• tulumbacilarin yangina neseyle giderken soyledikleri sarki, (bkz: mesleki psikopatliklar)
  • 3.kadeh ile 4. kadeh arasında haydari den bir çatal, balıktan bir lokma alındıktan sonra etkisi yadsınmayacak muhteşem tsm eseri..
  • yangin olur biz yangina gideriz
    duz ovada keklik gibi sekeriz
    yokuslarda sahin gibi ucariz
    sandik sandiklar icinde cok sanimiz var
    hazreti mevla'ya yalvarmamiz var
    seklinde devam eden ussak makamindan bir istanbul turkusu, ayrica (bkz: istanbul turkuleri)
  • itfaiye teşkilatı milli marşı...
  • aslinda sembolik anlamlar yuklu bir masonik turku, hepimiz biliyoruz ne sandigi o.

tapinak sovalyelerinin papa'nin gazabindan kactiktan sonra bir donem istanbul'da tulumbacilar seklinde orgutlendiklerini ve gizli emanetlerini bu sekilde koruduklarini biliyor muydunuz?
  • ilk notasından itibaren insanın kanını kaynatan, rakının yanında giden muhteşem bir istanbul türkülerinden biridir.
  • "yangının çıkacağı yok ama insan bekliyor" şeklinde günümüze uyarlanabilir.
  • butun sozlerini yazayim da tam olsun diyor, sizleri bu guzel istanbul turkusu ile basbasa birakmak istiyorum;

yangin olur biz yangina gideriz
    duz ovada keklik gibi sekeriz
    yokuslarda sahin gibi ucariz

beyoglu'ndan kalktik sandik selamet
    galata'ya vardik koptu kiyamet
    hursid beyi sandik sana emanet

findikli'da bizim yolumus yesim aman aman (hicbir yerde liriklerini bulamadigim icin atmis olabilirim)
    hovarda hovarda cikti da soyumuz
    bu bizim eski de huyumuz yesim aman aman
    sen hanci ben yolcu catma da kaslarin(i)
    sarmala boynuma kollarin(i)

findikli'dan gelir gecersin esim aman aman ("esim" mi diyor, "yesim" mi diyor kestiremedim)
    salina salina sigara da icersin (tulumbacilar'in ke$ oldugunu anliyoruz, guzel tabii)
    ne alir ne vazgecersin esim aman aman
    sen hanci ben yolcu catma da kaslarin(i)
    sarmala boynuma kollarin(i)
  • sandıklarla ne demek istendiğini merak ettiğim şarkı.
    sabah uyandığımdan beri bu şarkı kafama takılı ve o sandıklardan kasıt ne ?**
  • hz. mevlaya yalvarması olan şarkı.

sandıklar da içi su dolu tüpler. her bir yangına yetişemiyecek oldğundan hz. mevlaya yalvarıyorlar, bu güne kadar çok canı/malı kurtardık, bunu da kurtaralım yarabbim...

bilemezsiniz, itfaiyecilik zor iştir.
hesabın var mı? giriş yap