şükela:  tümü | bugün
  • sevgili sözcük ahalisi,
    eski peugeot 3008 aracımı kardeşime sattım ve araç 9 mart 2018 tarihinde park halinde yandı. kardeşime sattığım araç park halinde yandığı için kendimi aşırı derecede suçlu hissettim ve durumun bir an önce çözülmesi için girişimlere başladım, başlamaz olaydım. araç kapalı çalışmaz iken, kontak kapalı iken elektrik hattından çıkan bir arıza sonucu konsoldaki plastik aksam ve çevresi yandı. polis çağırıp tutanak tutuldu. araç incelenmesi için peugeot servise çekildi. servis inceledi kullanıcıda kusur yok dedi. istanbul'dan ekip geldi baktılar bizden kaynaklı bir şey bulamadılar. bilirkişi beklendi derken uzun bir süreç sonrasında bizden kaynaklı bir hata bulunamadı. bunu bulmak için aracı didik didik eden çok ciddi bir çalışmaları oldu. aracın tüm bakımları serviste yapıldı, yanma nedeni büyük ihtimalle serviste takılan alarmdı. bu alarm da faturalı ve kayıtlı. zira o dönemde aynı düzenekte bir alarm 120 tl'ye takılırken tam olarak 800 tl bir rakam ödemiştim. yangın büyük ihtimalle alarmdan çünkü aracın kontağını kapattıktan sonra devrede kalan tek elektrik sistemi alarm hattı idi. yine araç aküsü 10 dk kullanıldıktan sonra tüm sistemlerin elektriğini otomatik olarak kesmesine rağmen sadece alarm-merkezi kilit hattının elektiriği kesilmiyordu. zaten yangın da alarm ve sigorta kutusunun olduğu bölgeden yayılmıştı. ancak genel merkez bizi borçlu çıkarmak sonradan takılan double(takılırken kesinilikle soket kesme kablo ekleme yok-resmi ürün ve oem tam uyumlu) ve led-far ampülü(bildiğiniz h7 ambülün led olanı) hakkında söylenip durdular. öyle ki her cümlenin başına double'lar sonuna ledfar'lar getirerek yorucu cümleler kurdular. hatta genel merkezde bu işlerin başındaki sakin kişiliği ile tanığım hanım bu iki aksamdan bahsederken programın ortasında heyecanlanan şirin payzın'a dönüşüyor "-ama efendim ledfarlar doubllar takmışsınız bir de hak iddia ediyorsunuz" a dönüştürüyordu.
    araç 9 mayıs itibari ile tam 2 aydır serviste. aracı görmeye her gittiğimizde araç biraz daha sökülmüş ve toplanması imkansız hale gelmiş bir durumda bizi bekliyor. servisin olaya yaklaşımı ise "dbayağı dağıttık" şeklinde. yani başladıkları işi bitirip aracımızı veremiyorlar. dahası ne zaman vereceklerini de bilmiyorlar. her gitmemizde 10 gün sonra diyorlar. 10 gün sonra gidince yine 10 gün sonra diyorlar.

bu arada yıllardır 106-206- 3008 ve 3008 suv gibi araçlarının ruhsatlı sahibi oldum. bizzat alıp kullandım. inanın araçların hepsi ödediğim parayı sonuna kadar hak eden araçlardı. adamlar yıllar süren arge çalışmalarından sonra çok daha iyi araçlar üretiyor şu an. ancak yerel yöneticiler ve servis çalışanları üç kuruş uğruna güzelim markanın algısını mahvediyorlar. türkiye'de peugeot'ya olan önyargının en önemli nedeni peugeot türkiye'dir. markayı çok sevmeme rağmen peugeot türkiye o kadar absürd işler yaptı ki garantisi dolsun 3008 suv'u da satıp adam gibi servisi olan herhangi bir japon markası araç alacağım.
    çevremde ısrarla tavsiye edip peugeot aldırdığım arkadaşlarıma karşı da bu servis işbilmezliği yüzünden mahcubum.

