şükela:  tümü | bugün
 • otomobilin normal yol tutus limitlerini astiginda on, arka ve ya ikisini birden birakmasi durumu. bazi insanlar icin yapmasi marifet olarak gozukur, hizli gitme konusunda hic bir faydasi olmadigi gibi bir hayli de yavaslatir arabayi.
 • (bkz: modifiye), (bkz: ralli). otomobilin dikey kuvvet etkisi ve lastik surtunmesi ile kazandigi yol tutusunun yatay kuvvetlerden daha kucuk kalmasi halinde donus yaricapinin giderek yari kontrollu ya da kontrolsuz buyumeye baslamasi sonucu olusan kayma durumu. iddialarin tersine sert virajlar ve keskin donuslerde zaman kazandirir, lakin ralli ve bazi pist yarisi serilerinde yogun olarak kullanilir.
 • uygulanması ya da kendi kendini uygulaması halinde (ne?) sürücü kontra vererek aracın ön kısmını yeniden yolun gidiş istikametine yöneltmeye çalışacak, bunu başaramaması halinde ebesinin olmadık yerleri ile burun buruna gelecektir.
 • sert virajlar ve keskin donusler'de zaman kazandirmaz. "good picture bad time" olarakta gecen bu olay guzel goruntu vermenin yaris aninda yapilacak zaman uzerinde kotu etkisi oldugunu gostermektedir. rallilerde genellikle aracin hem yavaslamasi hemde uygun cizgiden cikmadan (bkz: apex) burnunu gidecegi tarafa yonlendirmesi aninda ancak iyi zamandan bahsedilebilir bunun aksi soz konusu degildir. arac limitlerde dondugunde en iyi zamanini yapacaktir. rallilerde iskandinav tarzi diyede bilinen surus sekli
  (bkz: adam hayatında duz gitmemis ki)
 • cihangirde bi ev in agustos sayısını okudugunuz zaman aklınıza her geldiğinde kopmanız olası kelime.
 • dikey durumdan $ekerleme moduna geci$i belirtmek icin de kullanilabilen fiil.
  or: (yemek sonrasi) "ben biraz yanlayacam"

  (bkz: uzun oturmak)
 • "birisini kullanmak" anlamında da kullanılan kelime.
  ama sadece o kişiyi kullanmak için arkadaşlık yapmak anlamına gelmez yani "kullanmak" kelimesiyle eş anlamlı değildir.
  örnek verecek olursam ki örnek vericem ;
  baran benim çok iyi arkadaşım olsun
  ben: olm yarın partiye geliyorum ben de.son anda hallettim para işini.
  bir arkadaş: nasıl hallettin?
  ben: baran da geliomuş.o'na yanliicam..
  (baran işte.kral bir adam olduğu için bana para veriyo karşılıksız ben de bir anlamda o'na yanlamış oluyorum ama kullanmıyorum kesinlikle.benim çok iyi arkadaşım)
 • argoda karsi cins ile cinsel iliskiye girme fiilinin esdegeri. cumle icinde kullanalim:

  - baran abi, nesrin ablayi yanlamissin diyorlar, dogru mudur? eki eki.
  - sanane lan, amu$.

  uluslararasi argodaki kullanim alanlari icin de (bkz: lets get horizontal asap).
 • toprak zeminde dogru uygulandigi zaman hiz kazandiran ama genel olarak asfaltta yavaslatan bir hede'dir (u donusu yapmak istisna olabilir). ozellikle arkadan itisli, kilitli diferansiyelli bir arabayla suursuzca gaza basilarak tatbik edilmesi mumkundur. ozellikle ilk denemelerde neticesi kaza olabilir, evde denemeyiniz
 • kilitli diferansiyelli, sıralı 6 silindir herhangibir bmw ile alsfatta yapmak dunya uzerindeki en zevkli 10 şeyden biridir kanımca..