• insanı bir sinir krizinden diğerine yolculuk yapmaya zorlayan ve günlük küfür kotasını hızla dolduran bir çakallıktır. bu durumu benim gibi fark eden sürücüler varsa, adil kullanım kotası gözeterek küfür etmeye devam etsinler lütfen, zira ben yazmazsam çatlayacağım.

işim ve evim arasında yaklaşık 45 km var ve maalesef toplu taşıma kullandığımda günlük yol sürem ortalama 5 saati buluyor. (bkz: istanbul) en azından nispeten daha konforlu bir yolculuk olması için aracımı kullanıyorum. 45 km süren bu yol için, google maps ve yandex kontrolü yapmadan yola asla çıkmıyorum. yandex, kullanmaya başladığım ilk rota oluşturucu olması sebebiyle gönlümde ayrı bir yere sahip sanırım ve google haritaları seslendiren hanımın sesi beni rahatsız ediyor. ıki harita da başarılı, 45 km için 3-4 farklı rota verip en hızlısı ile yola çıkaran uygulamalar. buraya kadar sorun yok, gayet normal.

asıl piçlik buradan sonra başlıyor. yandex'in verdiği 3 rotadan en kısasını seçip yola çıktığımda, normalde yol akıcı bir sıkıntı yok diye gösterdiği yolun tam ortasında kilitlenip kalıyoruz. bu "yeşil" olarak gösterilen yol, her zaman ücretli, özel işletmeye ait bir yol. her geçişte para bayılıyoruz. kazandığımız üç kuruş para zaten vergilerle kuruştan ziyade kuş kadar kalıyor, olmuşken tam olsun, kuşun kanadını da vereyim de evime hızlıca varıp dinlenmeye çalışayım diyorum ama yok arkadaş!

ve ben biraz kendi mallığımdan, biraz da iyi niyetimle belki açıktır diye düşünüp girdiğim bu yoldan nefret kusarak çıkıyorum, iş yerinde yapmadığım kadar stresi yolda yapıyorum.

istanbul gibi bir şehrin trafiği ve toplu taşıma rezaletine girersem çıkamam. ama yok mudur bunun bari bir yolu çözümü? bu ücretli yolları işleten heriflerle harita ve rota hizmeti veren uygulamaların bir anlaşması var da ben mi bilmiyorum? öğrendiğimi varsayalım, bu durum ne kadar hakkaniyetli?

delireceğim azizim, hep birlikte delireceğim...
  • ayarlardan büyük ihtimalle kapatılabilecek çakallık
hesabın var mı? giriş yap