• o koca santralin sahibi para babası da mı izliyor olanı biteni yani?

ben artık kasıt aramaya başlıyorum. en beceriksizi bile böyle beceriksiz olamaz. bu bambaşka bir şey bu bambaşka bir boyut.
  • sayin pakdemirli 2 gun once termik santraller için korkulacak bir şey yok demişti.

evet şimdi soruyorum? termik santraller ile yangın alanı 1 km az kaldı, ne olacak acaba koruyabilecek miyiz?

marmaris,te tatil yapmak icin yapilmis bir saray vardı, orası için alınan önlemler, acaba termik santral için alındı mi?
  • bir enerji santralinde çalıştığım için olası bir tehlikedeki yıkımı biliyorum ama hayal bile etmek istemiyorum.
    bu tip durumlarda tesislerde acil durum eylem planları, patlamadan korunma dokümanları, yangından korunma dokümanları, risk analizleri, tahliye planları falan çoktan uygulamaya konmuş olmalı; çed raporları, çevre izinleri falan olmalı ama ben bu ülkede hiçbir şeye güvenmemeyi acı acı öğrendim.

umarım yanılırım, umarım artık bu acı günlerimiz sona erer. çok ama çok üzgünüm...

ekleme: gözüme uyku girmiyor, enerji santralleri çok komplike sistemlerdir. termik santral patlamaz deniyor, bal gibi patlar. içinde basınç olan her ekipman patlar. kimyasal tankları, ısı kazanları, türbinler, denge tankları, hatlar...
    ayrıca olası elektrik kesintileri, yük bozulmaları, şehrin tüm dengesini alt üst eder, tüm ülkeyi etkiler. hava çok sıcak, rüzgâr çok şiddetli, devlet çok basiretsiz. göz göre göre ülkenin sürüklendiği bu durumu hazmedemiyorum...
  • yunanistan yardım teklifi ediyor bizim badem bıyıklı beyefendiler teklifi red ediyor..! o zaman söndüreceksiniz o ateşi..sizin yatacak yeriniz yok yemin ederim
  • günlerdir önlem önlem diye kıçımızı yırtıyoruz ancak muhataplarımız kör, sağır, dilsiz.

yakınından geçenler bilir, ki bizzat içindeydim birkaç yıl önce ve o dönemde dahi çok büyük alan kaplıyorken kapasite artışı ile daha da büyüyeceğini öğrenmiştim. yani küçük bir kıvılcımla sonunun felaket olması kuvvetli bir ihtimal!

hidrojen tanklarının boşaltıldığı, reaktörlerin soğutulduğu, depoların su ile dolu olduğu yazıyor sağda solda. fakat konu bizim ülkemiz olunca kaygı seviyem had safhada.

bunca ahmak, umursamaz, başıboş uygulama(!)lardan sonra önlemlerin alınmış olma ihtimaline ne yazık ki gönül rahatlığıyla inanamıyorum.

up!
  • kemerkoy termik santrali bolge icin onemli bir elektrik uretim merkezi. santraller yangin deprem gibi afetlerde ayakta kalacak sekilde tasarlaniyor ancak bu denli buyuk bir yanginda kullanilamaz hale gelecegi acik. oyle patlar boyle patlar milas haritadan silinir laflarina itibar etmeyiniz. santraller icinde hidrojen tanklari olur ve bu tanklar bosaltilip su ile dolduruldu ancak degirmen, konveyörler ve kömür alma sahalarinda ne kadar komur oldugu mechul. yangini daha da harlayacak olan bu kömür havzasidir. santralin icindeki degirmenlerde ve yanma odasi kanallarinda bulunan komurler yangini daha da siddetlendirecektir. bu santrale 22 km uzakta baska bir santral daha vardir mi burasi tam cam ormanlarinin icindedir, buraya kadar yurumesini tahmin bile etmek istemez kimse. suan butun guc santral etrafinda toplaniyor olasi bir gelme durumunda mudahale icin ancak havadan mudahale sart oglu sart. milas belediye baskani gunlerdir santral konusunda bas bas bagirip ucak istedi ancak herkes kör sagir dilsiz. suan santralin sahibi olan ictas firmasindan herhangi bir aciklama veya acil onlem planlarini acikladiklarino gormedim. anlik olarak ruzgar cok sert esmektedir. suan icin evrene ruzgarin yon degistirmesi konusunda pozitif enerji gondermekten baska care goremiyorum, keza ucak helikopter olaylarina girmeye gerek yok.
  • güven islamoğlu'nun ilgili tweeti
  • santralin sahiplerine baktım. özelleştirme ile iç icdas ve limak'a devredilmiş. son günlerde yangının kasten söndürülmediğine dair görüşlere rastlıyordum. işin bu kadar uzaması ve gösterilen acziyet bana da acaba dedirtti. ancak yangının termik santrale bu kadar yaklaşması beni bu yöndeki görüşten uzaklaştırdı. elektrik santrali bunlar için kutsal emanet gibidir. yoldan, köprüden bile öncedir. üzerine bu kutsal emanetin sahibi sağdaki soldaki şirketler de değil. basbayağı söndüremiyorlar yangını.
  • o santralin bir patronu var değil mi? bu iktidar patronları sever, her türlü önlemi almışlardır. garibanın ahırı yanar, patronun santrali yanmaz. sakin olun...
  • santralim yok olması muğla ve çevre illerde hayatı durdurur. sonrasında oraya elektrik vermek için bol bol ulusal kesinti yaşarız. ayrıca aşırı yük ve devirle de domino etkisi bütün ülkeyi sarar.
    akpnin fişi çekilir
hesabın var mı? giriş yap