şükela:  tümü | bugün
  • sözlük yazarı olmayan bir arkadaşıma "34 tbd 21" plakalı taksi şoförünün söylediği sözdür. kendisinin bana yazdıklarını aynen aktarıyorum.

------------------------------------

"söyleyeceğim tek şey şu: kadınlığı/erkekliği bir tarafa bırakın da bir insana bunlar neden yaşatılır ona cevap verin ! bugün 00.50 kadıköy rıhtımdan 3 kadın bindiğimiz takside, taksici ile yaşadığımız çirkin bir olaydan bahsetmek istiyorum. arkadaşlarımla aramızda, yan tarafta polisin minibüste kimlik kontrolü yapmasını görünce "noldu ki acaba?" diye konuşurken taksici araya girip "bundan sonra yanınızda erkek olmadan taksiye binemeyeceksiniz, hiç bir taksici almayacak" tarzında bir cümle kullandı. şaşırıp nasıl yani neden diye sorduk haliyle." tehlikelisiniz çünkü" dedi, camı açıp "imdat diye bağırın bakalım siz mi tehlikelisiniz ben mi güvenliyim görelim"dedi. daha da şaşırdık ve "böyle bir düzenleme mi yapıldı, neye dayanarak bunu söylüyorsunuz, kaynak ne?" diye sorduk. "kaynak biz taksiciler işte biz arkadaşlarla aramızda konuşuyoruz hiç biri almazdı sizi yanınızda erkek olmadan, ben acıdım da aldım. anca yoldan geçen alelade bir taksi alırdı orda da nolurdu allah'a emanet" dedi. bunu duyunca dumura uğradık ve yüzündeki ifade, asabiyeti bizi öyle tedirgin etti ki inelim desek işin daha kötüye sürükleneceğini hissettik. maalesef hiçbir şey söyleyemedik. ses tonu, tavrı, arabayı süratle kullanması susup kalmamıza sebep oldu. neye uğradığımızı şaşırdık, inelim desek e-5 teyiz. ağzımızı açamadık, sadece caddeye girince burda inelim dedim ve parayı verip indik. arkamıza baka baka, korku içinde eve yürüdük. indiğimiz an plakayı almıştık, şikayet ettik. yaşadıklarımdan anladığım şu ki,biz yanımızda bir erkekle eve gelsek ahlaksızız, tek başımızaysa tehlikeliyiz. kadın olmamız her koşulda bize bir etiket yapıştırılması için yeterli yani. hayatım boyunca o adamın yüzünü, kocaman açtığı gözlerindeki nefreti asla unutmayacağım. bir kaç saat sonra ailemin yanına gideceğim ve havaalanına gitmek için taksiye binmem gerekiyor. şu an bu psikolojideyken bi taksiye nasıl bineceğimi düşünüyorum. yazık ki hem de ne yazık !

------------------------------------
  • muhtemelen uzun çalışma saatlerinden beyni erimiş iç anadolu/karadeniz kökenli taksici saçmalamasıdır. ekseriyeti para için ruhunu satacak kadıköy'ün taksilerini tanımasam ben bile adamın dediklerine inanacağım.

genel olarak anahtar budur arkadaşlar -> $$$$$$$
    bunu görünce hannibal lecter'ı bile arabaya alırlar.

her neyse, eskiden de vardı böyle tiplemeler. ciddiye almayınız. he he deyip geçiniz.
  • taksici milletinin istanbul'da çevirdiği numaraları iyi bilirim, yaşatmadıkları sinir harbi kalmamıştı bana istanbul'da yaşarken. fakat bir tanesine yumruğu çaktığım için bir nebze de olsa ferahlayabilmiştim.

gelgelelim esas konumuza. taksici son zamanlarda yaşanan taciz vakalarından ürkmüş. haliyle üç kadın aynı anda taksiye binince de 'ulan başımıza bir şikayet, bela gelmeden evlerine bırakayım' diye arabayı son sürat gazlamış. yani o yüzden de 'biz artık arabaya tek başına kadın almayacağız, ben de almayacaktım ama başka bir taksi alırdı ve sizin başınıza ne gelirdi artık orası allah'a emanet' demiş. fakat işin trajikomik yanı, şikayet edilmekten korkarken, yine şikayet edilmiş taksiye binenler tarafından.

özetle hepimiz bir parça paranoyak olduk artık. taksici yolcudan, yolcu taksiciden korkuyor. çare sağlık bakanlığı'nın her eve fert başına bir kutu xanax yollaması. en azından ohal bitene kadar. geçmiş olsun.

not: "bundan sonra kadın yolcuyu tek başına almayacağız" palavrasına inanmayın. sabiha gökçen'den taksiye bindim. önce nereye gideceğimi söylemedim. sigara yakacaktım "yassak hemşehrim" dedi. "iyi o zaman ineyim, başka taksiye bineyim" dedim. "nereye gidecektin sen kardeş?" dedi. "kadıköy" cevabını verince "abi istersen nargile iç, atla gidelim" demişti. yani paranın yüzü sıcaktır. almayacağız demeleri falan hikaye.
  • valla yapar mı yapar bunlar ben söyliyim.

"dur", "çüş" diyen de kalmadı zaten. artık bu zihniyetteki çomarları tahta çıkarıp kral yapsalar, "cumhuriyet ne zaman yıkıldı?" diye soran olmayacak mertebeye erdik.

adamların savunmasına bak; yalnız kadın tehlikelidir. yahu bu kadınlar ne kadar zararlı varlıklarmış, yalnızı tehlikeli, şortlusu şeytan... efendi gibi yolunda yürüyen kadını tekmeleyenini mi ararsın, efendime söyleyeyim kulaklıkla müzik dinledi diye küfür işiten kadın mı ararsın.. .

kadın gibi naif bir varlıktan korkulmaz, o yüzden "neden korkuyorlar?" diye sormayacağım, asıl korktukları kendileri çünkü, o pis, kapkara, nefret dolu benlikleri, şereften, namustan, insaniyetten nasibini almamış kişilikleri.

kadınlardan değil kendi yapabileceklerinden korkuyorlar. bir yandan iğrenç şeyler yapmak istiyor, diğer yandan cezasını çekmeden yaptıkları yanlarına kar kalsın diye bekliyorlar.

naaah size?!

kökünüz kurusun inşallah.
  • olay doğruysa;

son zamanlarda iyice cesaret aldı bunlar, millet korkudan hadlerini de bildiremiyor. yakında sokakta saçı açık dolaşan kadınlara da saldırırlar. hiç uzak bir ihtimal gibi durmuyor.

yanlış anlaşılma vs.de görmedim ben. adam pisliğini dökmüş işte ortaya. olay bu.