şükela:  tümü | bugün
 • icinde isik bulunan havuzlara girilmez cunku lambalardan suya gecen elektrik carpabilir. ( buyuk yalan )
 • gerçek olmayan yanlışlardır en fazla... misal, karadelikler karadır.

  (bkz: hawking radyasyonu)
 • moda sahilinin sonbaharda, yaza göre çok daha güzel olduğudur.
 • jul sezar'ı ilk bıçaklayan servilius casca'dır, brutus değil.
 • en belirgin örneklerden biri biranın göbek yapması

  günde ortalama 6 / 8 arası* bira içen bir kişi olarak bira göbeği geyiğine sürekli itiraz ederim. aslında göbek yapan bira değildir. biranın yanında tüketilen ürünlerdir. su içer gibi bira içilmesi durumunda yemek yenmesine bile gerek yoktur çünkü gayet besleyici bir içecektir.

  kabaca örneklemek gerekirse;

  50 cl bira 250 kalori
  100 gr kuruyemiş >500 kalori

  yanında deli gibi patates, kuruyemiş, cips gibi kalorili ürünler yemeden sadece bira içilirse (ki sayı 8/10'a kadar ulaşabilir) sorun çıkmayacaktır.
 • "hocam pi'yi 3,14'mü alıyoruz" sorusuna beklenen "evet" cevabının her zaman verilmediği gerçeği.
 • muciti: nikola tesla
  yanlış bilinen mucit: guglielmo marconi

  1895 yılında, marconi londra'da toplanmış kalabalığa bir ürünü kendi buluşu olarak tanıttı. marconi'nin iddialarının aksine, cihazlar tesla'nın neredeyse tüm dillere çevrilmiş yazılarında tanımlanan ürünlere oldukça benziyordu. marconi'nin daha sonra pratiğe döktüğü cihaz, daha önce tesla, oliver lodge ve j.s. stone tarafından yapılmıştı.

  daha sonraları kablosuz telgrafın babası olarak isimlendirilen elektromekanik mühendisi nikola tesla, kablosuz iletişimi, yani radyo dalgalarını patent altına almak için başvuruda bulunan ilk isimdi. 1895 ve 1899 yılları arasında, tesla birbirine uzak noktalardan kablosuz olarak sinyal alıp verebildiğini iddia etti. tesla'nın iddiaları arasında radyo dalgalarıyla bir mini denizaltıyı yönettiği, su altına indirip çıkardığı ama bu başarısını kanıtlayacak herhangi bağımsız bir kuruluş (abd deniz kuvvetlerinden bir yetkili vb.) bulamadığı için kanıtlanamadığı da bulunuyor.

  tesla'nın bu başarısından, yani radyo dalgalı otonomdan sonra tekrar icat edildiği rivayet edilen radyo çok ilkel bir buluş olarak kalıyor.

  tesla ölmeden önce "o dönemler popüler olan sohbetlerde benim kablosuz işlerle uğraşmaya başlamamın 1893 yılına dayandığı ifade ediliyor, oysa bu tarihten önce iki yılımı sürekli olarak araştırma ve cihazların nasıl olacağını düşünmekle geçirdim. aklımda yarattığım cihazların bir kısmı günümüzdeki ürünlere oldukça benziyor." demişti.

  tesla nın biographysınde de okudum bilgilere dayanarak yazım
 • yanlış: piranhaların bir insanı saniyeler içinde kemiklerine kadar yiyebileceği efsanesi.

  doğru: bu güne kadar hiçbir insanın piranhalar tarafından öldürüldüğünün kayıtlara geçmediği gerçeği.

  kaynak: natgeo wild
 • soğanlar pembeleşmiyor.