şükela:  tümü | bugün
 • yandex'in mail hizmeti.

  https://kurum.yandex.com.tr/

  google apps'in yandex versiyonu diyebiliriz.

  google apps geçtiğimiz aylarda bu hizmeti kullanıcı başına 4 euro yaptı.

  yandex'te ise 1000 mail adresine kadar bedava.

  şimdilik bazı eksikleri olsa da google apps'e iyi bir alternatif.

  ek olarak yandex, bu üründe google'dan farklı olarak isteğe bağlı dns barındırma hizmeti de veriyor. yani domaininizin name serverlarını dns1.yandex.net - dns2.yandex.net olarak değiştirdiğinizde, alan adınızın tüm dns yönetimini yandex'e devredebiliyorsunuz ve dns kayıtlarını yandex üzerinden düzenleyebiliyorsunuz.
 • google apps'ın 10 tane maili bile ücretli hale getirmesinden sonra 1000 adet e-maili sınırsız kapasite ile ücretsiz veren servis.

  yalnız api sayfalarını türkçeleştirseler iyi olacak.
 • rekabet açısından google'ın yanlış hamlesini yandex'in fırsata dönüştürme biçimidir.*
 • beleş diye kendinizi rezil etmenin alemi yok. olmaz olası bir hizmettir bu yandex'in verdiği. ağzıma sıçtı resmen.

  com.tr uzantılı adresim için, hosting hizmeti aldığım firmayı değiştirip ücretsiz hosting hizmeti veren yandex firmasını kullanmak istedim. yılda 84 lira verip 5 tane mail adresi almaktansa hiç para vermeden 1000 tane mail adresi cazip geldi. hay ben o cazip diyen kafamı sikeyim.

  önce yandex'in dns adreslerini nic.tr'den login olup güncelledim. daha sonra yandex dedi ki, "alan adının sana ait olduğunu doğrulamamız için, alan adına ait iletişim e-posta adresini "59ec1567e8ac@yandex.com.tr" olarak değiştir". sanırım whois'den baktığında kendi verdiği adresi görmek istiyor. kafama sıçayım ki değiştirdim. hatta değiştirirken nic.tr uyardı, "bu yeni adrese onay maili göndereceğiz, onay verene kadar sorumlu kodunuza erişim durdurulacaktır" diye. ben yandex'in reklamlarda söyediği gibi her boku bildiğini zannettiğimden, herhangi bir sitedeki kayıtlı bir e-posta adresi değiştirildiğinde o yeni adrese onay maili gönderildiğini bildiklerini zannettiğimden, bu saçma sapan mail adresinin en azından onay işlemi tamamlandığında bir şekilde ulaşılabilir falan olacağını, oraya gelen onay mailine ulaşıp onay verebileceğimi falan düşündüğümden tereddüt etmedim. ne oldu peki? meğersem o sadece yandex doğrulasın diye oluşturulmuş tek seferlik sanal bir adresmiş. ulaşılabilir bir adres falan değilmiş. tabii nic.tr o koduğumun adresine onay postası gönderip, onay verilene kadar da alan adı hesabımı kilitledi. yandex diyor ki "bü sörünü elen edi seğleyicinizle çözeceksünüz". alan adı sağlayıcısı olan nic.tr de diyor ki "biz bir şey yapamayız".

  neyse ki hosting hizmeti çalışıyor. henüz çalışıyor yani. ama 7 ekim 2014'te süresi dolup yeni dönem ödemesi yapmam gerektiğinde login olup ödeme yapamayacağım için alan adımı kaybedeceğim. bir süre askıda durduktan sonra boşa düşünce başka bir adammışım gibi aynı alan adına tekrar başvuracağım. tabii bu arada iş maillerim falan yalan olacak. herkesi arayıp o askı süresinde hotmail, gmail adresi falan vermek, yeniden alınca düzelttirmek zorunda kalacağım. belki yeniden alamayacağım. her yerdeki adresimi değiştirip antetli kağıt, zarf, fatura vs. yeniden bastıracağım.

  işin kötüsü "vereceğiniz hosting hizmetine sıçayım ben gidiyorum" da diyemiyorum. zira yeni gideceğim firma kendi dns adreslerini verecek ve ben nic.tr'den onu da güncelleyemeyeceğim.

  teşekkür ederim yandex, alan adının bana ait olduğunu doğrulama yöntemin gerçekten süpermiş.
 • kurulum için dns değiştirmenize gerek yok. sadece mx kayıtlarını değiştirmek yetiyor.
 • kısa bi süre öncesinde sadece kişisel maillerde (@yandex.com uzantılı) kullanılabilen yandex disk (ekip içinde paylaşım vs de yapılıyor) , rehber , takvim vs gıvır zıvır özelliklerine de kavuşmuş hizmettir.

  birde mail gruplarının kurallarına biraz eğilseler tam süper olacak
 • bir alternatifi de zoho'dur.
 • yeni açılan hesabı herhangi bir posta istemcisine kurduğunuzda smtp sunucusu doğru olmasına rağmen şifrenizi kabul etmiyorsa web sayfasından bir sefer girip açılıştaki kayıt ekranını tamamlamanız gerekmektedir.
 • gmail'den mail alamadığım servis.

  birkaç hafta önce alan adım uzantılı bir mail fasilitesi açtık buradan. başlarda her şey düzgündü. çatır çutur mailleri alıyorduk. sonra bir şey oldu. gmail'den atılan mailler bize ulaşmamaya başladı. outlook'tan atılanlar geliyor. yandex'ten atılanlar da geliyor ama gmail bir türlü gelmiyor. dns ayarlarında da problem yok. hosting firmasıyla görüştük sorun bulamadılar.

  anlayan birileri varsa yeşillendirsin de bizi kurtarsın ne olur :(
 • baştan aşağı süper servis, hemi de türkçe destek veriyorlar kurum@destek.yandex.com.tr adresinden. ns'leri yönlendirip dns düzenleyicisinden de yararlanabiliyorsun.