3008 suv alırken öyle bir dolandırılma hikayem var ki... sadık müşteri indirim hakkım olan 2500 tl yi gasp eden satıcı ile ilgili tüm çırpınmalarıma rağmen genel merkez ikinizin arasında olmuş bir olaya karışamayız dedi. sanki gidip falanca galeriden araç almışım gibi...*kısaca önceki aracım peugeot olduğu için 2.500tl indirim hakkımı gasp eden adam parayı cebine indirip bana hediye ettiğini söylediği boya koruma için fatura kesip sadık müşteri indirimini cebe attı. fuarda en tepedeki kişiye kadar ulaştım. linked bağlantılarından derdimi anlattım. yok - yok - yok. her biri bir çıldırtma filmi olabilecek pek çok olay yaşadım servislerde. bir gittiğim servise bir daha gitmedim. her seferinde başka bir peugeot servisini denedim. periyodik bakımlar için şehir dışından servisler denedim. ben hakkaten peugeot fabrikasında bu araçları üretenlerin emeğine üzülüyorum. onlara saygımdan markayı asla kötülemedim ama bizimkiler gerçekten kötü be sözlük...

resim(aracın bugünkü hali)-2 ayda bu kadar
    https://ibb.co/gkeges

yorlamam bu kadar:( 20mayıs 2018 itibari ile hala araçtan ses yok

edit1: sevgili sözlük dostları. manevi desteğiniz peugeot'nun desteğinden çok çok önemli özelden yazan arkadaşlara da sonsuz teşekkür. bir kaç noktayı aydınlatmam gerekiyor. serviste bekleyen araç ile ilgili genel merkezin bekletme gerekçesi "yedek parçanın üretimden kalkmış olması imiş" aracın son üretim tarihi 2016. bu şu anlama geliyor. avrupa birliği yasalarına göre 2026'ya kadar aracın tüm yedek parçası bulundurulmak zorunda. hatta 2005 yılında sahip olduğum daihatshu marka aracım 1992 modeldi. adamlar ne parça istesem getiriyordu. bunu nasıl başarıyorsunuz diye sorduğumda bana verdikleri yanıt, aracın son üretim tarihinden itibaren 16 yıl boyunca istenilen her türlü yedek parçayı stokta tutmak zorundayız demişti. markanın insiyatifine bırakılan durumda ise en az 10 yıl parçayı temin etmek zorundalar. peugeot türkiye'nin açıklaması, parça yok, parça üretimden kalktı, başka araçlardan söküp parça temin ediyoruz. yani özrü kabahatinden beter.

edit2: mahkeme ve hakem heyetne gitmem ile ilgili önerilerde bulunan dostlarım var. daha önce üretim hatası bilirkişi tespiti ile sabit touran aracımızın parasını almamız tamı tamına 11 yıl sürdü. 11 yıl, mahkeme dosya git gel... bu yöntem maalesef ülkemizde işlemiyor. hakem heyeti ile ilgili olarak garanti süresi dolan ürünün servis süresi ile ilgili bir sınırlama maalesef yok. araç garanti süresinde olsa 30 gün gibi bir limit vardı.

edit3: 3008 suv alırken 2500tl dolandırılmam ile ilgili neden ayrı başlık açmadığımı sormuş bir dostum. o olayın sonuçları sadece beni etkiledi, ancak serviste yanan araç kardeşime sattığım araç ve 2 aydır çoluk çocuk perişan oldular. genel merkez bu mağduriyet ile ilgili bir yedek araç temin etmedi bize. kasko ise sadece 15 gün boyunca veriyor bir sigorta dönemi için.
    bu 3008 suv dolandırılma olayını tüm çözüm yollarını tüketmeden sözlüğe bile taşımadım. 1,5 yıl boyunca peugeot türkiye çözecek bayii bendne gasp ettiiği ücreti ödeyecek diye bekledim.

