şükela:  tümü | bugün
 • yandex'in, tıpkı google'ın tersorflow'u gibi giliştirip yayınladığı bir yapay zeka aracı. anladığım kadarıyla google'ınkinden çok daha güçlü bir sistem.
  -
  denilene ve benim anladığıma göre; yapay zekanın öğrenim yeteneği çok daha kuvvetli ve çok sayıda parçadan oluşan çok sayıda bir katman halinde, yani diğer yapay zekalara nazaran daha da fazla faktörü dikkate alıyor. mesela tensorflow kullanılan bir müzik programında, uygulama içi beğenilerinize göre çalışan yapay zeka; yandex catboost'da, sosyal medya profillerinizi, aramalarınızı, falanı filanı gibi birçok şeyi hesaba katıp işliyor. ve bu, hava durumu uygulamasında bile kullanılabiliyor; işin can alıcı kısmı bu. makine öğrenimi destekli yapay zekanın sunduğu hava durumu tahminleri.
  -
  yakın bir tarihte, yandex'in hava durumu uygulamasına entegre edilecekmiş. daha sonra da diğer uygulamalara.
 • dedigim gibi, yandex.hava durumu uygulamasina entegre edilmistir. adi da meteum teknolojisi olarak belirlenmis.
 • kategorilerden olusmus bir versetiniz varsa iyi bir classifier olarak kullanabilirsiniz
 • yandex tarafından açık kaynak olarak kullanıma sunulmuş olan gradient boosting algoritması. belirtildiği üzere kategorik değişkenleri işleyebilmesi en büyük özelliği. default değerleri çok iyi belirlendiği için hyperparameter optimization olayına girmeden bile çok makul sonuçlar ortaya çıkartabilmekte. bu bakımdan muadilleri olan lightgbm ve xgboost algoritmalarına oranla çok daha kolay bir kullanıma sahip.