şükela:  tümü | bugün
  • 73 yaşında 40 mış gibi görünen eski shaolin rahibi.
    tapınağa 6 yaşında girip 17 yaşında çıkarak, dünya kung fu şampiyonu olmuş. olaylar enteresan gelişince, bugün istanbul'da tai chi dersleri vererek yaşıyor. yeni tanıştım, herkeşler tanışsın isterim.
  • kendisinden yaklaşık bir aydır tai chi chuan, qigong ve shaolin kung fu (self defense) dersleri aldığım epey iyi bir hoca. şuanda istanbul taksim'de bulunan dancentrum'da ders vermektedir.

geçmişi ile ilgili detaylı bilgi 2004 yılında kendisi ile yapılan şu röportajda mevcuttur.

capoeira ve shaolin tapınağı'nın öğretileri iki çocukluk hayalimdi. capoeira'yı 2011 yılında gerçekleştirdim. şimdi de tahmin bile edemeyeceğim şekilde shaolin tapınağında 1949 - 1960 yılları arasında 11 yıl geçirmiş bir hocadan ders alma imkanı buldum. ne zaman eğitim aldığı benim için önemli çünkü globalleşme ile beraber gelen popülerlik eski kültürlerin/geleneklerin yozlaşmasına sebep olabiliyor.

hocada aradığım birçok şeyi bulabiliyorum ancak maalesef konu itibariyle dersler kafayı meditasyon ve enerji ile bozmuş insanların istilası altında. keşke capoeirada olduğu gibi genç insanlarla sorgulayarak, üzerine kafa yorarak geçirebilseydim. yine de memnunum.

kurslar bittiğinde buraları tekrar editlerim.