edit4: bakın aşağıdaki linkte efendi efendi anlatmıştım. türkiye'de yerel marka temsilcilerinin sorun çözme anlayışı sadece arayıp gaz almaktan ibaret. ceplerine dokunmayan çözüm bin yaşasındır. oysa mutsuz ettiğiniz, sonradan gönlünü alamadığınız bir müşteri kaçan bin müşteri demektir. ben şu an gücümü sadece başımdan geçen olayları daha fazla kişiye duyurmaya çalışmak için kullanıyorum. keşke herkes başından geçen iyi ya da kötü tecrübeleri daha çok paylaşsa. bu arada aşağıdaki linkte anlattığım problem ve forumdaki tiplerin yorumları eksisozluk kitle kalitesinin en büyük ispatıdır bence.
    <https://forum.donanimhaber.com/…122336742#122336742>

edit5: ilk problemde dünyaya isyan eden ergen tavrı ciddi bir sorunun bile önemsenmemesine neden olur. sozlukte başlık açacaksam elli defa düşünüyorum. peugeot türkiye ile tüm çözüm yollarını tüketmeden buraya yazmak doğru gelmedi. peugeot kayseri tekin otomotiv'de peugeot 106 aracımın stepnesini çaldıklarında yıl 1999'du. (38fa179). insanlarım güvenip güvenmemekte tereddüt ettikleri markalar bu gibi durumlar karşısında çok daha hassas olmaları gerekirken 3 kuruş hesabı ile tamiri imkansız bir duruma sokuyorlar kendilerini. türkiye'de markanın algısı belli iken olumsuz hikayemle kimseyi zora sokmak istemedim.

*burada yazdığım bütün problemler, ve buraya yazmadığım başka başka pek çok problem, sizinsesiniz@peugeot.com adresine de defalarca bildirilmiş müşteri temsilcilerine tekrar tekrar anlatılmıştır.

edit 6: bugün beni bu entryler üzerine 2 kere daha aradılar. yedek parçaların yolda olduğunu söylediler, daha önce talep ettiğimiz ikame araç çözümü kabul etmediler, aracınız en kısa sürede onarılacak dediler....yani bolca laf, laf, laf.
    sonra tekrar aradılar;
    -ekisisozlukte yer alan entrynizi silecek misiniz?
    +neredeyse 2 yıl önce yaşanmış ve hala çözülmemiş aktarılan mağduriyetim ile ilgili bir şey yapacak mısınız? yoksa alıcı-satıcı ilişki mi diyeceksiniz? 2500 tl param haksız yere alındı.
    - yeni bir şey yapmayacağız.
    +mevcut durum değişmedi ki neden sileyim.
    -o halde durumu ilgili birimlerimize bu şekilde ileteceğim. (ilgili birim derken hukuk biriminden bahsedildiğini hemen anlıyorsunuz.)
    bugünkü diyaloglarımız da son derece soğuk ve yapıcı olmayan, tüketicinin sorununu çözmektense gözünü korkutmaya yönelik diyaloglardı. zamanında çözmedikleri bu 2 sorun için hala ayak direyerek ne kadar problemli bir durum yarattıklarının farkında değiller.
    bu sorunun çözülmesi için, 3008 crossover problemi ile ilgili ikame araç verecekler.
    baykaraların yapıp da müşteriye vermediği sabit müşteri indirimini bayiiden alıp müşteriye verecekler. çözümü bu kadar kolayken dolambaçlı yollarda devam ediyorlar. * bu arada konuşmalarımız kayıt altında haa.

edit7: akşam 16:00 gibi bu işi yönetemeyen sorumlu kardeşimi aramış.
    -falanca bey sizin neyiniz oluyor?
    +kardeşim
    -aracı yaktıktan sonra mı size sattı?
    +hayır
    -kardeşiniz fazla donanım taktığından araç yandı
    **kardeşi kardeşe kırdırtmaya çalışan halkla ilişkiler çözümü. kaldı ki burada ses getiren aracın yanmasından çok aracın 2 aydır serviste durması, ve diğer meselede 2 yıldır el konulan sabit müşteri indirimi ile ilgili işlem yapılmaması. sorunları bu şekilde çözmeye çalışan kurumsal yöneticiler olması çok acı be sözlük.bu olayın sonunda *marka nasıl yönetilemez belgesel metin yazarı olarak diploma alacağım sanırım.
  • talihsiz bir olay.

servis hemen sıyrılmaya çalışmış. elektrik nedir, elektrik emektir.
    öncelikle elektrik hattından yangın çıkması için, o bölgedeki kablolardan çok yüksek akım geçmesi lazım. yani arızalanan ve ona rağmen çalışan bir şey olması gerekir.

