadece dış görünüşü farklı. okuyun lan, kitap okuyun. daha güzel hayatlar göreceksiniz, farklı hayatlar göreceksiniz, ders alacaksınız, gelişeceksiniz, değişeceksiniz, adam olacaksınız lan adam, daha ne istiyorsunuz. mal mısın siz.

insanları incitmeyin. kırmayın lan kimseyi. gerek yok gerçekten. size laf sokana cevap vermeyin, dönün gidin. size ters bir şey söyleyene cevap vermeyin. daha etkili. ben yaptım bunları. biliyorum da söylüyorum. susun lan. zarar görmezsiniz. ezik olduğunuz düşünmezler. her şeye cevap vermek zorunda değilsiniz. adamlıktan yaptığınızı eninde sonunda anlarlar. sevilirsiniz. önemli olan insan incitmemek. incinmek geçer ama incitmek öyle değildir, vicdan yaptırır. halini hatrını sorun insanların. yardımcı olun. iyi ders anlatan hocalarınıza teşekkür edin. derdi olan arkadaşlarınıza derdini sorun. bi tek kendinizi düşünmeyin lan. o yanınızdaki arkadaşlarınız var ya, çoğu sahte onların. liseden sonra siktiri basacaklar size. elinizdekini paylaşın. verin gitsin. gitsin lan. nolucak aq. ölmezsiniz. başarılı olanlar rahatsız etmesin sizi. siz kendinize bakın ya. herkesin alacağı şeyler var bu dünyadan. bitmez lan dünya. korkma. destekleyin başarılı insanları. kıskanmayın. başarılı olmaya çalışın. siz onları yükseltin, onlar da sizi yükseltir merak etmeyin.

bakın şu iki şeyi yapın. değişin lan bugünden itibaren. söz veriyorum, en popüler, en sevilen, en çok örnek gösterilen siz olacaksınız. kızlar da sizi sevecek lan. en az %60 oranında teklif edilme oranı yakalayacaksınız. köftehorlar sizi.
  • yeni türkiye'nin geleceği dahi nesildir.

akp tarafından emek emek hazırlandılar.

onlara bakın ve memleketin geleceğini görün.
  • filmlerde sonlara doğru çıkıp ana kahramanımıza hayatın sırlarını anlatan şarapçı dayı ağzıyla yazılmış yazıdır.

katilmadığım tek noktası baba bakınca susma meselesi. gerçi yazar arkadaş da sizde öyle olun, babanız bakınca susun dememiş ama çocuklar karşılarında kim olursa olsun fikirlerini ifade edebilmeli. yazının geri kalaninda;
    (bkz: adam haklı beyler).

lise yıllarimda bende insanların 'fırlama' diye tabir ettiği tiplerdendim ama şu sıra gördüğüm şeylerin yarısını bile yapamazdım (lise yıllarım öyle çok eskilerde de değil, hatta eskilerde bile değil ya neyse.)

ha bir de (bkz: teklif edilme oranı)
  • " kızlar bu şekilde hoşlanmıyor."

evet, maalesef hoşlanıyorlar. kuşak farkından vesaire falan anlamamak normal, ancak maalesef öyle artık.

(bkz: hatunların efendi adam yerine piç tercihi)