şükela:  tümü | bugün
 • sakarlikla olusan yara, (bkz: yaralanmalar) acik tutulmali ve oksijenle teması saglanmalı.. yoksa derine işler.. (bkz: omomatik) (bkz: akilli molekul)
 • belki de tek fobim ama hep de basima gelir,off yaa (bkz: korktugu basina gelmek)..
  hemen soguk suya tutulmali uzun sure, daha sonra da buz kompresi yapilmali
  1. derece yaniklar ust epidermisi yakiyo sadece, 2. derece yaniklar mesoderme kadar iniyo, 3. derece yaniklar ise artik sinirleri bile yaktigi icin bunda aci hissetmiyorsunuz, 1. ve 2. dereceler ise feci derecede aci sebebi
  ama aci hissetmek de iyi, hissetmiyosaniz anlayin ki babalara geldiniz
  yanik kendi icinde daha sonra da yanmaya devam ettigi icin aman be diyip birakmamak lazim, ciddi durumlara mutlaka mudahale edilmeli
 • asik anlamindaki kullanimi da dilimize yer etmistir. televizyon icin yanik ayse diye dizi bile cevrilmistir.
 • en temiz kumar.. kagit gelirse oynarsin arkada$.. ki$i on kagit ile oynar.. per ve seri yapmak zorundadir.. birinin elini basmasi sonucunda elinde kalan cezalar 100'u gecerse giri$ parasi kadar para vermek zorundasin.. 2. yani$inda iki kati 3.yani$inda 4 kati diye devam eder.. temiz para..
 • (bkz: basti)
 • 1. derece yanık en hafif olandır. sadece ciltte hafif kızarıklık oluşur. ilk yapılacak şey soğuk suyun altına tutmaktır. kızarıklık geçmiyorsa tıbbi müdahale gerekir.

  2. derece yanıklarda vücutta 3-4 cm çapında su toplanmaları olur. eğer yanık oluştuğu anda kişinin üzerinde giyecek bişey varsa, enfeksiyonu önlemek açısından bu giysi çıkarılmaz. üzerine en basitinden bastırılmayacak şekilde temiz bir naylon örtülerek kişi hastaneye nakledilir.

  3. derece yanıklar en ağır yanık çeşididir. çoğu durumda deri kemiğe kadar yanmıştır. kişinin zaman kaybedilmeden hastaneye nakli gerekir.

  her üç durum için de önlem olarak yapılabilecek şey 1 bardak suya yarım çay kaşığı tuz atıp eriterek yanık olayına maruz kalmış kişiye içirmektir.

  dokuzlar kuralına göre bir insanın vücudunun %20'si yanmışsa hayati tehlike söz konusu demektir.
 • başlarda giriş parasını düşük bile koysanız katlanarak gittiğinden bi anda çok yüksek rakamlara ulaşabilir, dikkatli olmak lazımdır. daha gelişmiş versiyonu americanodur ki çok daha zevkli ve tercih edilen bi oyundur...
 • kesinlikle ciddiye alınması gereken bir olaymış. "yok bana bi şey olmaz" mantığıyla geçmezmiş. hemen doktora görünmek gerekirmiş, kimi durumlarda üstünü kapatmak bile gerekirmiş. lakin hassas ciltli insanların korkulu rüyası olabilirmiş, tam geçti diye düşünüldüğü anlarda tekrar eden alerjik kabarmalarla başa belaymış hatta*.
 • bu vakadan er kişilerimizin çekme riski, hatun kişilerimizin çekme riskinin iki katıymış. (bkz: webmd)
 • ileride iz kalmaması isteniyorsa (ki kim ister) hadise biraz da (yanma eyleminin doğası gereği) oksijenle ilgili olduğu için, yanan yerle hava temasının önlenmesi makul olacaktır.
  yanık yemeklerin sarıldığı şu sittireç naylonlarla sarılır (bi arkadaşım bacağa saldıran kızgın çaydanlık ejderhası ve püskürttüğü kaynar su vakasından kendini bu yöntemle izsiz kurtardı) hiç bir şey yoksa yanığın hava ile kırıştırmasını önlemek içün, küçük yanıklara oje süren bile gördüm mü, bence gördüm.
  ve fakat asıl iki yöntem gönüllerde taht kurmuştur;
  süper şamanik bir anneanneden öğrendiğim, tohturların (iz de kalmaması için ) bu teyzeye sayesinde çocuklarını emanet ettiği ve egzosdan boğaz bölgesi damarlar dışarıdan gözükecek şekilde yanan bir adamı bile iz kalmadan tedavi eden bombastik bir yöntem var elimde, lakin herşeyim tamam bir sözlükte büyücü ya da kocakarı ilan edilmem eksik, bundan sebep daha pratik nispeten sempatik ve kolayını hemen dökülelim;

  yarım ila neşeye göre bir çay bardağı zeytinyağı cezvede ısıtılır, az ısıttıktan sonra içine bir adet mum (bildiğiniz beyaz mum) atılır ve tamamen eriyince ipi çekilip alınır, daha sonra evde mevcut ve kısaca "lan deli miyim ben bitmiş şeyleri ne tutuyorum" şeklinde çağırdığımız küçük ıvır zıvır kutuları (metal sakız,şeker pura muro kutuları ya da kozmetik ıvır zıvır) ya da sürpriz oyuncak * kutularına dökülür, soğuması beklenir, soğuduktan sonra alınır, çantaya atılır, kalan diğeri yine kutulanıp eşe dosta hediye edilebilir...
  bir yer yandığında parmakla bolca alıp, krem gibi(n) sürerek, yanık bölgenin üstü kapatılır. burada neşe, parafin ve zeytinyağı beyin işbirliğidir.
  yanığın üzeri bir tür ikinci geçici deri gibi bu kremle kaplanır (ben kendisine kısaca ahmet kremini diyorum) ve hem acıyı mümkün mertebe azaltmaktadır hem de iz kalma riski süper düzeyde düşmektedir.buzun yanığa etkisi kafaya vurur misali "iyileş ulan!!soğu hemen, çemkirme!" şeklindeyken kremimizin etkisi süper şevkatlidir ki en duygulu ırkın üyesi olan insanın vuciti şüphesiz şevkatli tedavi ve yardıma öncelikli tepki verecektir, artiz.
  velhasıl kullanın, kullandırın.

  edit piaf: yaraların iyileşmesini de çabuklaştırdığı söylenmekte.
  ediz hun:sade parafin kesmez ise, kokulu mum da gönül rahatlığıyla kullanılabilir,ama tabii ki sinek kaçıranlardan olmasın, bünyesindeki manyağın oğlu gibi kimyasal ve katkı malzemesiyle cildin neşesini kaçırmasın.