şükela:  tümü | bugün
  • gmail'in en ciddi rakibi olma yolunda ilerliyor. mail hesabının saklama kapasitesi sınırsızken, büyük dosyaların da maile eklenmesi (2 gb gibi) mümkün.

http://mail.yandex.com.tr/
  • anladığım kadarıyla gönderilecek maile 2 gb.'lık dosya ekleme olayı bildiğimiz mail attachment mantığıyla işlemiyor. birden fazla dosya yüklenmesi durumunda 20-25 mb.lık kısmı maile iliştiriliyor, geri kalan parçalar ise narod.disk diye bi siteye yükleniyor. ama yaptıkları "diğer dosyalar narod.disk'e yüklendi. narod.disk hizmetinde dosya saklama için süre kısıtlaması yoktur." bilgilendirme uyarısında görüldüğü üzere, eklenen dosyaların süresiz saklanacağını taahhüt ediyorlar.
  • buradan hesap alırken dikkat etmeniz gereken bir nokta var o da şu ki: güvenlik sorusu belirlemek zorunlu ve fakat bu soruyu veya cevabını sonradan değiştirmek mümkün değil. bu yüzden sorunuzu ve cevabını iyi seçin, unutmayın, göstermeyin, söylemeyin. bu sorunun cevabı hesabınızı kaptırır. bir küçük ayrıntı daha: güvenlik sorunuz ve cevabını yazarken ekran şifrelemiyor ve ayrıca sonrasındaki hesabın alındığına dair onay ekranında da bu bilgiler açık olarak gösteriliyor. yani, hesabınızı yalnızken almaya özen gösterin.

edit akbayram: sen git ben geliyorumdan aldığım duyuma göre artık güvenlik sorusu ve cevabını değiştirmek mümkünmüş, düzeltilmiş.
  • diğer bütün maillerinizi (hotmail,gmail,yahoo,mynet vs) buna senkronlayabilirsiniz. bu sayede tek bir mail adresi ile tüm mailleri kontrol etmenin yanı sıra senkronlanan mail adresleri üzerinden mail atmak da mümkün. tek kelime ile harika.
  • gmail'i tahtından indirmek için "onlar ne veriyorsa ben bir fazlasını veriyorum" politikasını izliyorlar resmen.

- boyutu 8 gb'a yaklaşan gmail'e nazaran sınırsız alan veriyorlar, (hesabınızı açar açmaz 10 gb veriyor, 200 mb'ın altında alanınız kaldığı zaman otomatik olarak yükseltiyor)
    - gmail 100 mb dosya gönderimine izin verirken yandex 2 gb'a kadar dosya gönderebiliyor.

ayrıca ;

- mail yazarken anında translate olanağı sunuyor, (çok efektif olmasa da)
    - sosyal medya sitelerinden gelen (facebook, twitter vb.) maillerin yanına firma logosunu iliştiriyor. (kolay ayırt edebilmek adına faydalı gibi)
    - mail gönderirken "kartpostal" ve "görüntülü e-posta" seçenekleri mevcut. (görüntülü e-posta hata verdi ama browser'ımdan kaynaklanıyor da olabilir)

ve hepsinden güzeli;
    - eski mailine alışanlar ve geçiş aşamasını sıkıntılı bulanlar için de "sen bana mailini ver, ben neyin var neyin yoksa (kontaklarınla birlikte) buraya taşıyayım, ayrıca eski mailine gelen maili de buraya yönlendireyim" diyerek finish him yapmıştır.

haaaa ama burda çok önemli bir kıstas var ki o da yandex'in "spam filter"ı ne derece başarılı? gmail bu konuda olağanüstü bir performans sergiliyor. (geçenlerde, eskiden kullandığım hotmail hesabımı birşey almak için açtığımda içerisinin çöplükten farkı yoktu).
    yandex'in spam'lerle ne derece baş edebildiğini söylemek için şu an için erken. onu da bekleyip göreceğiz.

google'ın yaptığı her bi haltı heyecanla bekleyen şahsımı bu sefer yandex heyecanlandırmıştır. aralarında şık bir rekabet olmasını diliyorum.
  • abc`.def@yandex.com:noktalışeklinde bir mail alırsanız, abc-def@yandex.com:tire işaretli` adres de sizin oluyor. 2 hesap açılıyor yani.

aynı zamanda @yandex.com, @yandex.com.tr veya @ya.ru uzantılarından herhangi birini almanız halinde, diğer ikisini de almış oluyorsunuz. enteresan tabi..
  • bir süredir denemekte olduğum elektrinik posta servisi. tabi ilk başlarda en büyük rakibi olan gmail ile benzerliği göze çarpmıyor değil. benzerlik olarak nelerden bahsedebiliriz peki?

mesela, maillerin tek bir ekranda görünmesi, etiket sistemi ve okuma paneli başlıca benzer yanları. gmail‘den ayrıan yanları ise daha zengin temalar, daha sade arayüz, diğer hesaplardan kolay e-posta transferi ve klasör olayı. bunlar olumlu farklılıkları. eksik olarak göze çarpan ise kişi listesi tatmin edici değil, henüz takvim yok, önizleme araçları bazen sapıtabiliyor.

uzun vadede google‘ın sağladığı dökümanlar, picasa web albümleri ve google drive gibi hizmetlerin bir benzerini yaparlarsa daha da iyi olur yandex mail için. zira, şu anda verdiği hizmetler ile kendisini tercih etmek isteyecek kullanıcı sayısı az. şöyle baktığımda aklıma sadece geniş deoplama alanına ihtiyaç duyan power userlar geliyor. bunlardan gayri sıradan bir internet kullanıcısına hitap eden all-in-one bir servis henüz yok yandex‘te. bugün türkiye‘de en çok e-posta servisi kullanılan ama tezat olarak kullanışsız hotmail‘in bile skydrive, windows live photos vs. hizmetleri var.

yandex‘in buna bişey yapması lazım.
  • tvdeki reklamlarını görünce tam 10 sene önce açtığım yandex.ru mail adresimi tekrar kullanmaya başladım. dikkatimi çeken şey tek hesap ile yandex.com, yandex.ru ve yandex.com.tr nin hepsine sahip olmanız. çok güzel bir düşünce.
  • gmail'den sonra yeni gözde olacakmış gibi görünüyor. bekleyip görelim.
  • deil gibi hızlı ancak arabirim (yandex'in genel tarzı olarak) çok kötü. ortalıkta altı çizgili mavi linkler, tamamı küçük harfle yazılmış düğmeler falan var. şöyle modern, temiz bir tasarım ile iddia ediyorum şu anki trendini ikiye katlar.

bir de farkettim ki gmail gibi bu da diğer hesaptan, pop3 üzerinden gönderebiliyor. mesela live hotmail bunu yapamıyor, sadece receive edebiliyor.