şükela:  tümü | bugün
 • yunanistan'ın syriza'lı yeni ekonomi bakanı. essex mezunu ve uzun yıllar avustralya'da yaşamış ve ders vermiş bir ekonomisttir kendisi. bakalım batmış durumdaki yunan ekonomisini toparlayabilecek mi?

  bakanlık haberi - http://www.theguardian.com/…reece-finance-minister?

  wikipedia - http://en.wikipedia.org/wiki/yanis_varoufakis

  web sitesi - http://yanisvaroufakis.eu/
 • kendisinin tipi ve hareketleri bakandan çok brazzers'daki kel adam'ı anımsatmaktadır.

  ne tip icraatlarda bulunacağını zaman gösterecek!
 • kendisinin valve'de çalıştığı zamanlarda yazdığı valve economics adlı bir blogu vardır ki ufuk açar. şu an ekonomi okumamın en büyük sebeplerindendir. odasına girdiğinizde ayaklarını masanın üstüne koyup sizinle muhabbet edecek kadar rahat, siki taşağına denk bir hocadır.
 • hakkinda birkac gun oncesine kadar hicbir sey bilmedigim ama su videodaki hollanda'li bakan karsisindaki vucut dilinin hastasi oldugum adam.
 • öncelikle rica ediyorum, ”syriza iktidarı kazanmak için radikal gömlek giydi” gibi aslı astarı olmayan yorumlar yapmayalım. tam tersine özünde radikal sol parti olan syriza, iktidara gelmek için radikal söylemlerini yumuşattı; ”ab'den, eurozone'dan çıkacağız” vaatlerini geri çekti.

  şimdi syriza'nın bakanlığa motosikletiyle giden, karizmatik, özgüvenli ekonomi bakanı varufakis'in sömürgeci zihniyetli, kibirli bbc spikeri ile yaptığı çarpıcı söyleşiyi izleyebilirsiniz:

  (bkz: yunanistan ekonomi bakanının bbc röportajı)
 • bbc röportajından da anlaşıldığı üzere bulunduğu pozisyonu bilgisiyle sonuna kadar hakeden, eğitimli, entelektüel bir kardeşimiz kendisi.

  hayaller varoufakis hayatlar zeybekçi amk.
 • the global minotaur kitabının yazarı biraz sıradışı bir ekonomist, akademisyen, profesör, çiçeği burnunda bakan. kesinlikle işinin ehli bir herifçioglou bu, özgüven o yüzden tavan yapmış yürümüş. tabii politik ortamlarda biraz da güçlü durması gerektiğini düşünüyor olacak ki biraz da aşırıya kaçan bir ukalalık gözümlemek mümkün. ikinci gününde euro grubu başkanı'na milletin gözü önünde "senin yaptığın troyka renk katıyor hayatıma" demeye getirdi. yetmedi, tepeden bakma tavırlarla soru soran bbc spikerine "tepeden bakma döverim gider yapma öderim" anlamına da gelebilecek hikayeler anlattı. bu özgüven asla bir cahil cesaretinin sonucu olmasa gerek. yeni hükümetin bir bakanı olarak nereye doğru ilerleyeceğini iyi biliyor. özekonomiye döneceklerini kestirebilmek için müneccim olmaya gerek yoktu; ancak bunun sinyallerini şimdiden sertçe ve hızlıca çaktı. avrupa ile de tüm gemileri yakmadıklarını belirterek olası ambargolardan kaçındıklarını belli etti. basitçe, bundan böyle yalnızca borç almayı reddediklerini anlayabiliyoruz. bu kadar artizliğe belki gerek vardı, ama "ya tutmazsa?" diye çekinir biraz insan. avrupa ile ekonomik ilişkileri sıcak tutabilmek için bence atılması gerekli en makul adımı attılar. üstesinden gelmeleri gerekli en büyük mesele halkın güvenini ve dolayısıyla motivasyonunu yüksek tutabilmek. zira düne kadar hantallaşmış sistem aldıkları borçlar sayesinde ayakta durabiliyordu. şimdiyse tembelliğe alışmış halkın çalışma zamanı. bu heriftsioglou da en çok çalışacak kişi oluyor.
 • tsipras'ın ts'sinin ç'ye dönüştüğü ama niyeyse ou türkçede u sesini verse de adı varoufakis olarak yazılmaya devam edilen yunanistan maliye bakanı. ön adını kendi de tek n ile yazıyormuş. harften de tasarruf ediyor zağar. vardır elbet biz cahillerin bilmediği bir hikmeti.
  benim için dikkat çekici olan başka bir yönü de, yardımcısının eski manken olması ve kendisinin de çok artistik bir havası olması. ekonomik yayınlarını bilemediğimden, kendisini böyle dilbilgisel ve magazinsel değerlendirebiliyorum.

  bir de geçenlerde uçakta economy class'ta seyahat etmiş, "first class eşekler içindir" demiştir.
  kaynak:sosyal medya.
 • çok kendine güvenli bir havası var, gerek vücut dili olsun gerek tavır ve hali olsun. diger ab bakanlariyla yan yanayken sanki borçlu olan o değil de karşısındakilermiş gibi bir görüntü yaratıyor nasıl oluyorsa.
 • essexli ve ingiliz solu destekli bu arkadaşın da çabalarıyla, yunanistan, şimdilerde ab borçlarını yeniden yapılandırmaya gayret ediyor.

  http://www.lemonde.fr/…creanciers_4568506_3214.html