şükela:  tümü | bugün
  • yaşar kemal'in röportajlarından oluşur. bu diyar baştan başa serisinin ikinci kitabı. doğa sevgimizi (!) samimi bir dille kaleme almış.
  • orman yakmanın ata sporumuz olduğunu anlamamı sağlayan yaşar kemal eseri.

    --- spoiler ---

    üstadın röportaj ve seyahat anılarından oluşan eserde, anadolu'nun farklı yörelerinde gezip gördükleri, deneyimledikleri yer almaktadır. kitabın en önemli bölümünü antalya ve muğla kırsalında çıka(rıla)n orman yangınları oluşturur. açlık ve sefaletten kırılan köylülerin ekili-dikili alan elde etmek adına ormanlara düzenledikleri "suikastler" ve sonrasında ortaya çıkan toprakları tapulu tarlalara dönüştürme sürecinin anlatıldığı kısım gerçekten enteresandır. bu süreçte ormancılarla giriştikleri köşe kapmaca ve bürokrasi ile yaşadıkları amansız mücadele dikkat çekicidir.

    kitabı okurken ormanların kasten yakılmasına, yaşanan doğa katliamına üzülüyor insan. ancak aç biilaç insanların 50'li yıllarda bunu yapmasına hak da veriyor ister istemez. ya bugünün ranta doymayan, beton düşkünü vampirlerine ne demeli? onların doğayı ateşe vermeleri hangi makul sebeple açıklanabilir acaba?

    --- spoiler ---