şükela:  tümü | bugün soru sor
 • amerikalilara antipati besleyen insanlarin onlarin varligindan duyduklari rahatsizligi dile getirme yontemlerinden biri.

  ulkemizde de cesitli donemlerde basinin ve diger insanlarin gaziyla bu konuda pankartlar acilmis ve ciddi sorunlar cikmistir. iskenderun'da da benzeri bir olay yasanmis ve ordaki olaylar sonucu ufak capta bir de politik kriz gecirilmistir.
 • etrafa salak salak bakıp, sempatik gözükmeye çalışan turist modundan çıkamamış amerikalı tipleri okulda görünce gayriihtiyari ağzımdan fırlamış cümlecik. alınmıyorlar nitekim.
 • amerikali hadi evine siktir git manasina gelen cumle.
  (bkz: abd dusmanligi)
 • tum dunya abd karsitlarininbir abd vatandaşi ile(özellikle askeri ile) karşilanşinca soyledikleri tezahurat... ayrica amerikadaki guneyliler de soyleyebilir mumkundur ama kesin deildir soyleyebilir yalan olmasin...
 • saddam ve ona püskürtülen nefretin sonucu olan kapımıza dayananan silah haberlerini her okuyuşumda aklıma gelen, atatürk'ü mezarında defalarca ters döndüren, ekonomiyi bir silah olarak kullanması sonucu kendini dünyanın şerifi sanan, istediği gibi at koşturan ve herkesin izin verdiği, bu yüzden ekonomimizin (daha yeni yeni toparlanmaya başlarken) içine üstüste sıçan, bu da yetmeyip üzerine bir de işeyen amerikalı savaş meraklısı götlere (neden acaba? diye düşünmeyin; silah satarak kazanacağı onca parayı düşünün) söylenecek, ama vurdumduymazlıklarıyla hiçbir etki yaratmayacak olan laf.
 • http://www.yankeegohome.org/ adresinde pek yakında sitesi açılacak müzik grubu...
 • artık tüm dünyanın ortak sloganı...artk hiçbir şey eskisi gibi olmayacak...ve geleceğin sağduyulu insanları bugün sağduyulu davranıp elini kana bulamayanları alkışlayacak..
 • ‘yankee go home’

  amerika üs modernizasyonu için getirdiği birtakım malzemeleri ve askeri personeli geri götürüyor.
  ‘yankee go home’ gerçekleşiyor...
  dün araştırdım; durum öyle değil, şöyle:
  - amerikalılar türkiye’den irak’a geçirmek istedikleri dördüncü tümen’le ilgili malzeme ve araçları götürüyorlar sadece... diğer malzeme ve araçlar duruyor, tesis çalışmaları sürüyor.
  bu ne demek?
  - dördüncü tümen’in türkiye’den geçmeyeceği anlaşılınca bu malzemelerin de kızıldeniz’den kuveyt’e götürülmesi normal. abd’nin savaş boyunca insani yardım merkezleri kurmak, savaştan sonra ise yeniden yapılandırma döneminde sosyal lojistik sağlamak için türkiye’ye ihtiyacı var. bunun için gereken amerikan malzeme ve personeli türkiye’de duruyor.
  ilişkilerin çok ciddi bir sarsıntı geçirdiği doğru, ama koptuğu yorumları doğru değil.
  ***
  türkiye halen amerika’ya önemli oranda askeri destek veriyor:
  • özel birlikler: savaştan önce amerika sayıları on bine yaklaşan özel birliklerini türkiye’den geçirerek kuzey irak’a yerleştirdi! türkiye’nin buna izin vermesi, çok büyük destektir.
  • tomahawklar türkiye’den geçiyor: türkiye bilinçli olarak hava koridorunu bütün ‘hava unsurları’na açtığı için, tomahawklar türkiye üzerinden geçip irak’a ulaşıyor! (dün füzelerin düşmesini önlemek için teknik inceleme amacıyla geçici olarak durduruldu, tekrar başlayacak.)
  • askeri birlik sevkıyatı: abd, türkiye üzerinden kuzey irak’a hava indirme birlikleri sevk ediyor.
  • yaralı tedavisi: ankara dün yaralı amerikan ve ingiliz askerlerinin tedavi için türkiye’ye getirilebileceğini amerika’ya bildirdi; almanya’ya götürülüyordu... yaralı sayısı artarsa türkiye’de sağlık merkezleri kurulacak.
  bunlardan başka, türk ordusu kuzey irak’a girdiğinde amerikan birliklerine de bazı destekler sağlayacaklar; çatışmaya girmeden.
  demek ki, türk amerikan ilişkileri ciddi hasar gördü ama kopmuş değil.
  ***
  ismet paşa dış politikayı bilardoya benzetirdi: harekete geçireceğiniz hangi topun diğer topları nasıl etkileyeceğini veya boşa gideceğini baştan öngörebilmek...
  paşa ikinci dünya savaşı diplomasisinde lozan’da olduğundan daha ustadır; tabii lozan tecrübesiyle.
  ürdün kralı merhum hüseyin’in körfez savaşı’nda saddam’a yakın durmasının acı derslerini öğrenen oğlu bugünkü kral abdullah, amerika ile ‘koalisyon’ içinde yer aldı!
  dış politikada menfaatlerin uyuşması veya çatışması önemlidir. duygular da ona göre oluşur.
  terörle mücadele, ortadoğu dengeleri, kafkasya ve orta asya stratejileri, hazar petrolleri, ekonomik program gibi konularda türk - amerikan çıkarları ortaktır.
  bilardo masasında irak topunu nasıl oynayalım ki, bütün bu hayati konularda türkiye amerikan desteğini sürdürsün?!
  pkk / kadek neden türk - amerikan ilişkilerinin bozulmasını istiyor?!
  türkmenlerin statüsü bile türk - amerikan ilişkilerine göre şekillenecektir!
  ekonomide alarm zilleri çalıyor zaten!
  ilişkilerin ağır hasar almasında amerika’nın kabalıklarının da vebali büyüktür. ortak çıkarlar hala geçerli olduğuna göre, ankara ve washington yeni açılımlarla "stratejik ortaklığı" yeniden işler hale getirmelidir.

  taha akyol - milliyet - 25.3.3

  http://www.milliyet.com.tr/…/03/25/yazar/akyol.html
 • son olaylarda goz onune alınırsa pek tutulan ve artık deyim sınıfına yukselmıs oldugunu soyleyebileceğim bu lafın nasyonel sosyalistlerin, milliyetci kesimin, demokratların birleşme noktası olan yegane anların simgelerinden biri oldugunu belirtmek de gerek.