şükela:  tümü | bugün
 • yangini sondurmek icin kullanilan kopuk, kuru kimyevi toz, veya karbondioksit iceren aletler. yanginin turune gore farkli etkileri vardir.
 • en gerekli zamanlarda* isinize yaramasi icin en azindan yilda bir kez bakiminin yaptirilmasi , gerekiyorsa yeniden doldurtulmasi gereken cihaz.
 • ilkokulun birinde yapilan tatbikat esnasinda bos cikan ve etrafin alevler icinde kalmasina sebep olan alet.. sonra itfaiye cagrilmis.*
 • enfes bir essek (evet essek) sakasi araci. monitör basinda dalgin dalgin çalisan is arkadasinin arkasindan çaktirmadan yaklasilip ense köküne hizalanmis köpük tabancasinin tetigine basilmasiyla tatbik edilir. kisa süre içinde tüm departmanin köpük içinde kalmasiyla (yangin söndürücü sayisina paralel departman disina tasildigi da görülmüstür) ciddi bir paspaslama eylemini de beraberinde getiren harekete neden olur. quake ortami benzeri mekanlarda tatbikati keyiflidir. ha bu arada yangin çikar bosalmis tüpler bi ise yaramaz, o ayri.
 • iyi bir cinayet silahı. ozellikle asagıdan gecenlerin kafasına atmakta kullanılabilinir. kilitli kalmı$ kapılara kilit hizasında tatbik edildiginde ise iyi bir maymuncuk olabilir; kapıya verilecek zarara gore kullanıma acıktır.
 • abc tipi kuru kimyasal tozlu yangın söndürücülerde arkadaşınızın solunumunun potasyum klorür ve mono amonyum fosfat nedeniyle büyük ihtimalle durabileceği, co2 sondurucu kullandığınızda ise -78 c ısısı ile "ense donması"dan öldürebileceğiniz, şaka yapmak için tehlikeli olabilecek bir alet.
 • her arabada illaki bulunması gerekendir. hatta bulunmaması halinde cezası bile mevcuttur.
  öyle bir alettir ki gerektiğinde maymuna bile çevirir. mesela: zaten özünde maymun bir kişilik olan sevgili, yeni almış olduğu yangın söndürücüyü inatla sevgilisinin arabasına koymak isteyebilir. nedeni olması da gerekmez. içinden gelmiş olabilir, gönlünden kopmuş olabilir, inat etmiş olabilir, kurallara onu da uydurmak istemiş olabilir, çok sevdiği için ihtiyaç halindeyken arayıpta bulamaz ve mangalda sevgili olur, yanıp biter kül olur diye panik yapmış olabilir. gerekirse -10 derecelik soğuk hawada bile bu küçük kırmızı aletin önemini kawratabilmek için öylece sokakta kendini donmaya terk edebilir, bir newi duygu sömürüsüne baş wurabilir. peki işe yararmı? eğer ki sevgilinin küçük kırmızı yangın söndürücülere karşı beslediği bir korku, nefret v.b. duygular warsa hayır. zira kafayı böylesine yangın söndürücüye takmış bir sevgili rahatlıkla bir öpücükle , "hurafe bunlar bana bişey olmaz" larla kandırılabilir. soğukta, her ne pahasına olursa olsun o yangın söndürücünün o arabaya girmesine dek bekleyecek olan inatçı sevgili, bir anda henüz amacına ulaşmadan tıpış tıpış ewe doğru yol alırken görülebilir. ama bu demek değildir ki pes edilecektir. aksine çatlak sevgili bundan böyle çantasında bu kırmızı aygıtla gezecek, ve boş bulduğu bir anda bu aleti sevgilinin bagajının derinliklerine gizlice gömüp lanetlenecektir.
 • okullarda yanında ortaçağdan kalma baltalar ve 6 tane de kova bulunur. peki neden 6? 6 tane yangını söndürmek için yeterli midir? çoğunlukla hayır.
  6 tane olması yangın kelimesinin 6 harften oluşmuş olması gibi akıllara zarar bir sebep.
 • çok güzel bir cinayet aleti. (bkz: irreversible) çok nefret edilen birine filmdeki gibi kafa göz dağılacak şekilde uygulanabilir.