1. dondurma yerken ağza yanık tadı gelmesi amacıyla , sütün pişirme esnasında özellikle hafifçe yakılması ve damaklarda değişik* bir tad oluşması esasına dayanır. seveni de vardır sevmeyenide.

    (bkz: yanik kokulu yogurt)
  2. yanik kokulu dondurma yapımında zaman hassasiyeti en mühim konudur, zira sütün ateşte bırakılma zamanı az olduğu taktirde bu bize alışıldık dondurma tadını verirken, zaman uzatıldığında ise süt yanar, dondurma heba olur. yanik kokulu dondurmanın en kötü özelliği ise kasede servis edilmesidir ki*, şöyle geze dolaşa külahta yenmeyen dondurmanında, ister yanık isterse kızarmış olsun, insana zevk verdiği pek söylenemez.
  3. sadece çikolata ve kaymaklı yapılan, gerçekten yanık tadı veren dondurmadır. ilk olarak antalya da yapılmaya başlandı, şimdilerde bazı tatil beldelerinde de yapılmaktadır.
  4. kaşta belediye çay bahçesinde satılan, yayladan gelen keçi sütüyle yapılan ve adından da anlaşılacağı gibi hafif yanık tadı olan lezzet.
  5. aslı yanık dondurmaolan, yalnızca korkuteliye değil tüm antalyaya özgü olan, kesinlikle sade yenmesi gereken, akdenizden veya zamoradan özellikle tavsiye edebileceğim mükemmel dondurmadır. sütün yakılarak o kokuyu ve tadı almasıyla yapılır. bilmeyenlerin, alışmayanların "yanık bu" diyerek çöpe attığına şahit oldum.