şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: yandex.browser alpha)'nın şu anki sürümü.
  • az önce indirdiğim tarayıcı.

ayrıca, kurulan ama açılmayan tarayıcı. nedendir bilinmez.

edit: zenmate chrome'da kuruluysa açılış kilitlenebiliyor, zira yandex abimiz tüm history, password geçmişi ve eklentileri sormadan kendi içine aktarıyor.
  • geliştirilen sürümden bazı notlar:

1) gizlilik: halka açık wi-fi ağlarındaki bilgi / veri hırsızlığı ve şifreleme konusunda ciddi tedbirler alınmış. yandex.browser artık kötü siteleri bulmakta daha yetenekli.

2) tasarım: geliştirilen önceki sürümde gördüğümüz tasarım yine bir değişikliğe uğramış. standart tasarıma alışık kullanıcılar için sekme bölümünü üste alma seçeneği eklenmiş. muhtemelen okunabilirliği artırmak adına saydamlığın oranı düşürülmüş. üst kısmın sağ tarafında 'indirme göstergesi' sabitlenmiş durumda. birkaç yeni hareketli arkaplan gelmiş, gayet hoş. açıldığı zaman sekme üzerinde 'işlem yapıldığını gösteren hareketli simge' birebir google chrome'dan alınmış. bana kalırsa dönen bir y harfi ile orijinallik sağlanabilirdi.

3) performans: asıl ve önceki geliştirilen sürüme nazaran daha akıcı. video, html ya da flash konusunda da bir sıkıntı yok.

yandex.browser'ın bu sürümünü fazlasıyla sevdim lakin içime sinmeyen birkaç nokta var. tasarımdaki, 'devrim' olayı biraz yalan olmuş. diğer tarayıcılara göre daha çok yer kaplıyor ekranda. tamam, saydam olabilir ama şu anki haline saydam değil, gri diyebiliriz. başka bir site açmak için arama çubuğuna tıkladığımızda karşımıza çıkan tablo ekranı, önceki haline göre kötü.

şu anki tasarım ve özellikler, tablet ve telefonlara da gelecek diyerek yazımı sonlandırıyorum.
  • 16.10.0.1807 sürümüyle birlikte dahili reklam engelleyici özelliği eklenmiştir.

reklam engelleyici otomatik olarak çalışmıyor. bir sitedeyken tarayıcının seçenekler kısmında bulunan 'rahatsız edici reklamları gizle' ye tıklıyorsunuz ve size sayfada bulunan reklamları gösteriyor, ya tamamını engelliyorsunuz ya da istediklerinizi seçip engelliyorsunuz.

bu sürümle birlikte seçtiğiniz sözcükleri ne olduğunu (yani vikipedi bilgilerini), görsellerini, sözcük anlamını falan da göstermeye başlamış.

gayet güzel, gayet hoş. beta olduğu için şimdilik eksikleri var ama çok değil.