şükela:  tümü | bugün
  • yangın alarmı çaldırılarak personelin binayı tahliye etmesi egzersizi

veya:

kontrollü bir biçimde çıkarılan yangının halihazırda bekletilen ekiplerce söndürülmesi

(bkz: yangın tatbikatının kontrolden çıkması)
  • sık ve belirli günlerde yapılması halinde kimsenin umrunda olmayan deney. öyle ki tesadüfen o gün gerçekten yangın çıksa odada 'bu sefer amma uzun sürdü bu alarm saçmalığı' diyerek yapılan şeylere devam edilebilir, canlı canlı yanmaya yangın tatbikatı sayesinde körükle gidilinebilir.
    (bkz: yangına körükle gitmek)
    (bkz: yangın tatbikatı sırasında odadan çıkmamak)
  • ozellikle kalabalik ofis binalarinda sabah saatlerinde yapildigi zaman tamamiyle bir kaosa sebep olmasi muhtemel aktivite. bu tatbikattan etkilenen plaza insanlari 2 ye ayrilir:

- rahatini bozmak istemeyen plaza insani: bu kategoriye dahil olan kitle genelde sabah saatlerinde yorgun argin ise gelmis, pogacasini, cayini ya da kahvesini icerken karsisindaki monitorde yazan seylerin en oldugu daha yavas yavas cozmeye baslamistir. o anda araya giren yangin tatbikati bu tur insanlarin ya butun gunluk calisma motivasyonunu kiracak, ya da disarda bulustugu arkadaslariyla tatbikattan sonra birkac sigara tutturup isteki verimsizliligini arttiracaktir.

- isini bozmak istemeyen plaza insani: yukardakinin tam tersi olarak basitce aciklanabilecek plaza insanlaridir bunlar. sabah saatlerinde 3 saat once ictikleri espressonun verdigi adrenalinle toplantidan toplantiya kosan, ayni anda 5 proje icin turlu email telefon ve dialog dunyasinda cebellesen insanlar icin tam bir engel teskil eder bu tatbikatlar. dolayisiyla alarm caldiktan sonra assagiya en hizli inip olayin bitiminde yukari ilk cikan insanlar bu gruba dahil olurlar ve islerine kaybettikleri zamanin acisini cikarmak adina olusan ekstra bir gazla donerler.
  • tamamen gereksiz olmasa da, yangin panigine pek bi faydasi olmayan eylem.

yangin alarmi calar, herkez bunun bi tatbikat oldugunu dusunerek tembelce oturdugu yerden kalkar, sakince assagiya iner. her sey iyi gorunmektedir.

fakat gercek yanginda olaylar boyle gelismez. insanlar panikten camlardan atlar, birbirini ezer, bayilir vs...sebebi ise asil hazirolunmasi gereken seyin yanginin panigi olmasidir, ve maalesef panigin tatbikati yapilamamaktadir.
  • şirkette az önce yapılan sayesinde bana ciddi ciddi ortaokul arkadaşımı bulduran olay. tabi 1000i aşkın kişiyi ilk kez aynı anda beraber görünce facebook'tan farksız oldu. herkes arkadaşının arkadaşlarına bakıyor.
  • bugün bir örneği istanbul levent'te bulunan yapı kredi plazalarında yapılmıştır.

sabah ofise geldiğimizde sekreter tarafından yangın tatbikat yapılacak diye bilgilendirilmemizle başladı ardı arkası kesilmeyen, bibirinden iğrenç espriler silsilesi. sandim ki hepimiz bir yangın tatbikatı bekliyormuşuz, yangın, ateş kıvılcım, kül, kor, felaket gibi anlamar yüklenmiş esprilerle birbirimizi zehirlemek için. tatbikatı yaptıran bina yönetimi işin ciddiye alınması için her türlü hazırlığını yapmış, gerçi her sene yapıyormuş ama benim bu ilk şahit oluşum. öyleki her ofisten biri kat görevlisi seçiliyormuş, üzerine yeşil fosforlu bir yelek geçirip ofisteki insanları o yönlendiriyormuş dışarı. önce bana teklif edildi. hemen reddettim. daha geçen gün iş gereği efe kıyafeti giyip ofisin içinde, 5 kilo altıma sıçmış gibi dolanıp durmuştum yarım saat. bu maaşa bu kadar şaklabanlık yeterdi, başka bir bayan arkadaşa yüklettirdim bu önemli misyonu hemen.

sonra geldi çattı tatbikat vakti. ama sonradan dikkatimi çeki ki tatbikat için alarmlar çalmadan önce büyük patron paltosunu falan giyip sıvıştı gitti ofisten. sonradan anladık tabi, daha doğrusu tahmin ettik, koskoca patron olarak bir tatbikat için biz şebeleklerin arasına karışıp "ehehehe hadi lan çabuh olun, eheheh ben yanmışım zaten arkadaş bırakın beni hehehe iyi işten kaytardık lan" nidaları eşliğinde 11 kat aşağıya at gibi koşturmak durumunda kalmamak için önlemini alarak sıvışıp gitmişti.

yaklaşık 5 dakika içinde tahliye ettik binayı ve aşağıda toplaşıp beklemeye başladık. bütün bina çalışanlar binayı terketmiş aşağıda toplaşmıştı. o an anladımki bu tatbikat olayı çoğunluk tarafından bir sigara molası fırsatından öteye gitmemişki, ivedilikle sigaralar yakıldı ve açık havada bir dumanaltı ortamı yaratılmaya çalışıldı. ve onlarca kişinin ağzında aynı espri.

- aaa ayhan nerde.
    - hehhe o kaldı valla yukarıda yanıyo ehikikikikıkıh.

valla plazada çalışıyor diye gözünüzde büyütmeyin sakın bizim gibi zottirikleri. böyle bir tatbikat sonucunda hepimizin yapmayı becerebildiği espri aha buydu. daha üstüne çıkamadı kimse.

yaklaşık bir 20 dakikalık bekleyişten sonra ofislerimize çıktık monitörün karşısında offlayıp pofflayıp kapitalizme olan nefretimizi kusmaya devam ettik.
  • kışın yapılanına montla çıkmak elzemdir. bu yanmayan kumaş ondan giydim de geldim denilir sonra. grip ulan.
  • bugün taksim'de yapılan, toma'ya karşı molotof şeklinde gerçekleştirilen tatbikat.
  • lan ne saçma şey şu ya.. o kadar adam koca süzer plazadan apar topar aşağı indirildik, orada normalde olmayan çöp birikintisinde çıkartılan yangınımsıyı yine orada normalde hiç olmayan itfaiye arabası söndürdü. biz sigara ve kahve içtik..

baktık..
    ..
    baktık..

- söndü mü recai ?
    - abi söndü galiba evet
    - tamam çıkıyoruz mu yani..
    - abi dur bi 5 dk daha müdürler çıksın sonra şeyaparız
    - he lan tamam

ee noldu lan şimdi ?