şükela:  tümü | bugün
  • şu 4 büyük kitapla ilgili olan ilahtan bahsediyorum. dünyadaki tüm kötülüklerin anasından yani. şeytan yenilgiye uğramış iyi tanrı olabilir mi? çok can sıkıcı.
  • marge, ya yanlış dini seçtiysek? her hafta kiliseye gidip, tanrıyı delirtiyor olabiliriz.

(bkz: homer simpson)
  • dünya üzerinde 4000'in üzerinde din ve mezhep var. inançlı bir insanın doğruyu tutturma ihtimali kabaca 1/4000'dir. ateistler içinse 0/4000'dır. matemaksel olarak çok fark olmasa da inançlı taraftan birinin tutturması durumunda ateist kesim fena sıçar.
  • hell director'a göre hiç de azımsanmaması gereken ihtimal*
  • ben bu ihtimali en aza indirmek için 7 tanrıya birden tapıyorum mesela. birinden biri doğrudur muhtemelen. değilse de kendileri kaybederler fkskskajsjs.
  • la ilahe illa hu= ondan başka ilah yok.

la halika illa hu= ondan başka yaratıcı yok.

la alime illa hu= ondan başka bilici yok.

la kayyume illa hu= ondan başka tutucu yok yani bütün varlığı ayakta tutan o. vazgeçse hepsi puf diye yokluğa karışırdı.

la faile illa hu= varlıkta ondan başka fail yok. hareket eden her şeyi o hareket ettiriyor. kendi başına hareket edebilecek bir varlık yok. evet sen içki içerken ve ona isyan ederken bile onu sana yaptıran o(senin tercihinle)

la akrabe illa hu= ondan daha yakınımız yok. bize bizden daha yakın.

la havle ve la kuvvete illa billah= güç, kuvvet ve davranış sahibi ancak o'dur. ikinci bir güç sahibi yoktur. tam manasıyla tekeldir ve totaliter bir yönetim söz konusudur.
  • ışid unsurlarının(!) yaptığıdır. nasıl bir tanrıları varsa artık kendinden olmayan herkesi kes, biç, doğra, tara, tecavüz et öldüğünde seni 72 bakire bekliyor. öyle bakireler ki her ilişkiden sonra yeniden bakire olabiliyorlar. hele hele hele ödüle bak çay demle.
  • tanrı var mı?
    — var.
    — o zaman dünyada bu kadar kötülüğün olmasına nasıl izin veriyor? "bize muhtaç olmamasına" rağmen hem de? yoksa yarattı ve durdurmaya gücü yetmiyor mu artık?
    — hayır, yeter elbette. ama belki muhtaçtır bize..
    — nasıl yani, bizim iyilikler yapmamıza mı?
    — hayır, bizim kötülükler yapmamıza.
    — ama tanrı "iyi"dir?
    — belki de "kötü"dür. belki de, tanrı ile şeytan’ın yerlerini değiştirirsek, üzerinde ve içerisinde yaşadığımız dünyayı daha iyi anlayabiliriz..
    — ben bu söylediklerini bile anlamadım!

— bak mesela;
    tanrı, kötüdür. bizi ve tüm kainatı yaratmıştır. adem ile havva’yı, birbirlerine karşı yaratılışlarındaki hırslarını ve bencilliklerini gösterebilecekleri, sahiplenmek isteyecekleri ve paylaşamayacakları sonsuz sayıda güzelliğin bulunduğu cennete bırakmıştır.
    şeytan, iyidir. tanrının meleklerinden iradeli ve asi olanıdır. adem ile havva’ya paylaşmanın bir erdem olduğunu öğretmeye çalışmıştır. ama tanrı tarafından cezalandırılmış, cennetten atılmıştır.
    ve "külli kudreti, külli iradesi, sebepsiz kötülüğü olan tanrı", adem ile havva’yı da yarattığı "yalan dünya"ya sürmüştür. çünkü cennetin, ihtiyacı olan kötülüğü elde edebilmesi için fazlaca güzel olduğunu ve sadece iki insanın yetersiz kaldığını görmüştür.
    şeytan da isyan etmiştir. insanları her fırsatta, tanrı’nın bize “kötü” olarak gösterdiği, aslında “iyiliklere” çağırmıştır.
    tanrı ise çağırmaz, uyarır! insanlığa gönderdiği kitaplarla kafalarını karıştırmış, insanları zorlamış, tehdit etmiştir! zaten kitaplarındakilerin uygulanmaya çalışılmasıyla "akıl almaz" kötülüklerin başlayacağını bilmiştir..
    dikkat et, bütün “iyi” denilen şeyler paylaşılamaz ve kavgaların sebebidir. ve dikkat et, bütün “kötü” denilen şeyler zevklidir ve çekicidir..
    çünkü şeytan bizi onlarla çağırır..

(bkz: tanrı)
  • hiç, bilenle bilmeyen bir olur mu..?

bu haliyle gülümseten bir tereddüt ve ihtimaldir bu.. çünkü zaten tanrı falan yok, çok yanlış gelmişsiniz siz.. meselenin temeli hatalı olunca üzerine çıkılan tüm katlar da aynı oranda sarsak olur.. ve o binayı temelinden yıkmadıkça o yapıdan insana hayır gelmez..

tereddüt ve tereddüt kaynaklı endişeden muzdarip dostlarımızı şuraya alalım:
    (bkz: #23120543)