1- evet led far sonradan takılmış. peki araç kapalı halde led farlar çalışıyor mu? hayır. demek ki led farları geçelim.
    2- double din: araç kapalı halde double din çalışıyor muydu? hayır. bunu da geçelim.
    3- sonradan takılan alarm sistemi: hangi kablolar üzerine takılı? bağlantı yaptıkları besleme hattına sigorta takılı mıydı?

sonuç olarak olmayan veya görevini yapmayan bir sigorta bu duruma neden olmuştur.
  • (bkz: dostunla ye iç alışveriş etme)

atasözü akıllara gelir.
  • alarm sistemi için çakmaklıktan besleme alınmışsa yangın çıkmasına rağmen sigorta atmayacaktır ki, böyle olsa servis ve pejo bu işin içinden kolayca sıyrılırdı.

bunun dışındaki bütün alternatifler için üretim hatası diyebiliriz.
    çoğu satıcı ve servis gibi pejo yetkilileri de cebe indirdiği paraya bakıyor anlaşılan.

böyle bir olay avrupa'da yaşansa en kısa sürede mağduriyet giderilir, hatta tazminat teklif edilirdi ama avrupadaki firmaların da artık türkiye'ye bakış açısının değiştiğini görüyoruz.

muhtemelen türkler bu kadar şeyi sorun etmez, zaten berbat bi hayatları var şeklinde düşünüyorlar.

(bkz: türklerin ahlaksızlığa pratik zeka demesi)

benim için servisin ya da bayinin yanlışı, markanın yanlışıdır. iti kopuğu yetkili yaparsan, sen de öylesin demektir.
    opel gürses rezaletinden dolayı opel'e
    sıfır boyalı araç rezaletinden dolayı bmw'ye
    sıfırken 200 km'de pert olan dsg'li vw içinn vw'e
    bu olaydan dolayı pejo'ya
    acayip gıcığım. ayaklarını denk alsınlar.
  • peugeot'a yavaş yavaş sıcak bakmaya başlamıştım ki bu başlığı okudum.
    güle güle önümüzdeki 10 yıl üretilecek olan tüm peugeot modelleri...
  • rezalet gibi rezalet olmasına rağmen başlığı açanın efendiliği sayesinde rezalet olarak yazılmamış rezalet.

ülkenin her yerine yayılmış olan yozlaşmanın sonuçlarından biri daha.

düzeltecek ve direnecek olanlar yine bizleriz.

gündemde tutulması gereken başlık.

başlığı açana önerim doğrudan peugeot global customer support ile temasa geçmesi.

türkiye her alanda bitti maalesef.
  • türkiye'deki en kötü satış ağına sahip firmanın yaşattığı rezalettir.

1,5 sene evvel yekten araç satın almak niyetiyle bunların bayisine gittim. duruma göre ufak bir kredi kullanacağım veya peşin alıp çıkacağım yani. öyle kurulmuşum. indirimli liste fiyatı üzerine boya koruma+ garanti paketi falan dayattılar. yoksa arabayı satmayız dediler. s.ktiri çekip devam ettim. ulan siz kim köpeksiniz, zorla paket satacaksınız müşteriye.

sonradan birkaç defa aradılar ama iş işten geçti tabii.
  • keşke araçların estetiği kadar servis ve ilgilenenleri de güzel olsa.
  • ben de her servis hizmetinden sonra aradıklarında 10 puan veriyordum memnunum diyordum sizin adınıza üzüldüm.can sıkıcı bir durum
  • şu rezalet marka verilmeden hangi firma diye sorulsa peugeot derdim direkt olarak. daha önce de yazmıştım. peugeot eğer bu kadar kötü bir şöhrete sahipse kesinlikle bunda en büyük pay peugeot türkiye'nin ve servislerindir.