şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yangın kapıları, görevlerine göre kaçış kapıları ve alan ayırma kapıları olmak üzere ikiye ayrılabilir. ülkemizde, özellikle kamu binalarında kullanılan kapılar kaçış kapılarıdır. uyduruk yangın yönetmeliğimize ve tse'ye uygun olan bu kapılar, 2mm kalınlığında dkp sactan imal edilirler ve kapının içinde taş yünü dolgu vardır. özelliği yangın çıktığında, bir süre (90 dakika denir, ama yarım saat dayansın git elinden öp) yanmadan veya erimeden çalışıp, insanların tahliye edilmesine olanak sağlamaktır. bu tür kapıların adedinin maliyeti 2bin lirayı (montaj ve kdv dahil) geçmez. alan ayırma kapıları ise, kaçış için de kullanılabildiği gibi, asıl görevleri yangının, binadaki bir bölümden başka bir bölüme atlamasını ve duman sızmasını engellemektir. bu tür kapılarda kullanılan malzemelerin çoğu patentlidir ve dolayısıyla maliyetleri kaçış kapılarının en az 3-4 katını bulur. örneğin kapıda kullanılan, metrekaresi 3bin liraları bulabilen yangına dayanıklı camların, bir tarafı cehennem sıcağında kavrulurken, diğer tarafı elinizi yaslayacak kadar soğuk kalabilmektedir.

  şimdi gidin ve bu harika kapılardan her yere taktırın...
 • gerektiğinde açılmazsa yakar.
 • binaların yangından korunması yönetmeliğine göre 12.5 m yüksekliği(4 kat) geçen bütün binalarda kamu binalarında, hastahane ve otellerde mecbur kılınmıştır.
  90-210 ebatları standart olup, ölçü alınarak da yapılabilmektedir. sanıldığı gibi 2000-3000'ler değilde panik barı kilitli kolu dahil yaklaşık 600-700 tl civarı bir ücreti vardır.
  aynı zamanda 90 dk. yangına dayanıklılığının yanında 120 dk. olanı da vardır. türkiye'de yangın kapıları için bir tse olmamasının yanında üniversite sertifikalı olanlar mevcuttur.

  hayat kurtarır.
 • kapı kolu enlemesine büyük olan kapıdır. yangın anında göz gözü görmezken kapı kolu bulmakla uğraşılmasın, kolay bulunsun diye büyük yapılmış olabilir.