şükela:  tümü | bugün
 • emin olunmayan hadiselerde kullanilan cumlecik..karsidakinin duzeltmesi beklenir genelde evet dooru yada yanni$ $eklinde..
 • hafizasi zayif olanlarin ya da pek fazla ilgilenmedigi bir konuda ahkam kesmek isteyenlerin sik sik kullandigi kurtarici deyim.
  savunmasini bastan yapan avukat kilikli insanlar icin iyi bir can simididir. soyledigi sey yanlissa, "bastan soyledim di mi" diyebilme ozgurlugu verir.
 • uzun zaman önce izlenmiş bir film ya da okunmuş bir kitap hakkında entry girerken (bkz: yanlış hatırlamıyorsam/4)'te bahsedilen özgürlüğe sahip olmak için yazılabilecek deyim.
 • (bkz: sanırsam)
 • nasıl ki küsüratlı sayı verip inandırıcı olmayı bekleyenler var, daha saniyeler önce öğrendiği bir şeyi, başkasına anlatırken, sırf etkilemek adına bu ifadeyi kullananlar da var.

  kullanım şekli; gözler hafiften kısılır, biraz da eeli meeli gevelemeler serpiştirilir, işaret parmağı burna veya dudağa doğru götürülür ve bir anda çekilir ki bu çekilme anında da kaşlar kaldırılır.
 • entry'de kullanilmasinin tamamen hava civa olduğunu dusundugum kalip.

  elinin altinda google var. yanlis hatirladigini dusunuyorsan yazar bakar, entry'yi varsa eksik ya da yanlis bildigini tamamlayip duzelterek girersin. bu sekilde bu oznel ayrintidan okuyanlarin haberi olmaz ki haberi olmamasi da bir kayip degildir.

  soyle bir yonu de var: yanlis hatırlamıyorsam kalibi konunun tamamina hakimim - ki bu kalip bahsedilen konuyla ilgili ordinaryusum da ben de insanim arada kopmalar olacak, senin de burnun yamuk ne olmus alt metnini de iceriyor- durusu da sergiliyor. bu konuda en cok bana soracaksiniz, ben beyinim anlami da tasiyor.
 • dilbilimde hedge olarak bilinir bu kalıplar. konuşmacının söylediklerinin yanlış çıkma ihtimali olduğunu belirtir, konuşmacının şüpheci olduğunu anlayıp kendi araştırmamızı da yapmamızı sağlar. hava cıva değildir yani. ingilizce de kullanılan en yaygın örnekleri için:

  as far as i know
  if i'm not mistaken
 • ekşi sözlükte yazar tarafından ilgili konuda aşırı derecede bilgili olduğunu vurgulamak için kullanılır. eğer bunu kullanıyorsa kesinlikle yanlış hatırlamıyordur.

  "yanlış hatırlamıyorsam 1975 yılında river plate ile boca juniors arasında oynanan karşılaşma 4-1 bitmişti. ve yine yanlış hatırlamıyorsam goller, 7,12, 25, 59 ve 75. dakikalarda geldi."

  "yanlış hatırlamıyorsam nil nehrinin uzunluğu 6 650,80941 km idi."

  "yanlış hatırlamıyorsam hitler'in kayınçosunun oğlunun köpeğinin ismi leo'ydu."